1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’nın yeni teknolojik sektörü: Bilimsel oyuncak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’nın yeni teknolojik sektörü: Bilimsel oyuncak

A+A-

Şunu her seferinde vurguluyoruz: Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne ne zaman gitsek, mutlaka bir yenilik karşımıza çıkıyor. Sergilerde, atölyelerde, deney masalarında her ziyarette farklı alanlar görüyoruz.

Dün de öyle oldu.

Nereye dönsek, oyun gibi eğlenceli uygulamalar içeren yeni bilimsel bir deney aletleriyle karşılaştık. Çevremizde de çocuklarıyla gelen aileler doluydu. Herkes çocuğunun ya da kendisinin ilgi alanına göre bir şeylerle meşguldü.

Bir kez daha gördük ki…

Türkiye’nin ilk Bilim ve Teknoloji Merkezi olmanın ötesinde, Türkiye’nin en büyük ve en hareketli merkezi oluşturulmuş.

Dahası…

Dokunmamak yasaktır” kuralı geçerli olduğu için, daha kısa sürelerde yıpranan aletler hemen atölyede bakıma alınıp yenileniyor.

Üstelik…

BTM’nin atölyelerinde kendi kadrosunun tasarımı ve üretimi olan yeni deney setleri, oyun alanları, sergiler hazırlanıyor.

Nitekim…

Türkiye’nin, hatta dünyanın Bilim ve Teknoloji Merkezi üreticisi olmaya karar veren BTM artık müzelere ve kendileri gibi merkezlere aletler, setler üretiyor.

Bunu da…

BTM Exhibit adıyla oluşturduğu kendi markasıyla yapıyor.

Kocaeli’nde, Konya’da, Kayseri’de ve başka yerlerde Bursa’da üretilen bilimsel oyuncaklar kullanılıyor, Bursa’da oluşturulan sergiler açılıyor.

Özellikle… 

Düşüncesinden tasarımına, dekorundan içeriğine kadar tümüyle Bursa eseri olan Altın Çağ sergisinin şimdiden taliplileri olduğunu BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan açıkladı:

Dünyadaki müzelere ve bilim teknoloji merkezlerine sergi pazarlayan biri Amerikan diğeri İngiliz iki büyük firma var. Bizden Altın Çağ’ı istediler.”

Sergi…

Avrupa’nın karanlık çağı yaşadığı zaman diliminde Müslüman dünyasının bilimsel anlamdaki altın çağını gözler önüne seriyor.

Tüm bu çalışmalarında TÜBİTAK’ın önemli desteği var. O nedenle Bakan her fırsatta teşekkür ediyor. Fakat TÜBİTAK bürokrasisinin ağır işlemesi de sitem gerektiren bir konu.

BTM’den bir kez daha etkilenerek çıktık.
 

CHP Mağdur Masası, açığa alınan 50 memuru döndürdü
 

İlk haberi… 14 Ağustos günü bu sütunlardan duyurduk. Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan kararname ile açığa alınan memurlardan mağdur olanlar için CHP İl Başkanlığı’nda Mağdur Masası kuruldu.

Bu masa…

Yapılan başvuruları önce kendi olanaklarıyla inceleyip araştırıyor, sonra da mağdur kabul edilenlerin dosyalarını CHP İl Başkanı Şadi Özdemir bizzat götürüp Vali İzzettin Küçük’e elden teslim ediyor.

Aslında…

Böyle bir konuda ana muhalefet partisi olarak CHP’ye büyük bir sorumluluk düştüğünü vurgulamak gerekiyor.

Çünkü…

Uygulamayı hükümet olarak AK Parti yapıyor. Siyasi otoritenin kararıyla gerçekleşen bu operasyonlarda, varsa haksızlığın tespiti için arabuluculuk görevi en çok ana muhalefet partisine yakışır.

Üstelik…

Böyle bir aracı hem hükümet, hem de açığa alınanlar için yararlı olabilir.

Nitekim…

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’le sohbet ederken söz Bursa’da kararnameyle açığa alınan memurlardan Mağdur Masası’na yapılan başvurulara geldi.

Bilançoyu şöyle açıkladı:

Bursa’da açığa alınan memurlardan 400 civarı bireysel başvuru geldi. Daha çok okullar olmak üzere toplu başvurular da 3 bini buldu.”

Ardından

Gelen bireysel başvuruların yarıdan fazlasını Sayın Vali’ye bizzat teslim ettim” dedi ve şunu açıkladı:

Teslim ettiğim dosyalar arasından 50 kadar memur görevlerine döndüler.”

Şunu da ekledi:

Gönül, mağdur olduğuna inandığımız herkesin görevine dönebilmesini sağlamayı arzu ediyor. İncelemeler halen sürüyor. Ancak Sayın Valimize de ifade ettiğim gibi incelemeler biraz ağır yürüyor.”

Yine de…

Mağdurlardan yana bir katkı koyabildiği için Özdemir’i mutlu gördük. Bir noktada daha mutluluğunu dile getirdi:

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Heykel’deki yürüyüşümüz etkileyici oldu. Mudanya’daki yürüyüşümüzün kalabalığı muhteşemdi. Mudanya’da gördüğüm en büyük kalabalıktı.”
 

CHP yönetimi Kılıçdaroğlu’na gidiyor

 

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir bugün İl Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara’ya gidiyor.

26 kişilik CHP Bursa kafilesi önce Genel Başkan Yardımcıları’nı ziyaret edip görüşmeler yapacak. Bursa heyeti saat 16.00’da da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

Görüşmeyi Özdemir şöyle açıkladı:

Artvin’de Genel Başkanımızın konvoyuna silahlı saldırı olmuştu. Biz de CHP Bursa örgütünün yanında olduğunu bildirip geçmiş olsun dileğimizi ileteceğiz.”

 

Büyük hedef: Kentin doğusu da ticari aktivite kazansın!


Kentin doğusunda iki komşu ilçe olarak Gürsu ve Kestel var. Bu iki komşu ilçenin de organize sanayi bölgeleri var. İşte bu 2 OSB güç birliği yapmaları için birleştirildi ve Uludağ Organize Sanayi Bölgesi ortaya çıktı.

200 fabrikanın 500 milyon dolar bulan ihracatıyla kentin doğusundaki yeni üretim gücü olarak doğan Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın yönetim kurumlu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında iki hedef açıkladı:

Birincisi…

Vişne Caddesi’ndeki büyük bebe konfeksiyonu üreticilerinin Uludağ OSB içinde oluşturulacak Çarşı Vişne’ye katılmalarıyla kentin doğusuna ticari aktivite kazandırılması düşüncesi.

İkincisi…

Uludağ OSB içinde Bursa’nın lojistik merkezinin oluşturulması.

Kısa adı GÜSAB olan Gürsu Organize Sanayi Bölgesi döneminde Yenidoğan Mahallesi Kentsel Dönüşümü’ne yaptıkları katkıyı anımsatan Aydın bu deneyimle Uludağ OSB içindeki eğitim alanları, engelliler merkezi gibi projelere de hazır olduklarını açıkladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.