1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursaray’da şanssızlık: Kestel’e özel hat çekildi, vagon kopardı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursaray’da şanssızlık: Kestel’e özel hat çekildi, vagon kopardı!

A+A-

Sorunlar… 25 Aralık Pazar günü Bursaray hattına elektrik veren Kestel’deki trafonun yanmasıyla başladı. Trafoyu değiştirmek kolaydı, ama özel olarak üretilen akım kesici de yanmıştı ve yeniden üretilmesi gerekiyordu.

Ne var ki…

Avrupa’daki tüm firmalar gibi, üretici firma da 17 Aralık’ta depo sayımı ile birlikte Noel tatiline girdiği için sipariş bile verilemiyordu.

Bu sütunların okurlarının 28 Aralık Çarşamba günü okudukları gibi, firmanın 5 Ocak’ta işbaşı yapmasını beklemek gerekiyordu. Parçanın üretimi de 8 hafta sürüyordu.

Oysa…

Kestel’e ulaşamayan, Cumalıkızık-Kestel arasında tek araçla aktarmalı yolcu taşımak zorunda kalan, bir yandan da Arabayatağı’ndan sonrası için belediye otobüslerini devreye sokan Burulaş’ın bu kadar beklemeye tahammülü yoktu.

Arabayatağı-Kestel hattında Bursaray’ın 3 trafosu var. Biri Arabayatağı’nda, biri Otosansit yanındaki Kamyon Garajı’nda, biri de Kestel’de.

Kestel’de yanan trafoya, en yakındaki Kamyon Garajı’ndan özel hat çekilmesi yoluna gidildi.

Önce trafonun çıkışları uygun hale getirildi, sonra da ekipler hattı çekmeye başladılar.  Pazar akşamı da çalışmayı tamamladılar.

Bu nedenle…

Bursaray da pazartesi sabahı yeniden Kestel’e kadar çalışmaya başladı. Herkes mutluydu. Avrupa’nın Noel tatili bitmeden, özel kablo çekilerek Kestel’e kadar metro ulaşımı yeniden sağlanabilmişti.

Ne var ki…

Bu mutluluk 2.5 saat sürdü.

Çünkü…

Kiminin işe, kiminin de okula yetişme kaygısı yaşadığı saatlerde Bursaray vagonu Otosansit’i biraz geçince Balıklı Dere Köprüsü üzerinde yeni çekilen elektrik hattını kopardı.

Sistem kopunca, Kestel hattıyla birlikte Bursaray’ın tüm hatlarında enerji dengesi bozulduğu için ulaşım aksadı. Dolayısıyla yeni yılın ilk iş gününde insanlar yollarda kaldılar.

Yapılan incelemede…

Kamyon Garajı’ndan Kestel’e kadar çekilmesi gece tamamlanan harici elektrik hattının gece soğuk nedeniyle gerginleştiği, sabah da güneşle birlikte genleşip sarktığı anlaşıldı.

Bursaray vagonu, Balıklı Dere Köprüsü’nde bu sarkan kabloyu koparmıştı.

Sonuçta…

Büyük çabayla çekilen hat kısa sürede kopunca Bursaray’da Kestel yeniden devre dışı kaldı ve tek vagonla Cumalıkızık-Kestel arası ulaşıma dönüldü.


 

Şimdi de yeni kablo üretimi bekleniyor

 

Bursaray’ın Kestel hattında yaşadığı gerçekten de tam anlamıyla şanssızlık. Önce trafoyla birlikte yanan akım kesicinin 8 hafta sürecek özel üretimi bekleniyordu.

Şimdi buna, Kamyon Garajı’ndan Kestel’e çekilen yüksek akıma dayanaklı kablonun kopması eklendi.

Hemen temasa geçilen Mudanya’daki kablo üreticisi firma, bu tür özellikli kablo üretiminin 2 ay süreceğini söyledi. Yoğun görüşmelerin ardından 15 günde üretilmesi için anlaşma sağlandı.

O nedenle…

Bir yandan yurt dışından gelecek yeni akım kesici beklenirken, bir yandan da hiç hesapta olmayan yeni kablo bekleme zorunluluğu doğdu.


 

Düşünce güzel, ama görüntü hoş değil

 

Fotoğrafı… Siyasete ara verdikten sonra Bursa’nın gözlemcisi gibi kendini adayan Ali Küçüksarı’dan geldi. Bursaray istasyonlarıyla karayolu arasının plastik çim çitlerle örtüldüğünü gösteriyor.

Anladığımız kadarıyla yeşil görüntü amacıyla yapılan bir çalışma. Fakat yolun karşısını göremeyen yolcuların kendilerini tecrit edilmiş hissetmelerine yol açacak bir durum söz konusu.

O nedenle, düşüncesi güzel olmakla birlikte görüntüsü pek hoş olmamış.


 

Çakmak sordu: 1 Ocak’ta Mekke’nin fethi nereden çıktı?

 

Açıkça söylemek gerekirse… Son yıllarda kendini gösteren 1 Ocak’ta Mekke’nin Fethi’ni kutlama geleneği dikkat çekici. Çünkü, yılbaşı kutlaması ile Mekke’nin Fethi’nin kutlaması karşılaştırmalarına yol açıyor.

İşte…

Giderek yayılan Mekke’nin Fethi kutlamasıyla ilgili tartışmalara son noktayı AK Parti Bursa eski Milletvekili Hayrettin Çakmak koydu.

Çok okumayı seven, özellikle fıkıh alanında araştırmaya önem veren ve genel bilgisine güvenilen isimlerden olan Çakmak sosyal medyada şunları yazdı:

“Mekke’nin Fethi olarak ciddi kaynaklarda geçen tarih, hicretin 8. yılında 20 Ramazan günüdür. Bu tarih 11 Ocak 630 gününe denk gelir. Yani, Mekke’nin Fethi 11 Ocak günüdür.”

Ardından…

“Buna rağmen, 1 Ocak’ta Mekke’nin Fethi’ni kutlamak nereden çıktı?” diye sorup devam etti:

“Mekke’nin Fethi gibi kutsal ve şanlı bir olayı Hristiyanların yılbaşısıyla rekabet haline getirmek, alternatif kutlamaya çevirmek ucuzluk değil de nedir?”

Şunu da ekledi:

“Mekke’nin Fethi için Medine’den yola çıkışı kutladıklarını söyleseler, anlarım. Fakat alternatif kutlama yapmak kompleksli haldir.”

Bu noktada…

Hristiyan dünyası için kutsal olan Hz. İsa’nın doğum günü konusuyla ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı:

“1 Ocak Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilir, fakat Batı Hristiyanları olan Katolikler 25 Aralık, Doğu Hristiyanları olan Ortadokslar 6 Ocak’ta kutlama yaparlar.”


 

Karacabey’de Dörter üzüntüsü

 

​Demokrat Parti İl Başkanı Ali Biliz’in gönderdiği mesajı okurken duygulandık. Çünkü, 1989-1994 yılları arasında DYP’den seçilerek Karacabey Belediye Başkanlığı yapan Ali Hayri Dörter’in vefat ettiği yazıyordu.

Cenazesi dün kaldırılan rahmetli Dörter’i tanırız. DYP’nin muhalefette olduğu bir süreçte belediye başkanı seçildi. O seçim Büyükşehir dahil 10 ilçede belediye başkanlığını kazanan DYP hemen ardından 1991 genel seçiminde de iktidar olmuştu.

Ali Hayri Dörter muhalefet sıkıntısıyla başlayan, iktidar desteğiyle tamamlanan işte böyle bir süreçte Karacabey’e hizmet etti. Allah rahmet eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.