1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa'ya çağrı: Gelin hep beraber hızlı trenin peşine düşüp isteyelim
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa'ya çağrı: Gelin hep beraber hızlı trenin peşine düşüp isteyelim

A+A-

Her şey ortada... Hızlı tren konusunun bugün geldiği tıkanma noktası siyasi değil. Zaten kimse de siyasi bakmıyor ve yaklaşmıyor.

Çünkü doğrudan Bursa'yı ilgilendiriyor.

Ekonomik Program kriterlerinde yüzde 70 gerçekleşmeye ulaşan yatırımların tamamlanması öngörüldüğü için, yüzde 45'te kalan bizim hızlı tren ne yazık ki askıya alındı.

Peki...

Bu durum aşılamaz mı? Aşılabilir elbette.

Yolunu da...

1.-yazi-icin-iyi-parti-bursa-milletvekili-prof.-dr.-ismail-tatlioglu-001.jpgTBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmede Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'a sorusuyla yatırımın askıya alındığını ortaya çıkaran İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu gösterdi:

"Gelin, Bursalılar olarak hep beraber peşine düşelim. 20 milletvekili ve kentim tüm sivil toplum kuruluşları olarak bunun peşinde olalım."

Şunun altını çizdi:

"Bursa üretimi ve ihracatıyla her yıl 5 milyar Dolar cari fazla veriyor. Hem de katma değeri yüksek üretimde lider. Bu üretimi yapanları desteklemek, şehri kolay ulaşılabilir ve kolay yaşanabilir haline getirmek lazım."

Çağrıyı tekrarladı:

"Gelin, hep beraber bunun peşine düşelim ve 'Bursa olarak biz bu projenin maliyetini finanse ediyoruz' diyelim, 'Biz bu yatırımı hak ediyoruz' diyelim."

Bu çağrıyı...

Cuma akşamı Olay Televizyonu'ndaki Her Açıdan programında yapan Prof. Dr. Tatlıoğlu şuna dikkat çekti:

"Yıllar önce Bursa milletvekili olduğu dönemde İlhan Kesici 'Bursa Türkiye'nin Ankara'ya en uzak şehri' demişti. Gerçekten de öyle."

Örnek verdi:

"Partim beni Kütahya ve Diyarbakır'da görevlendirdi. Ankara'dan uçakla Diyarbakır'a 45 dakikada giderken. Bursa'ya da 2.5 saatte gelmek isterim."

Ardından...

Projenin yalnızca yolcu taşımayacağını, yük treni de olacağını anımsattı ve "Bursa'nın kolay ulaşılabilir olması için tren çok önemli" deyip ekledi:

"Proje yüzde 45 gerçekleşmiş. İlan edilen yüzde 70 tamamlanma kriterine göre askıya alınmış. Çözümü için toplam siyaset olarak hareket edelim."

Çağrısı şu:

"Bunu parti meselesi yapmayalım. Hepimiz, toplam Bursa gücü olarak arkasında duralım."

 

Tatlıoğlu'ndan "Bursa'yı düzeltme" desteği

 

1984'te Özal'la başlayan "şehirlerin modernleşmesi" sürecini AK Parti'nin sürdürdüğünü, ancak Bursa'nın değerlendiremediğini söyleyen İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu siyaset dışı yaklaşım sergiledi:

"Bursa'nın mağduriyeti AK Parti siyasetinden kaynaklanmıyor. Başka eksikler var. Bir çok şehir sorunlarını çözerken Bursa giderek büyüyen, fakat giderek sıkışan şehir oldu."

Bakışı şu:

"Önümüzdeki seçimde kim kazanırsa biz Bursa'yı düzeltme projesinin arkasında olmak istiyoruz."

 

İYİ Parti'nin stratejisini Tatlıoğlu açıkladı: Meydan okuyucu siyaset

 

Kuruluşunda siyasette dönüşüm ilkesiyle yola çıkan İYİ Parti, 31 Mart 2019 yerel seçiminde nasıl bir strateji izleyecek?

Sorumuza...

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu su cevabı verdi:

"Türkiye'nin şehirlerini ve belediyelerini çalışkan, birikimli ve aynı zamanda ahlaklı kadrolara teslim etmek istiyoruz."

Bugün için...

Anamur, Fethiye, Söğüt belediyelerinin yönetimlerinde olduğunu anımsatıp, "Neredeyse sıfır belediyemiz var" vurgusu yaptıktan sonra da ana stratejiyi açıkladı:

"Yeni bir seçime giriyoruz. Temel olarak meydan okuyucu siyaset yapacağız."

İttifak konusunda net:

"Bursa'da hiçbir partiyle ittifakımız söz konusu olmayacak."

Ardından...

"Bütün adaylarımızı teşkilatlarımız belirleyecek" dedi ve yöntemi anlattı:

"İlçe teşkilatlarımızda aday havuzu var. Yapacağımız ciddi kamuoyu araştırmasında hangi aday topluma daha fazla nüfuz etmişse, ya da edebilecekse onunla yola çıkacağız."

Küçük bir şerh koydu:

"Bunun dışında... Diyelim ki A partisinde siyaset yapmış, ama topluma nüfuz etmiş bir arkadaşı teşkilatlarımız başkan adayı göstermek isteyebilir, ya da listemize almayı düşünürse o ayrı bir şey."

 

6 ilçede İYİ Parti aday aşamasında

 

Aday belirleme sürecini başlatan İYİ Parti'deki tabloyu Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu özetledi:

"Teşkilatlarımız 17 ilçenin 6'sında adaylarını ikiye indirdi."

Şu bilgiyi verdi:

"Büyükşehir'le ilgili görüşmelerimiz var.Nilüfer'de şu an adayımız yok, ama Yıldırım'da bir aday üzerinde çalışmamız var. İznik, Orhangazi, Gemlik, Mustafakemalpaşa, Orhaneli'nde çalışmalar son aşamada."

Mesajı şu:

"Bu şehri kucaklayıp yönetebilecek kapasitede iyi arkadaşlarla yola çıkmak istiyoruz."

 

AK Parti, kazanamadığı Nilüfer'de CHP'deki sıkıntıyla umutlandı

 

5.-yazi-icin-ak-parti-nilufer-teskislati-pazar-kahvaltisi.jpgSiyasi tabloyu artık herkes biliyor... CHP, 1999 seçiminden bu yana 4 dönemdir kazanan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i 31 Mart'ta Büyükşehir Adayı göstermek, Bozbey ise bir dönem daha Nilüfer Adayı olmak istiyor.

Üstelik...,

CHP içinde "Bozbey'siz Nilüfer kaybedilir" tartışmalarını başladığı gibi ciddi bir parti içi sıkıntı ortaya çıktı.

İşte...

Bu tablo, bugüne kadar belediyeyi kazanamadığı tek ilçe olan Nilüfer için AK Parti'yi umutlandırdı.

Bu umut da...

AK Parti Nilüfer İlçe teşkilatının düzenlediği pazar kahvaltısına yansıdı.

Nitekim...

Eski bakanlar Hakan Çavuşoğlu ve Efkan Ala yanında, rahatsızlanan Dr. Mustafa Esgin dışındaki AK Parti Bursa milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın katıldıkları kahvaltıda ilçe kadın ve gençlik kolları "bu defa kazanacakları" umudunu sergilediler.

 

Vali Küçük salı akşamı veda ediyor

 

6.-yazi-icin-vali-izzettin-kucuk.jpgSon Valiler Kararnamesi ile Mülkiye Müfettişi olarak atanan Vali İzzettin Küçük salı günü saat 16.00'da görevinden ayrılıyor.

Çocuklarının iş ve okul yaşamı nedeniyle Bursa'da yaşamayı sürdürecek olan Küçük vatandaşlarla vedalaşarak Valilik'ten ayrılırken, yeni vali Yakup Canbolat da devir teslim olmaksızın çarşamba sabahı görevine başlayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.