Bursa’ya metrobüs gelmeli mi?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Türkiye’nin Karsan’dan sonra Ankara’da da bir şirketin ürettiği elektrikli metrobüslerin faydalarını ve Bursa’nın da ihtiyacı olup/olmadığını bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’ya metrobüs gelmeli mi?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Türkiye’nin Karsan’dan sonra Ankara’da da bir şirketin ürettiği elektrikli metrobüslerin faydalarını ve Bursa’nın da ihtiyacı olup/olmadığını bugünkü köşesine taşıdı…

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı: 

Kentimizdeki Karsan fabrikasında üretilen otonom elektrikli otobüsten sonra Ankara merkezli Bozankaya şirketi de elektrikli metrobüsünü trafiğe çıkardı.

Önceki gün Ankara’da test sürüşü için caddelere çıkan elektrikli metrobüs göz doldurdu. Yüzde yüz Türk mühendisleri tarafından imal edilen 25 metre uzunluğundaki çevre dostu metrobüsün fotoğrafları şirketin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Türkiye’nin büyük şehirlerinin bundan sonraki süreçte kullanacağı toplu taşıma araçlarından biri olan metrobüsler artık yerli enerji kaynağıyla çalışacak.

Raylı sistemin ve metronun pahalı bir yatırım olduğu ülkemizde, belediye başkanlarının bir kısmı, çareyi kentlerindeki toplu taşıma sorununu elektrikli metrobüslerle çözmekte buluyor.

Elektrikli otodan sonra toplu taşıma araçlarının da Türkiye’de giderek yaygınlaşması sevindirici. Yakıtı milli kaynaklarla sağlanan toplu taşıma araçları sayesinde yurtdışına döviz çıkışının da önüne geçilecek.

Zira, metrobüsler hem çevreci hem de akaryakıtsız çalıştığı için kentlerin bundan böyle daha çok tercih edeceği bir ulaşım türü olarak karşımıza çıkacak görünüyor.

Bursa’da henüz metrobüs kullanılmıyor ama ileride kentin gelişimine paralel olarak uygun topoğrafik yapıya sahip semtlerde metrobüslerin kullanımı da gündeme gelmeli.

Raylı sistem elbette konforlu ve gelişmiş bir ulaşım aracı. Ancak belediyelerimizin büyük bölümünün, bunu merkezi hükümetin desteği olmadan kendi bütçeleriyle hayata geçirme şansları yok.

Bu yüzden geleceğin şehirlerinde metrobüsler daha çok yer alacak gibi duruyor.

Göçle nüfusu her geçen gün artan kentlerin böylesi alternatif ulaşım sistemlerine de yönelmelerin de fayda var.

Bozankaya’yı kutluyoruz.

Şirketin hem raylı sistem hem elektrikli hem de tekerlekli toplu taşıma araçlar ürettiğini biliyoruz. Üstelik bunların büyük bölümünü de yurtdışındaki kentlere satıyor.

Böylece yıllardır yurtdışından satın aldığımız bu araçlarla ülkeye döviz girişi de sağlanıyor.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X