1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’ya sağlıkta altın dönem yaşattı: Mehmet Müezzinoğlu
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’ya sağlıkta altın dönem yaşattı: Mehmet Müezzinoğlu

A+A-

Tarih 7 Nisan 2015… 7 Haziran’da yapılacak genel seçim için siyasi partiler milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim ettiler. AK Parti Bursa listesinin birinci sırasındaki Mehmet Müezzinoğlu adı o gün resmileşti.

O tarihten sonra…

Sağlık Bakanı olan Müezzinoğlu hem bakanlığının gerektirdiği hızlı çalışma temposunu sürdürdü, hem teşkilattan gelme özelliğiyle parti içi ilişkilerde tam bir ağabey oldu.

Açıkçası…

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı yapmış olmasının teşkilat ilişkilerine elbette büyük katkısı vardı, fakat Bursa’ya çok uygun yapısıyla çok kolay benimsendi.

Batı Trakya kökenli olması, yumuşak üslupla siyaset yapması, insan ilişkilerinde içten davranması insanlara güven verirken uyumu kolaylaştırdı.

Hele…

Kimseye haber vermeden, eşiyle mahallelerde evlere çat kapı ziyaretler yapması, Bursa’da her kesimle çok kolay diyalog kurabilmesi dikkat çekti.

Her fırsatta Bursa’ya geldi, başta teşkilat toplantıları olmak üzere Bursa’daki organizasyonlarda bulunmaya özen gösterdi.

En önemlisi…

Mehmet Müezzinoğlu’nun Sağlık Bakanı olarak geldiği 7 Nisan 2015’tean bugüne Bursa sağlık yatırımlarında altın dönemini yaşadı.

Örneğin…

Şehir Hastanesi’nin proje hazırlıkları ve inşaatını hızlandırma noktasında çok önemli çabaları oldu. Çekirge Devlet Hastanesi’nin Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi adıyla Acemler’de yeniden yapılabilmesi için Celal Sönmez’le 50 milyon liralık bağış anlaşmasını yaptı.

Yanı sıra…

Gürsu ve Kestel’deki hastanelerin takibini bizzat yaptı, bu iki ilçedeki Devlet Hastanesi inşaatlarını hızlandırdı.

Geçtiğimiz pazar günü yapılan AK Parti kurultayında Genel Başkan seçilen Binali Yıldırım’ın Başbakan olarak kurduğu hükümette Mehmet Müezzinoğlu yerine Sağlık Bakanlığı görevini Recep Akdağ üstlendi.

Bir anlamda…

Müezzinoğlu, 3.5 yıl önce Akdağ’dan devraldığı Sağlık Bakanlığı görevini yine Akdağ’a devretti.

Artık Sağlık Bakanı değil, fakat AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak yine Bursa’ya hizmet verebilecek pozisyonda.

Üstelik…

AK Parti siyasetinde çok önemsenen Halkla İlişkiler Başkanı olarak halka ve tabana daha yakın bir pozisyon üstlendi.

Görünen o ki…

Bakanlığı sırasında sağlıkta altın dönemini yaşayan Bursa, bundan sonra Müezzinoğlu’nun siyasi deneyim ve performansından yararlanacak.

Yani, Bursa için yeni bir sayfa açılıyor.

 

Muhalefet de aynı görüşte: Bursa için kayıp

 

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın önceki gün Meclis’teki 6 ayını değerlendiren, daha doğrusu 1 Kasım seçiminden bu yana geçen süreçte yaptıklarıyla ilgili hesap veren bir toplantı düzenledi.

Daha önceden yapılmış program gereği başka bir yerde bulunmamız gerektiği için katılamadık, fakat yerel gazetelerde açıklamalarını okuduk.

Eczacı olduğu için sağlık sektörünü iyi bilen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın şu sözleri dikkatimizi çekti:

Mehmet Müezzinoğlu’nun Sağlık Bakanlığı Bursa için şanstı, Bursa’nın kazancıydı. Görevden ayrılması Bursa için kayıp oldu.”

 

Tarım İl’de kurum içinden atama: Ömer Ceylan

 

Hafta başında… Geçen siyasi dönem Manisa’dan Bursa’ya atanan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik’in görevden alındığını Olay’daki köşesinde meslektaşımız Mustafa Özdal duyurdu.

İşte bu görevden alma operasyonundan sonra atama kararı da dün geldi.

Buna göre…

Kurumda daha önce Müdür Yardımcısı olarak görev yapan ve aslen Bursa Mustafakemalpaşalı olan Ömer Ceylan dünden itibaren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü olarak atandı.

Bursalı bürokrat olması, kurumun içinden gelmesi ve işleyiş yanında kenti tanıyıp bilmesi kuşku yok ki Ceylan’ın avantajları.

Nitekim…

Kurumu ve çevreyi tanımasının gereği, Tarım’da yeni dönem yapılanması için de bürokrasiden başlamak üzere harekete geçmesi bekleniyor.

Bu arada…

Geçen siyasi döneme ilişkin olarak, Manisa’dan Bursa’ya bürokrat transferinin en çok Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde olması da dikkat çekici bir durum.

 

Erkek Lisesi 133. yılında yabancı konuk ağırlıyor

 

Geçmişe baktığımızda… Bursa Erkek Lisesi’nin 133 yıllık bir eğitim çınarı olduğunu görüyoruz. Yıllarca Bursa eğitiminin kılavuzu kabul edilen Bursa Erkek Lisesi aynı zamanda İstanbul, Kabataş, Sivas, Trabzon, İzmir’deki Erkek Liseleri ile birlikte 1915-1919 döneminde mezun veremedi.

Çünkü…

Lise öğrencileri o dönem Çanakkale’de savaşmaya gittiler.

İşte…

Eğitimin yanı sıra tarihe karşı da sorumluluğu olan Bursa Erkek Lisesi kuruluşunun 133. yıldönümünü her yıl olduğu gibi Pilav Günü ile kutluyor.

Üstelik…

Pazar günü gerçekleştirilecek Pilav Günü’nün farklı bir yanı var. Onu da, Bursa Erkek Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Cevdet Ulu ile Başkan Yardımcısı Recep Akyıldız dün davetiyle vermeye geldiklerinde açıkladılar:

Öğrenci değişim programıyla bizim öğrencilerimiz Almanya’ya gitmişti. Biefeld’in Lemgo kasabasından 13 kişilik grup da Pilav Günü için geldi.”

Bu arada…

Başkan Ulu ve Akyıldız sohbette, 18 derslik projesini mezunların yaptığını, yine projesi mezunlara ait olan spor salonu inşaatını Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiğini, Yatırımları İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nın da eski binada restorasyona başladığını belirtip teşekkür etti.

Öğrenci yurdunuysa Büyükşehir’in yıkıp yeniden yapacağını da açıkladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.