Bursa’yı bu binaları yıkarak güzelleştirme projesi

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın görüntüsünü bozan binalarla ilgili yaptığı çalışmaları kaleme aldı…

Bursa’yı bu binaları yıkarak güzelleştirme projesi

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Şehrin silüetine saplanmış hançer gibiydiler. İkisi de Bursa’nın kent tarihinde çok tartışılan yapılarıydı. İmar düzenmeleri çok tartışıldı, yazılıp çizildi. Fakat kimseye yar olmadılar.

Biri kamuya ait olsa da devasa beton kütle dikildiği halde bir türlü tamamlanamamıştı. Diğeri ise dikildiğinde Bursa’nın en yüksek yapısıydı. Belediye meclislerinden ayrıcalıklı imar düzenlemeleriyle çok konuşuldu.

Onları yıkmak, şehrin üzerindeki izlerini silmek AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın hizmet dönemlerine kısmet oldu.

Elbette, Ankara desteği de alındı. Siyasi kararlılık gösterildi.

Yeni Çelikpalas Oteli ile eski Tower Plaza’dan bahsediyoruz.

İkisi de Osmangazi ilçesindeki sıkıntılı yapılardı. Yıkmak için birden fazla Büyükşehir ve ilçe belediye başkanı devreye girdi ama hukuki engellerle bir türlü gerçekleşmedi.

Bugün için artık hem eski Tower Plaza’ın hem de Yeni Çelikpalas’ın izi kalmadı. Çelikpalas arkasında o büyük alan Çekirge Teras Projesi adıyla şimdilerde kamunun kullanımına açılmak için hazırlanıyor. Bunu da yine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın da katkısıyla Büyükşehir Belediyesi gerçekleştiriyor.

Bursa’yı yıkarak güzelleştirme terimi bir ara çok kullanıldı. İki sıkıntılı yapıdan kentimiz kurtuldu. Bunlara Hanlar Bölgesi’ndeki yıkımları da katmak gerek. Orada da dün vurguladık.

Arkada saklı kalmış tarih göz önüne çıkarıldı. Önüne set vurulan 38 bina kamulaştırılarak yıkılınca, arkadaki tarih hazinemiz caddeden görünür hale geldi.

Elbette, kentimizin başka yerlerinde de silüetimizi bozan yıkılacak yapılar yok değil. Bunların da bugünlerde depremlerin de etkisiyle çok konuşulan kentsel dönüşüm projeleriyle zamanla ortadan kalkacağına inanıyoruz.

Dönüşüm projeleri hızlandıkça, şehrin salaş yapılardan oluşan çirkinliği de ortadan kalkacaktır. Böylece, yıkılıp yerine yapılan modern ve dayanıklı yeni yapılarla hemşerilerimizin olası depremlerde can güvenliği de sağlanmış olacak.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
1 adet yorum var

Bir adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X