1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’yı, Urfa’yı ve siyaseti buluşturan düğünün mesajı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’yı, Urfa’yı ve siyaseti buluşturan düğünün mesajı

A+A-

İlk düşüncesi, oğlu Enes’in düğününü Bursa’da yapmaktı. Hatta, Merinos’un Osmangazi Salonu’nu düşünmüştü.

Ne var ki… 

Güvenlik nedeniyle düğün yeri Ankara olarak değiştirildi.

Açıkça söylemek gerekirse…

Son iki dönemdir AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçilse de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik her zaman Bursa siyasetçisi kimliğiyle hareket ediyor.

O nedenle…

Oğlu Enes Çelik ile Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Büyükhatipoğlu’nun avukat kızı Ezgi Büyükhatipoğlu’nun evlenme düğünlerini Ankara’ya alma kararına, Bursa ölçekli bakışla üzülmüştük.

Ne var ki…

Önceki akşam Ankara’da, Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Yerleşkesi Kongre Kültür Merkezinde yapılan düğünü görünce şunu düşündük.

Bu düğün zaten Bursa’ya sığmazmış.

Bir kere…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, eski başbakan Ahmet Davutoğlu, aralarında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın bulunduğu çok sayıda Bakan, milletvekili, üst düzey yönetici salondaydı.

Onlar için alınacak güvenlik önlemlerini gözünüzün önüne şöyle bir getirin. Bursa herhalde yerinden kıpırdayamaz hale gelirdi.

Yanı sıra…

Düğüne katılanları izlerken şu dikkatimizi çekti:

Bursa’dan hemen herkes oradaydı. Şanlıurfa oradaydı. Hatta Artvin protokolu oradaydı. Siyaset tam kadroydu, iş dünyası yerini almıştı. Uhrevi alem bile oradaydı.

2 bin koltuklu salona 500 ilave yapılmış, balkonda 500 kişilik yer hazırlanmıştı. Hiç boş koltuk kalmadığı gibi, duvar kenarları ayakta izleyenlerle doldu.

Bu da…

Faruk Çelik’in ne kadar sevildiğinin bir işaretiydi.

En önemlisi…

Bazıları Faruk Çelik’i hâlâ kendi tanıdıkları gibi değerlendiriyorlar. Oysa düğün vesilesiyle daha net olarak ortaya çıkan bir tablo var.

Faruk Çelik artık Bursa’da sıkışıp kalan bir siyasetçi değil. Kendini Türkiye’ye kabul ettirmiş, Ankara’ya ağırlık koymuş.

Bunu da artık herkesin kabullenmesi gerektiğini önceki akşam gördük.
 

Büyük düğünden izlenimler

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik bir baba olarak oğlunun mürüvvetini görmenin mutluluğunu yaşadığı düğüne, ayrım yapmadan neredeyse tanıdığı herkesi çağırmış.

İnsanlar da hatırı için 400 kilometre yol gidip, gece geri döndüler. Katılanlar arasında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in olması da güzeldi.

Dikkat çekense, siyasetçilerin çoğunlukla eşsiz katılmalarıydı. Kimileri de kendi gruplarıyla gelmişti.

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın Kur’an-ı Kerim okumasıyla başlayan düğün salonun büyüklüğü ve kalabalığa karşın mütevazı kaldı. Nikah anısı olarak da, Bursa’nın kestane şekeri ile Şanlıurfa’nın fıstığı olan kutular dağıtıldı.
 

Yanlış fotoğraf kullanan haber siteleri darbe lideri ilan etti!

 

Nurettin Oruç önceki akşam evinde oturuyordu. Çalan telefondaki dostu, “İnternette fotoğrafını gördüm” dediğinde pek önemsemedi. Çünkü, sosyal medyada Facebook ve Twitter kullanıcısıydı.

Sonra…

Arayan dostların sayısı arttı. Üstelik, yalnızca kendi telefonu değil, eşi ve çocuklarının telefonları da sürekli çalıyor, arayanlar bir şeyler anlatıyorlardı.

Çünkü…

İnternetteki haber sitelerinin büyük bölümünde 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde olan darbe liderleri arasında Nurettin Oruç’un fotoğrafı vardı.

Zaten…

Nurettin Oruç haber sitelerini açınca, kendi fotoğrafı ile karşılaştı. Hem de, Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’dan sonra darbenin 3 numarası gösteriliyordu.

155 Polis’i arayıp başına geleni anlattı. Onların yönlendirmesiyle Nilüfer Polis Karakolu’na gitti. Sonra buraya Terörle Mücadele ekipleri çağırıldı.

Onlar bakıp “Bizim açımızdan bir sorun yok, aranmıyorsunuz” dediler, ama Nurettin Oruç’un ve ailesinin telefonları çalmaya devam ediyordu.

Kimi “geçmiş olsun” derken, kimileri “şaşırdıklarını” söylüyorlardı.

Oruç ailesinin sinir sistemi de, yaşantısı da bir anda altüst oldu.

Yenişehirli olan ve Adalet Partisi döneminde İlçe Gençlik Kolu Başkanlığı yapan, 1999 seçiminde DYP’den Yenişehir’de İl Genel Meclisi’ne seçilip Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Konseyler Üyeliği yapan Nurettin Oruç dün ilk iş olarak Adliye’ye gitti ve Savcılığa başvurarak şikayetçi oldu.

Ardından da…

Gazetede çay içerken yaşadıklarını anlattı:

Haberde bir Nurettin Oruç geçiyor. Üstelik yazılana göre bu kişi tutuklu. Anladığım kadarıyla bu isim araştırılırken Twitter’a girip aynı isimde beni bulmuşlar ve fotoğrafımı kullanmışlar.”

Vurguladığı şu:

Twitter’a bakıp benim fotoğrafımı alan ve habere koyan kişi Facebook’a baksaydı, yazılan gibi biri olmadığımı görecekti.”

Şöyle devam etti:

Ben yalnızca Yenişehir Esnafspor’a, Yenişehirspor’a, İnegölspor’a ve Bursaspor’a üye oldum. AP ve DYP üyeliği yaptım. Bir de Ticaret ve Sanayi Odası üyesiyim.”

Şunu da ekledi:

Bunların dışında hiçbir dernek, tarikat, cemaat ya da benzer yapıya asla üyeliğim olmadı, işim de olmaz. Çünkü hepsine karşıyım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.