1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. BURULAŞ’a 30 milyon lira kredi
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

BURULAŞ’a 30 milyon lira kredi

A+A-

Bugünlerde uzun/kısa vadeli borç stokuyla adı Türkiye ve Bursa gündeminde sık anılan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Alinur Aktaş Başkanlığı’ndaki yeni yönetimi de acil finans ihtiyacını karşılamak için aynı yola başvurma kararı aldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ikinci oturumunda alınan kararla belediye iktisadi teşekküllerinden BURULAŞ’a 30 milyon lira kredi kullanması için meclisten yetki alındığı ortaya çıktı.

Karara geçmiş borçlanmalarda olduğu gibi CHP, MHP, İYİ Parti ve DP gruplarıyla bağımsız üyelerin ret oyu kullandıklarını öğrendik.

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ’ın Bursaray’ın sinyalizasyon sisteminin komple yenilenmesi için kullanmayı planladığı 30 milyon liralık krediye sadece AK Parti Grubu’nun 50 üyesinden vize çıktı.

Kredinin, Bursaray sefer sıklıklarını 7 dakikadan 2 dakikaya indirecek yeni bir sinyalizasyon ve yazılım sistemi alımı için kullanılacağı konuşuluyor.

BURULAŞ’ın 30 milyon liralık yeni borçlanma kararıyla Büyükşehir’in borç stokuna da aynı oranda yeni yük gelmiş olacak.

Şirket krediyi geri ödeyememe durumunda borcu Büyükşehir Belediyesi üstleniyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de bu yüzden borçlanma yetkisi ve garantör olması isteniyor.

Konuyu MHP Grup Başkanvekili İhsan Bilgili’ye sorduk.

Bilgili, oturumda, yeni borçlanmalara karşı oldukları için ret oyu kullandıklarını doğruladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 3,5 milyon lira maliyetli 5 yeni otobüs alımı için bile kredi kullandığına dikkat çeken Bilgili, yeni borçlanmalara sıcak bakmadıklarını, kendilerdi gibi AK Parti Grubu dışında diğer parti gruplarının da Başkan Aktaş’ın kredi kullanma talebine olumsuz yaklaştıklarını anlattı.

Öyle görünüyor ki, bundan sonra Meclis gündemine gelecek her yeni borçlanma dosyasında Başkan Aktaş muhalefetin bu yaklaşımı ile karşı karşıya kalacak.

Bunda biraz da Büyükşehir’de yönetim değişikliğinin ardından sıcağı sıcağına yapılan mali tablo verilerine dönük açıklamaların etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni borçlanma, kredi, borç stoku gibi kavramlar daha uzunca süre Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yan yana anılmaya devam edecek gibi.

 

BURBAK’ta yaş krizi

 

Büyükşehir Belediyesi iktisadi teşekküllerinden otoparkçı BURBAK’ın iki Genel Müdür Yardımcısı ile yolları ayrıldı.

BURBAK’ta uzunca süredir Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Mali Müşavir Mahmut Sertgöz ile İnşaat Mühendisi Ahmet Şener’in yaş haddinden iş akitlerinin sonlandırıldığını öğrendik.

Sertgöz’ün raporlu olduğu, henüz fesih bildirimini almadığı da dillendiriliyor.

İki Genel Müdür Yardımcısı’nın BURBAK’ın özellikle caddeüstü otoparkları ile Uludağ ve Bursaray istasyonlarındaki yeni park alanlarının oluşumunda ve sistemin sorunsuz işleyişinde büyük emekleri bulunuyordu.

Kararın BURBAK çalışanları arasından da rahatsızlığa yol açtığını öğrendik.

 

2 tesisin tahsisi iptal

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatını tamamlayıp işletiminini BURFAŞ’a devrettiği iki tesisin tahsisi meclis kararıyla kaldırıldı.

Nilüfer Çamlıca Mahallesi Çamlık Mesire Yeri içindeki Çamlıca Sosyal Tesisi’nin BURFAŞ’a tahsisi iptal edildi. Büyükşehir’in burayı kime devredeceği henüz bilinmiyor. Aynı şekilde BURFAŞ tarafından işletilen Orhangazi Nadır Sosyal Tesisi’nin tahsis kararı da iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin BURFAŞ envanterindeki tesislerinin bir bölümü işletme kayıtlarından düşmüş oldu. İki tesisin satışının ya da ilçe belediyelerine devrinin gündeme gelebileceği ileri sürülüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.