1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. `Bütünşehir` ne getirdi ne götürdü ?
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

`Bütünşehir` ne getirdi ne götürdü ?

A+A-
M. Kemalpaşa İlçesi Çaltılıbük Mahallesi ; Köyü (hangisini kabul ederseniz. Ben köyü tercih ederim. Çünkü en yakın belediyenin 26 km uzağında bir mahallenin teknik olarak olamayacağını düşünüyorum ) sakinlerindenim. Bütünşehir Yasası çıkmadan önce köyümüze ait düğün, cemiyet ve ilçeye gidip gelmede kullanılan bir otobüsü, köyün çöpünü alıp temizliğini yapmak ve diğer ihtiyaçlarında kullanmak üzere bir traktörü, kira getiren taşınmazları dolayısıyla kendine has bir bütçesi vardı. Şimdi tüm bunlar bir yasayla gitti, köyün geliri sıfırlandı. Öyle ki; köylünün kendi imkanlarıyla internet üzerinden canlı yayın yapabilen güvenlik kamerası takıldı ama artık uzaktaki Çaltılıbüklüler köylerini  takip edemiyorlar. Çünkü internet faturası ödenmeyen muhtarlığın interneti kesilmiş. Neden mi ? Çünkü muhtarlığın geliri yok.
Mahalle oldun demekle mahalle olunmuyor muş. Çaltılıbük Mahallesi` nin çevre temizliğini kim yapıyor, tuvaletleri, sokakları kim temizliyor? Hangi mahallenin ortasında patlayan içme suyu borusu 20 gün sonra tamir ediliyor, köy iken muhtarlık o gün müdahale edip tamir ettirebiliyordu; çevre temizliğini ve diğer işlerini yaptırabiliyordu. Çünkü muhtarlığın bir geliri vardı.
Bu durumda  Bütünşehir Yasası Çaltılıbük`e ne getirdi ne götürdü ?
Çaltıbüklü vatandaş
 
Yolda kalan trafolar kaldırılıyor
 
 
Gazetenizin 6 Eylül 2014 tarihli sayısındaki köşenizde hizmet alanımıza giren bir şikayete yer verilmişti. Yıldırım İlçesine bağlı Sıracevizler Mahallesi`nde sekiz ay önce yol genişleme çalışması yapıldığı ve çalışmanın sonunda Aziziye Sokak`taki trafoların yolun ortasında kaldığı belirtilmektedir.
Yayınlanan şikayet üzerine Yıldırım İşletme Müdürlüğümüze bağlı teknik ekiplerce yapılan inceleme neticesinde; Sıracevizler Mahallesi Gündoğdu ve Aziziye Sokak`ta yol ortasında kaldığı belirtilen box panoların yeni imar planı doğrultusunda binaların çekme mesafesinde yapımından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Mevcut durumda yolda kalan iki adet box pano ve bir adet aydınlatma direğinin uygun olan yerlere 15 gün içerisinde alınması sağlanacaktır.
Şirketimiz ile ilgili her türlü istek, öneri ve düşünceleriniz için bize halklailiskiler@uedas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. UEDAŞ olarak halkımızın problemlerinin bize ulaşmasında aracılık ettiğiniz için sizlere, problemin tespitindeki yardımlarından dolayı okurlarınıza teşekkür ederiz. Halkımızın sesine kulak vermeye devam edeceğiz.
ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.
Kurumsal İletişim Müdürlüğü
 
Kasisler standart dışı
 
Karacabey’in içinden geçen Bursa -Çanakkale Yolu`ndan Karacabey içine ayrılan kavşaktan itibaren ilçeye giriş çıkışı sağlayan bölünmüş yolda, (Stadyum karşısında) hem giriş, hem de çıkış yönünde  karşılıklı iki adet kasis yapılmıştır.
Bu kasisler 08 Eylül 2000 Tarih ve 24164 s. Resmi gazetede yayımlanan  “Bayıdırlık ve İskan Bakanlığı Mecburi Standart tebliğindeki”  ölçülere kesinlikle uymadığından ilçeye giriş ve ilçeden çıkış yapan motorlu vasıtalara üzerlerinden geçerken ön takım, amortisör gibi aksamlarını hırpalayarak oldukça zarar vermektedir.
İlçe girişine “Hoş geldin/Güle Güle”  tabelaları olacağı yerde , “Niye geldin/ git” dercesine ve ilçe halkına illallah dedirten standard dışı bu kasislerin acilen tebliğe uygun hale getirilmesi veya tamamen kaldırılması, bu yolu kullanan insanlara  konforlu ulaşım sağlayacaktır.
Mehmet Çekmez
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.