1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Büyük değişim: Kükürtlü en görkemli cadde olacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük değişim: Kükürtlü en görkemli cadde olacak

A+A-

Yıl 1977… Bursa Belediye Meclisi toplantısını çömez gazeteci olarak izliyoruz. Kürsüde Belediye Başkanı İsmet Tavgaç var. Meclis ise Çekirge Caddesi Kuzeyi Planı’nı görüşüyor.

O tarihlerde…

Çekirge Caddesi’nden Sırameşeler’e kadar olan bölge zeytin ağaçlarıyla dolu.

İşte…

Bu bölgeyi imara açacak plan değişikliğine karşı, CHP Grubu Sözcüsü Rıdvan Altınkepçe hala kulaklarımızda olan şu konuşmayı yaptı:

“Bursa’dan Çekirge’ye gidenler başlarını çevirince yemyeşil ovayı görüyorlar. Plan geçerse, balkonlara asılan iç çamlaşırlarını görecekler.”

Aradan yıllar geçti…

İmara açılan zeytinliklerin yerinde Kükürtlü diye bir semt doğdu. Ekrem Barışık döneminde de Kükürtlü Caddesi’nin açılmasına tanıklık ettik.

Teoman Özalp döneminde, hissedilmeye başlanan trafik sıkışıklığına karşı alternatif hat olarak Kükürtlü ve Darmstadt caddelerinin Kültürpark’ın altından tünelle birbirine bağlanması önerisini Olay’da gündeme getirdik.

Sonraki yıllarda bazı adaylar bu öneriyi seçildikleri takdirde yapacakları proje olarak seçim beyannamelerini aldılar.

Yapılabilseydi…

Hem Altıparmak ve Çekirge caddelerine önemli bir alternatif kazanılacak, hem de Kükürtlü Caddesi ve Çarşamba Pazarı olarak anılan Darmstadt Caddesi daha işlevsel olacaktı.

Bugünse…

Osmangazi Belediyesi kentsel dönüşüm düzenlemesiyle Kükürtlü Caddesi’ni kentin en önemli cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

Açıkçası…

Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu’nu dinlerken heyecanlandık, görsellerden de çok etkilendik.

Öncelikle…

Kükürtlü Caddesi’nin ikişer şeritli gidiş-geliş yolu üçer şeride çıkarılıyor, ama yine iki şerit kullanılacak. Çünkü, yanlardaki birer şerit parklanmaya ayrılacak. Ortada da 1.5 metrelik orta refüj yer alırken kenarlara bisiklet yolu yapılacak.

Hasanoğlu’na, yapılaşmaya karşın yolun nasıl genişleyeceğini sorduk. “Yapıların önündeki bahçe ya da boş alan gibi parsellerden yeni terklerle yolun genişliğini 25 metreye çıkaracağız” dedi.

Ayrıca, kaldırımlar da 3 metreye çıkarılarak yeniden düzenlenecek.

Projeye göre…

Cadde üzerindeki yapılar kentsel dönüşümle yenilenirken, zemin katların tümü ticaret alanı olacak.

Böylece…

İstanbul’daki Nişantaşı benzeri bir alışveriş bölgesi ortaya çıkacak.


 

Kükürtlü farkı: Kaldırıma saçak örtüsü

 

Atatürk Caddesi’nde hiçbir kentte olmayan özel bir imar uygulaması var. Haşim İşcan’ın Bursa Valisi ve Belediye Başkanı olduğu süreçte uyguladığı plana göre, Atatürk Caddesi’nin güneyindeki binalar zeminleri içeri çekilerek yapıldı.

Böylece…

Binaların altından yürüyenler yazın güneşten, kışın yağmur ve kardan korundu.

İşte…

Bursa’nın yeni cazibe merkezi olarak kentsel dönüşümü planlanan Kükürtlü Caddesi’nin iki yanındaki kaldırımların üstü saçak örtüsü ile kapatılacak ve yayalar korunacak.


 

Kentsel dönüşümde öncelik Altıparmak’ta olmalı!

 

Gerçi… DSP Genel Başkan Yardımcısı unvanı taşıyor ve genellikle göreviyle bağlantı açıklamalarına yer veriyoruz, ama Murat Özbilge geçmişte DSP’nin genel ve yerel iktidar olduğu dönemde Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olduğu için yerel sorunlarla da bağını kesmiyor.

Nitekim…

Çay içimi konuğumuz olduğunda, gündeminde kentsel dönüşüm vardı. Özellikle de Osmangazi Belediyesi’ni uyarma gereği duydu:

“Kentsel dönüşümde öncelik kesinlikle Altıparmak’ta olmalı. Çöküntü bölgesine dönüşen bu bölgede yaşam ve sosyal değişim böyle gerçekleşir.”

Şunu da ekledi:

“Altıparmak’ta dönüşüm her yerden, hatta Kükürtlü’den bile önce olmalı. Çünkü başka çare yok ve geçen zaman aleyhe işliyor.”

Bakışı şu:

“Dünyanın her yerinde şehir merkezleri en kıymetli yerlerdir. Fakat uygulanan rant politikaları nedeniyle şehir merkezi ihmal ediliyor.”

Kentlerin araçlara göre değil insan yaşamına göre dizayn edilmesi gerektiğini savunan DSP Genel Başkan Yardımcısı Özbilge’nin isteği de şu:

“Kentte yaşam insan odaklı olmalı ve kentin rantı da yaşayanların olmalı.”


 

Yürümeye en antrenmanlı siyasetçi Kemal Demirel

  

​2 dönem CHP Bursa Milletvekili olan Kemal Demirel’i 1980 öncesi CHP Gençlik Kolu Başkanı olduğu dönemden tanırız.

Siyaset yaşamı boyunca her yere yürüyerek gittiği için arkadaşları onunla dolaşmayı pek sevmezlerdi. Bilecik’ten Bursa’ya kadar da tren için yürüdü.

Yani, kimse yürümezken Kemal Demirel zaten hep yürüyordu.

Ankara’dan İstanbul’a yürüyüşünü yarın tamamlayacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yürürken fotoğrafını görünce hiç yadırgamadık.


 

Sultanahmet Camii restorasyonuna İnegöl’den sponsor

 

Mehmet Yıldız aslında kent kamuoyunun hayırsever yönüyle de bildiği bir sanayici. İnegöl’de ağaç ürünleri üretimi yanında, yaptırdığı okullarla tanınıyor.

İnegöl’de ağaç ürünleri sanayicisi olan Mehmet Yıldız yaptırdığı okullar nedeniyle hayırsever olarak da sık sık kamuoyu gündemini geliyor.

En son…

İstanbul’daki tarihi Sultanahmet Camii restorasyonuna sponsor olduğunu duyunca şaşırdık. Sponsorluğun öyküsünü dinlerken şaşkınlığımız daha da arttı.

Meğer…

Üniversite eğitimini Beyazıt’taki Akademi’de alan Yıldız sık sık Sultanahmet Camii’ne gider, caminin eksiklerini giderebilmek için dua edermiş. Geçen yıl tarihi caminin restore edileceğini öğrenince sponsor olmak istemiş.

Düşüncesini de doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açmış ve destek bulmuş.

İşte…

200 milyon liraya 4 yılda bitirilmesi öngörülen Sultanahmet Camii restorasyonunun imza töreni aşamasına böyle gelinmiş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.