1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Büyükataman: Beğenmezlerse seçimi yine yenileyecekler mi?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükataman: Beğenmezlerse seçimi yine yenileyecekler mi?

A+A-

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ı yıllardır tanır, 12 Eylül öncesi döneminden bu yana siyasette izleriz. MHP İl Başkanı olduğu dönemler de dahil siyasi nezaketi hiç elden bırakmadı, kontrolunu kaybettiğini hiç görmedik.

Oysa…

MHP Genel Sekreteri olarak sorumluluk üstlenmesinden bu yana, biraz da görevinin gereğini yerine getirerek siyasi üslubunu çok sertleştirdi.

Dün sabah, seçim beyannamesi ve aday tanıtımıyla MHP’nin Bursa’da seçim startı verdiği toplantıda dinlerken aklımızdan bunlar geçti.

Büyükataman’ın konumu gereği MHP adına söz söyleme yetkisi var. O bakımdan, sergilediği sert tavrı MHP’nin siyasetini sertleştirmesi olarak algılamak gerekiyor.

Nitekim…

Hükümeti eleştirmeye direkt damardan girdi:

AKP, Dolmabahçe mutabakatı ve beraberliğinin şerefine Kandil’deki çeteleri ülkemize soktu.  Bugün akan kanın sorumlusu Dolmabahçe’de PKK ile anlaşma yapanlardır.”

Sözü de AK Parti’nin ilk iki sıra adayı olan Bakanlara getirdi.

O bölümde…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu bir cümleyle hafif geçti, ama İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’ya yüklenirken, Dolmabahçe mutabakatı ile bağlantı kurup “İmralı yakın olduğu için mi Bursa’ya geldi” diye özetlenebilecek soru yöneltti. Erzurum’dan neden aday olmadığını da sert bir ifadeyle sorguladı.

Gerçi…

Büyükataman bunları gündeme siyaseten soruyor, ama AK Parti’de rotasyon uygulandığını, pek çok ismin kendi bölgeleri yerine başka seçim çevrelerinden aday gösterildiği biliniyor. Yani, Bursa’ya gelişinin Ala’nın tercihi olmadığı bir gerçek.

Yine de…

MHP Genel Sekreteri olarak İsmet Büyükataman’ın dün Bursa siyasetinin alışkın olmadığı sertlikteki açıklamasından, MHP’nin Bursa’daki ana hedefinin Efkan Ala olacağı izlenimi edindik.

Yanı sıra…

MHP’nin seçimden beklentilerini dile getirirken “Başarmak için sabırsızız. Çünkü kendimize güveniyoruz” dedi.

7 Haziran sonrası koalisyon arayışlarıyla ilgili MHP’ye yönelik “her şeye karşı çıktı” algısı oluşturulmaya çalışıldığını vurguladı ve “Ne dediysek hayır diyen onlardı” dedi, “Kriz mucidi Erdoğan’dır, kriz çığırtkanı Davutoğlu’dur” suçlaması yaptı.

Son bölümde…

Pek çok kişinin şimdiden tartıştığı bir soruyu dillendirdi:

Acaba, 1 Kasım’da sonuçlar beğenilmediği takdirde Erdoğan yine seçimleri yenileyecek mi?”

 

MHP vitrinini de tanıttı

 

MHP’nin 22 Mart’taki kurultayında İsmet Büyükataman’la birlikte Bursa’dan MYK’ya giren bir isim daha var: Kadir Çitil.

Geçmişte Büyükataman’ın il yönetiminde yer alan Çitil’i teşkilatlar tanıyor, ama kamuoyu bilmiyordu. Dün MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman toplantıda sol tarafına oturtarak bir anlamda Bursa’ya takdim etti. Onun yanında da Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Muhammed Tekin oturdu.

Büyükataman’ın sol tarafında İl Başkanı Yüksel Yılmaz, onun yanında da Bursa Barosu Hukuk Komisyonu Başkanı ve Bursa Kadın Kuruluşları Birliği dönem koordinatörü Avukat Sibel Özbudak yer aldı.

 

CHP mitinge çağırıyor: Hep birlikte, önce Türkiye!

 

Aday tanıtımı için Bursa medyasının karşısına bugün de CHP çıkıyor. Ancak, CHP’nin bugünkü toplantısı aday tanıtımından çok mitinge davet ve hazırlık amaçlı olacağa benziyor.

Nitekim…

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’la dün konuşurken şunu söyledi:

Türkiye için 1 Kasım süreci çok önemli. Çünkü, yaşamsal değerde kritik bir seçtim yapacağız. CHP olarak bu seçimde iktidara talibiz.”

Şunu ekledi:

Çünkü, herkesin ve her kesimin kendini bulacağı, herkes için siyaset geliştiren bir partidir CHP. Zaten yola da ‘Önce Türkiye’ diyerek çıktık.”

Sonra da şu çağrıyı yaptı:

Pazar günü saat 17.00’de Gökdere Meydanı’nda Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırlıyoruz. Çok önemsediğimiz bu mitinge tüm Bursalıları davet ediyoruz.”

 

Saadet-AK Parti işbirliği görüşmesinde neler oldu?

 

Koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kalıp seçim kararı alındığı günlerde AK Parti ile Saadet Partisi arasında seçim işbirliği görüşmeleri yapıldı.

Bu sütunlardan da aktardığımız gibi, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın 1.5 saatlik yemekli toplantılarıyla başlayan görüşmeler işbirliği umudu verse de, sonuca ulaşamadı.

İşte…

Bu süreçte yaşananları SP Genel İdare Kurulu Üyesi Selim Sait Terzioğlu ile konuştuk. Şunu anlattı:

Başlangıçta Davutoğlu işbirliği için istekliydi. İki genel başkanın ardından görüşmenin heyetlerle yapılması benimsendi. Biz Oğuzhan Asiltürk’le Faruk Çelik’in bu görüşmeleri sürdürebileceğini söyledik, kabul edildi.”

Tıkanma noktasını da şöyle açıkladı:

Bizim hedefimiz ülke yönetiminde yer almak. Bunun için de Meclis’te Grup kurmak gerekiyor. O bakımdan 20 milletvekiliyle Grubumuzu kurmayı istedik, fakat kabul görmedi.”

Düşüncesi şu:

Davutoğlu’na kalsa işbirliği gerçekleşirdi, çünkü niyetliydi. Ama bir yerlerden geri döndü.”

Bu noktada…

Risk alanın Saadet Partisi olduğunu ifade edip şunu söyledi:

Evet, biz her seçim AK Parti’yi eleştirdik. Bu kadar eleştirdiğimiz partiyle işbirliği risktir, fakat ülkenin hükümetsiz kalmaması için kabul ettik.”

Gülümseyerek şunu da ekledi:

Biz işbirliği görüşmeleri yaptığımızı sanıyorduk, meğer istikşafi görüşme yapıyorlarmış.”

 

SP mitingi pazar günü Merinos’ta

 

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Selim Sait Terzioğlu ile sohbet ederken odamıza CHP İl Başkanı Zafer Yıldız girdi ve “Meydanı için gösterdiğiniz anlayışa teşekkür ederiz” dedi.

Meğer…

11 Ekim Pazar günü için Gökdere Meydanı’nda miting başvurusunu önce SP yapmış. CHP de başvurunca, Valilik meydanı saat 12.00’de SP’ye, 17.00’de de CHP’ye tahsis etmiş.

Ne var ki…

Saadet yönetimi sıkışıklık olmaması için mitingini Merinos’ta yapmaya karar vermiş. Buna göre, SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak pazar günü saat 14.00’te Merinos’ta olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.