1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Büyükataman: Hükümette de MHP'ye ihtiyaç olursa kaçmayız
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükataman: Hükümette de MHP'ye ihtiyaç olursa kaçmayız

A+A-

Siyasetin sürprizleri çok sevdiği zaten biliniyor. Yakın geçmişte ve yaşadığımız süreçte yaşananlar da bunu gösteriyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sürpriziyle başlayan gelişmeler bir anda Cumhurbaşkanlığı Sistemi adı altında Başkanlık modelinin yolunu açtı.

Şimdiyse...

TBMM'de yarın başlayacak anayasa değişikliği görüşmeleri öncesinde Ankara kulislerinde yeni bir sürpriz konuşuluyor.

Konuşulan şu:

"Anayasa değişikliğini Meclis'te kabulünden sonra, referandum sürecinde AK Parti ve MHP milli mutabakat hükümeti oluşturabilir.

Gerçi...

Söylenti, ama Ankara'da böyle başlayan pek çok şeyin gerçekleştiği biliniyor.

O bakımda...

Kulislerdeki dalgalanmayı, konunun muhatabı kişilerden kabul ettiğimiz MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'a sorduk.

Aradığımızda...

Mezitler'deki kar engelini aşmıştı ve Ankara'ya doğru gidiyordu. Doğrudan sorumuza doğrudan cevap verdi.

Söze...

"Terör saldırılarının artmış olması, içeride dışarıda çok yoğun bir kuşatma, toplumda ciddi bir moral bozukluğuna sebebiyet veriyor" diye başladı ve şunu söyledi:

"Bu sıkıntılı halden kurtulmak adına daha güçlü bir tabana dayalı bir hükümet modeli konuşulmuyor değil, ama ciddi anlamda ele alınmış, siyasi partilerin gündemine gelmiş, enine boyuna tartışılmış şekilde değil."

Şunu vurguladı:

"Bir temenni mahiyetinde benim gördüğüm kadarıyla."

Bunun üzerine...

"İktidardan talep gelirse MHP'nin cevabı ne olur?" diye sorduk.

Önce...

"Nasıl bir tablo söz konusu olur bilemiyorum" deyip sözlerini sürdürdü:

"MHP ülkenin içinde bulunduğu bu kritik nazik süreçten  asgari zayiatla kurtulması noktasında elini değil gövdesini taşın altına koydu."

Şöyle devam etti:

"Özellikle 15 Temmuz sonrası o kalkışma ve akabindeki gelişmeler her zamankinden çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç hissedilen günleri yaşamamıza vesile oldu."

Şunun altını çizdi:

"O itibarla MHP en üst düzeyde hassasiyetlerini ifade ederek hükümetin bu sıkıntılı, netameli tablodan ülkeyi kurtarması için hem moral değerler açısından, hem kanuni düzenlemeler anlamında elinden gelen katkıyı koyuyor."

Sonra da şunu açıkladı:

"İfade ettiğiniz anlamda yönetim kademesinde de, yani hükümette de bir ihtiyaç hasıl olursa, ondan da kaçınmayız."


 

MHP'nin bakışını Büyükataman açıkladı

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman partisi için kritik eşiği ülkenin içinde bulunduğu durum olarak görüyor.

"Meseleye bakışımız, yaklaşımımız çeşitli sohbetlerimizde ifade ettiğimizden farklı değil. Problem de ortada" dedikten sonra şunu açıkladı:

" Bu ülke hepimizin. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü, milletimizin kardeşlik hukukunu, huzurunu muhafaza adına MHP üzerine düşen her türlü sorumluluğu dün olduğu gibi yarın da yerine getirmeye hazırdır."


 

CHP ve HDP açıklamaları MHP'yi nasıl etkiliyor?

 

Anayasa değişikliğine destek vereceğini açıkladığından beri MHP diğer muhalefet partilerinin bombardımanı altında.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman buna dikkat çekerken "Her türlü siyasi mülahazadan uzak davranıyoruz. Bunu da göz ardı etmemek lazım" dedi ve şunu söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı sistemine yaklaşımımız henüz yeterince anlaşılmamış olmakla birlikte, bu konuda CHP ve HDP kaynaklı tabanımızı ajite etmeye yönelik olağanüstü telkinlere ve gayretlere rağmen biz durduğumuz yerde duruyoruz."

Şunu da ekledi:

"Doğru olduğuna inandığımız bir anlayış ve yaklaşım içindeyiz."


 

Fotoğrafın anlattığı: Şehit taziyesi için devlet yer minderinde

 

Fotoğrafı... AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun paylaştı. Bazı açılışlar için cuma günü Şanlıurfa'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışların ardından şehit ailesi evine de taziye ziyareti yaptı.

Ziyarette

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da kendisine eşlik etti.

İşte...

Bursa Milletvekili Karaburun da buna dikkat çektiği paylaşımında, devletin yer minderinde oturduğu taziye ziyareti fotoğrafının altına şunu yazdı:

"Bu fotoğrafta 1 Cumhurbaşkanı, 2 Bakan, 2 milletvekili ve şehidimizin ailesi var. Biz milletimizin içinde milletimize aşığız."


 

Mudanya Yolu'ndan eksiltilen bilbordlar İzmir Yolu'na geldi

 

Kent içi ya da dışı fark etmez... Yollarda araç kullananlar için sürüş güvenliği çok önemli. O bakımdan, sürücülerin dikkatini dağıtacak her şeyin engellenmesi kuralın ana ilkelerinden biri.

Nitekim...

Karayolları yasasından başlamak üzere, yol kenarlarındaki reklam panolarına düzenleme getiriliyor. Örneğin, yola 25 metreden yakın reklam panolarına izin verilmiyor.

Hatta...

Son yıllarda artan ve totem olarak adlandırılan reklam direkleri bile sökülüyor.

Böyleyken...

Bursa'da trafiğin yoğun olduğu ana yollarda şu sıralarda sürüş güvenliği açısından çok riskli bir uygulama var.

İlk olarak...

Mudanya Yolu'nda Bademli Kavşağı ile Nilüfer Köy girişi arasına, neredeyse yolun karşısı görülmeyecek şekilde reklam panoları kondu.

Yolun orta refüjünü bilbord tarlasına çeviren panolar her iki yöndeki araç sürücüleri için tehlike oluşturunca tepki gördü. Bunun üzerine bilbordlar sökülüp seyrekleştirildi ve 5'e indirildi.

Derken...

Mudanya Yolu'nda seyrekleştirilen bilbordlar Mudanya-Orhaneli kavşakları arasında İzmir Yolu'ndan çıktı. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanan bu yol, sürücülerin dikkatini dağıtacak bilbord tarlası ile kazalara açık hale geldi.

Tanıdığımız için inanıyoruz ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe böyle bir görüntüye ve riske asla izin vermez. Onun adına karar verenlerin de duyarlı olmaları gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.