1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Büyükataman sert: Görevden almak gerekirse, gereği yapılır
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükataman sert: Görevden almak gerekirse, gereği yapılır

A+A-

Bu sütunların okurları anımsayar… 23 Aralık 2015 günü, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile İl Başkanı Yüksel Yılmaz arasında geçen konuşmayı aktardık.

Konuşmada…

Büyükataman’ın imza toplayanlara müdahale etmediği için Yılmaz’ı uyardığı, “Bu yanlışlar olurken sen bu koltukta oturacaksın, olmaz kardeşim” deyip istifa iması yaptığı yer alıyordu.

Dün…

MHP Genel Sekreteri Büyükataman’la sohbet ederken konu döndü dolaştı, teşkilatlarla ilgili tasarruf konusuna geldi.

Söze…

Teşkilatlarımızla problemimiz yok” diye başladı ve şunu söyledi:

Çok adaylı kongreler yapıldı. Hiç müdahalemiz olmadı. Bu süreçte de delege arkadaşlarımızın farklı tercihleri ve değerlendirmeleri olabilir. Bunlara hiçbir müdahalemiz olmadı.”

Şunu vurguladı:

Hiçbir arkadaşımız, arayıp da yönlendirmek istediğimizi iddia edemez.”

Üzerine basa basa şunu söyledi:

Ancak… Seçilmiş il başkanı, bulunduğu ilde hareketin liderini temsil eder. Bu önemli sorumluluğu hazmedemiyorsa o makamda oturmamalı.”

Şöyle devam etti:

İmza toplanmasında gayreti söz konusuysa, üzerindeki il başkanlığı gömleğini çıkarıp masanın o tarafına geçmeli. Yapması gereken de, benim söylediğim de bu.”

İtirazı şuna:

Köşenizde okudum, ‘Anamdan il başkanı doğmadım, mezar taşımda da il başkanı yazmayacak’ gibi sözleri benim yüzüme sarf etmesi mümkün değil. Kabadayılığa müsaade etmeyiz.”

Mesajı verdi:

Meselenin nasıl olması gerektiğini tecrübeli bir ağabeyi olarak hatırlattım. İhtiyaç varsa, genel merkez tasarrufta bulunmaktan aciz değildir.”

Yani…

Yani, il başkanını görevden almak lüzumu hasıl olursa, genel merkez gereğini yapar, kimseye sorma ihtiyacı duymaz.”

Şunu vurguladı:

Öyle bir niyetle orada bulunmadım. Olması gerekeni naklettim. Bu şekilde devam edecekse orada oturmasının uygun olmayacağını söyledim.”

Şunu da ekledi:

Gündemimizde görevden alma yok.”

 

MHP’den 2 destek, ama sisteme ret!

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ziyaretindeki görüşmeye MHP Genel Sekreteri olarak katılan İsmet Büyükataman konuşulanları şöyle özetledi:

Anayasa değişikliği için geçen yıl 60 madde kabul edildi. Görüşmeler buradan başlayacak. 140 yıldır devam eden anayasa tartışmaları artık gündemden kalkmalı. Biz de hassasiyetlerimizi koruyup katkı vereceğiz. Ayrıca iç tüzük değişikliğine de katkı vereceğiz.”

İtirazı net:

Bu nazik ortamda sistem değişikliğini uygun bulmuyoruz, başkanlık sistemine kesinlikle karşıyız.”

 

MHP’de teklif gelirse tüzük değişikliği de konuşulacak!

 

MHP’de gelenek oluştu..Her yeni yılın başında Merkez Yönetim ve Merkez Disiplin kurullarının asıl ve yedekleriyle milletvekilleri Kızılcahamam’da 3 günlük kampa giriyorlar.

O kamp yarın başlayacak.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, cumartesi sabahı Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin konuşmasıyla resmi bölümü başlayacak kamp gündemiyle ilgili şu bilgiyi verdi:

Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle Antalya bölgesindeki çiftçilerle görüşen Genel Başkan Yardımcılarımız Ahmet Kenan Tanrıkulu ve Emin Haluk Ayhan sunum yapacaklar. Afyon Milletvekilimiz Mehmet Parsak ve Genel Başkan Yardımcımız Ümit Özdağ iki ayrı heyet halinde Kıbrıs ve Hatay’da yaptıkları incelemelerle ilgili sunum yapacaklar.”

Ayrıca…

Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, Suriye ve Irak merkezli gelişmelerle ilgili olarak da Prof. Dr. Celalettin Yavuz’un sunum yapacaklarını, G^rup Başkanvekili Oktay Vural’ın da parlamentoda gündeme gelecek konularla ilgili bilgilendirme yapacağını söyledi.

Sonra da şunu ekledi:

Bu çalışmalar sonunda ortaya bir takım tespitler ve teklifler çıkabilir. Bunları da Sayın Genel Başkanımız uygun görürlerse değerlendirirler.”

Biz de açık açık sorduk:

Değişim isteyenlerin topladıkları imzaları geçersiz kılacak tüzük değişikliği konusu gündeme gelir mi?”

O da cevap verdi:

Bu konuda özel bir gündem yok. Teklif gelirse konuşulabilir.”

 

Olağanüstü kurultay düşünülmüyor

 

Gündemi değerlendiren MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, olağanüstü kurultay söylentileriyle ilgili şu mesajı verdi:

İmzalara gerek kalmadan Genel Başkanın olağanüstü kurultay açıklayacağı şeklinde tabanda beklenti oluşturan söylemleri kurnazlık görüyorum. MHP’ye ihtiyaç duyulan bu kritik süreçte gündemimizde kurultay yok.”

Şu uyarıyı yaptı:

MHP’nin tartıştırılmasına, itibarsızlaştırılmasına, ciddi problem yaşıyormuş algısına sebebiyet verebilecek zorlama gayretleri yakinen takip ediyoruz.”

 

DP’de ilçe başkanı görevden alınmadan yenisi atandı!

 

DP Teşkilat Başkanı Mehmet Ali Yavuz’un gönderdiği yazıdan anlaşılan o ki, Kırat siyasi yorgunluk yaşıyor.

Çünkü…

Yazıda, Osmangazi’yi yeniden oluşturmak üzere görevlendirilen İl Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Kaplan’dan 10 güne kadar yönetimi hazırlaması isteniyor.

Kaplan yazıyı sosyal medyadan duyurup, tebrikleri kabule başladı ama ortalık karıştı.

DP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu telefonla Yavuz’u arayıp “Beni görevden almadan yerime nasıl atama yapıldı?” diye sordu, gerekçe de istedi.

Bu arada…

Arşivimize bakınca şunu gördük. İsmet Koyuncu, 16 Eylül 2014 günü Çağrı Kaplan’la ziyaretimize geldiğinde Gençlik Kolu Başkanı olarak tanıştırmış. Kaplan ocak ayında ilçe yönetimine, sonra da il yönetimine girmiş.

Şimdi İlçe Başkanı olarak Osmangazi’ye dönmesi söz konusu, ama İsmet Koyuncu’nun görevden alınması süreci tamamlanabilirse.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.