1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Büyükşehir, Şehir Hastanesi için Özlüce'den yeni bir yol planladı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir, Şehir Hastanesi için Özlüce'den yeni bir yol planladı

A+A-

İnşaatı hızla ilerliyor... Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir'in bu sütunlardan duyurduğumuz açıklamasına göre Şehir Hastanesi 2019 yılının temmuz ya da ağustos ayında açılacak. Bünyesinde 6 hastane barındıracak kompleks açıldığında önemli bir hasta-hasta yakını sirkülasyonu getirecek.

Ancak...

Kent merkezinin uzağındaki Şehir Hastanesi'ne iki ayaklı ulaşım sorunu var. Bunu çözmek için de Büyükşehir Belediyesi projeler geliştiriyor.

1.-yazi-icin-sehir-hastanesi-icin-altinsehir-ertugrulkent-ozluce-baglanti-yolu.jpgÖrneğin...

Hastaneye toplu ulaşımı çözmek için lastik tekerlekli çözümler de gündemde olmasına karşın, Bursaray'ın önce Emek'ten hızlı trenle buluşacağı Balat'a, oradan da Şehir Hastanesi'ne uzatılması yolundaki proje çalışmaları sürüyor.

Bununla birlikte...

Hastaneye yol ulaşımı açısından da gündemde projeler var.

Çünkü...

Mevcut haliyle, Çevre Yolu dışında hastanenin yol bağlantısı şu an yok. Tamamlanan tek projeyse, Karayolları'nın hastane önünde otoyol altına yaptığı dönel kavşak oldu.

Bu konuda...

Toplu ulaşımın lastik tekerlekli olması halinde Balat'tan gelen ve tarla yolu da diyebileceğimiz köy yolunun ciddi şekilde elden geçirilmesi gerekecek.

Yanı sıra...

Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir yol çalışması gündeme alındı.

Yeni yol...

Yeni yerleşimlerle çok hızlı büyüyüp gelişen Özlüce'den düşünülüyor. Hatta Altınşehir-Ertuğrulkent bağlantılı olarak güzergah çalışması bile yapıldı.

Buna göre...

Özlüce Köyü ile Batı Arıtma Tesisleri yanından Şehir Hastanesi önündeki yeraltına kavşağına düz bir hatla bağlanacak 3 kilometrelik yeni yol yapılacak.

Nüfus yoğunluğu fazla olan çevre yerleşimlerle birlikte Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi de güzergah çalışması yapılan 3 kilometrelik bu yeni yolu kullanacak.

Şehir Hastanesi'ne ulaşımda kentin içinden gelen ciddi alternatif olacak yeni yolun yapımına hastanenin açılışından önce başlanması ve kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

Böylece...

Balat üzerinden sağlanacak raylı ya da lastik tekerlekli ulaşım projesi gerçekleşene kadar Çevre Yolu tek seçenek olmaktan çıkacak.

 

Aktaş'tan Bahçeşehir'de belediyecilik dersi

 

2.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-bahcesehir-universitesi-yerel-yonetim-akademisi-sunum.jpgİstanbul'daki Bahçeşehir Üniversitesi'nin geleneksel hale gelen sertifika programları arasında Siyaset Okulu ve Yerel Yönetimler Akademisi diğer programlardan daha fazla ilgi görüyor.

Türkiye'nin her yerinden gelen ve belediye başkanı ya da meclis üyeliği adaylığı düşünenlerin ilgi gösterdikleri, Bursa'dan da yüksek katılım alan Yerel Yönetim Akademisi'nde bu hafta sonu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da bilgi ve deneyimlerini paylaştığı önemli bir sunum yaptı.

 

Çin'in 80 milyon nüfuslu eyaletinde Bursa'yı fotoğraflarla tanıtıyorlar

 

3.-yazi-icin-cin-liaonig-eyaleti-baskenti-shanyang-bursa-fotograflari-sergisi-.jpgİlk adım... Bursa geleneği haline gelen Fotofest'te atıldı. Geçen yıl yapılan Fotofest'e katılıp sergi açan Çinli 5 fotoğrafçının kurduğu ilişkiler şu günlerde Çin'de yeni bir projeye dönüştü.

Nitekim...

Aynı zamanda Fotofest yöneticisi olan Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar'la birlikte Çin Halk Cumhuriyeti Bursa Fahri Konsolosu Nejat Yahya ve kısa adı BUFSAD olan Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Serpil Savaş şu sıralarda Çin'deler.

Üstelik...

80 milyon nüfuslu Liaoning Eyalrti'nin başkenti Shenyang'da tamamen Bursa fotoğraflarından oluşan muhteşem bir sergi açtılar.

5'i Çinli ve 9'u Türk olmak üzere 14 fotoğrafçının Bursa fotoğraflarından oluşan sergisinin açılışına Shanyang halkı da büyük ilgi gösterdi ve görkemli bir açılış oldu.

15 gün Shenyang'da sergilenecek Bursa fotoğrafları, sonrasında 15 gün de kardeş şehir Anshan'da izlenime açılacak.

Bursa'yı tanıtmaya yönelik sergiler, Çin'den Bursa'ya turizm ilişkisinin de başlangıcını oluşturacak.

 

İşkur'dan ilk: Türkiye'nin ilk ilçe İstihdam Fuarı Gemlik'te düzenlendi

 

4.-yazi-icin-turkiyede-ilcede-ilk-gemlik-istihdam-fuari.jpgÇalışmalarını ilgiyle izliyoruz... İşkur İl Müdürü Eren Türkmen, göreve geldiği günden bu yana giderek yükselen bir performansla Bursa iş yaşamı için çalışıyor.

Yaptığı en önemli hamle, kurumu sahaya çıkarmak oldu.

Artık İşkur elemanları firmaları sürekli ziyaret ederek hem yerinde eğitimi gerçekleştiriyorlar, hem de istihdam arttırıcı formüller geliştiriyorlar.

İşte...

Bu özel çalışmaların biri hafta sonu Gemlik'te gerçekleşti.

Türkiye'nin bir ilçede düzenlenen ilk İstihdam Fuarı özelliğini taşıyan Gemlik İstihdam Fuarı gerek stant açan işyerlerinden, gerek iş başvurusu yapmak isteyenlerden büyük ilgi gördü.

Gemlik Belediyesi, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere ilçedeki resmi kurumların yanında Gemlik'teki Serbest Bölge'de kurulu fabrikalar da işveren-çalışan buluşmasını sağlayan fuara yüksek oranda katılım sağladılar.

Fuarda...

Bursa kent merkezi yanında çevre ilçelerden de gelip firmaların açtıkları stantlarda iş başvurusu yapanların olduğu da gözlendi.

İşkur  uygulamayı sanayi bölgesi olan diğer ilçelerde de tekrarlamayı planlıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.