1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Büyükşehir’den öncelik : Hızlı, güvenli, tercih edilebilir ulaşım
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir’den öncelik : Hızlı, güvenli, tercih edilebilir ulaşım

A+A-

Mesaj geldiğinde… Başka bir program için yolda olduğumuz için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın firma yetkilileriyle birlikte yaptığı Ulaşım Ana Planı Revize Çalışması tanıtımına katılamadık.

Buna karşın…

Haber sütunlarında ayrıntılarını okuyabileceğiniz toplantıyı, ulaşım ve yol uzmanı olan M. Tözün Bingöl’le konuştuk.

O da…

Dr. Branner firmasınca çalışmalarına 2016’da başlanan, Boğaziçi Proje’nin de 2035 hedefiyle revizesini yürüttüğü Ulaşım Ana Planı gözlemlerini aktardı.

İlk olarak…

Karar verici Büyükşehir Belediyesi’nin hedeflenen yıllar içinde karşılaşacağı kentsel alanlardaki ulaşım altyapısıyla ilgili bir çalışma olduğunu söyledi.

Bu amaçla…

Yapısal ve işletme çözümlerinin oluşturulup geliştirilmesi ile birlikte sorunların giderilmesi için yaklaşımların belirlenmek istendiğini ekledi.

Şunu vurguladı:

“Aralarında İzmir, Antalya, Mersin, Konya, Gaziantep’in de bulunduğu büyükşehirlerin ulaşım ana planı ya da revizyonunu yapan Boğaziçi Proje 15 yıllık ulaşım mühendisliği ve şehircilik deneyimine sahip bir firma.”

Gördüğü şu:

1-098.jpg“Ulaşım Ana Planı Revize çalışması Bursa’nın 2035 yılını hedef alarak hazırlanmış. Bu nedenle kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemiş.”

Hedefleri sıraladı:

“Kısa vadeli hedeflerde Büyükşehir Belediyesi’nin açıkladığı Acil Eylem Planı ile uyumlu olarak kent içi ulaşımın hızlı, güvenli ve tercih edilebilir olması için doğru, rantabl ve sürdürülebilir projeler hedefleniyor.”

Şunun altını çizdi:

“Ulaşımla ilgili projelerde maliyet kontrolünün üst seviyede tutulması, yani ekonomik olması önemseniyor.”

Orta vadeli planlamayı şöyle özetledi:

“Bursa Ulaşım Ana Planı’nda nüfus ve kültürel yapı projeksiyonları, trafik ve yol envanter çalışmaları yani sayımlarıyla anket çalışmaları yapılacak.”

Şuna da dikkat çekti:

“Uzun vadeli planlamada ‘yeşil tur’ dediğimiz çevreci, bisiklet ve yaya ulaşımıyla toplu taşımanın geliştirilip teşvik edilmesi hedefleniyor.”

İzlenimi şu:

“Bu plan çalışmasıyla ulaşımın bel kemiğinin raylı sistemler üzerinden sağlanması amaçlanıyor. Yıldırım ve Osmangazi metrosu da bu kapsamda değerlendiriliyor.”

 

Bursalılar yürümeye alışacak!

 

Aslında… Bursa Ulaşım Ana Planı Revize çalışmasında öne çıkan konular bu sütunların okurları için pek de yabancı değil.

Çünkü…

Büyük bölümünü zaman içinde yol uzmanı M. Tözün Bingöl’ün öneri ya da uyarıları olarak yayınladık. Özellikle uzun vadeli planda öne çıkan bisiklet ve yaya ulaşımı konusuna 29 Ocak 2018’de bu sütunlarda yer verdik.

O yazıda

Tözün’ün “kısa mesafelere yürümeye alışmak gerek” sözüne pek çok okurumuzdan itiraz mesajları geldiğini de anımsıyoruz. Öneri plana da girmiş.

 

Yeni otopark yönetmeliği yürürlüğe girince sokaklar rahatlayacak

 

2-069.jpgYol uzmanı M. Tözün Bingöl’le sohbet ederken, “Bursa’da güzel şeyler de oluyor” dedi ve 1 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni otopark yönetmeliğine dikkat çekti.

Aynı zamanda…

Kentin trafik sorunu olarak yansıyan otopark konusuna vurgu yaparken

“Büyükşehir Belediyesi’nin Sayın Recep Altepe döneminde hazırladığı otopark yönetmeliği 1 Haziran 2018’de yürürlüğe giriyor” dedi ve nelerin değişeceğini anlayacağımız dilden aktardı:

“Eskiden apartmanlarda her 3 daireye 1 araçlık otopark zorunluydu. Yeni yönetmelikte her daire için 1 otopark zorunluluğu getirildi. Üstelik, 1 daireye 2-3 araçlık otopark için de belediyelere yetki verildi.”

Ne var ki…

Eski yönetmelikte 3 daireye 1 araçlık otopark kuralı da uygulanamıyordu. Çünkü müteahhitler ya da bina sahipleri otoparkın bedelini ödeyip yapmıyordu.

Yeni yönetmelik burada da belirsizliği ortadan kaldırıyor:

“Otopark yapılamaması nedeniyle otopark bedeli alınan parsellere binada oturulmaya başlanmasından önce otopark yapma zorunluluğu geldi.”

Yani…

“Yani, otopark bedeli ödendiği için otopark yapmaktan kaçınılmasının önüne geçilecek. Otoparktan kaçış yok.”

 

Otopark yönetmeliği neler getiriyor?

 

1 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni otopark yönetmeliğinde her daireye 1 otopark zorunluluğu yanında önemli değişiklikler var.

Örneğin…

Dükkan, mağaza, bankalara 30 metrekareye 1 otopark alanı zorunlu. Market ve AVM’ler için ölçü 20 metrekareye inerken, otellerde her 3 oda için 1 otopark yapılacak.

Üniversite ve yüksek okullarda 200 metrekareye 1 otopark zorunlu kılınırken, kamu kurum ve kuruluşları her 75 metrekareye 1 otopark yeri ayıracak.

Yükseklik de 2.10 metreden az olamayacak.

 

4 yaşında Ana Sınıfı’ndan üniversite kapısına: Çakır’da entegre eğitim

 

3-037.jpgOlay’da yıllarca birlikte çalıştığımız, Çakır Okulları İletişim ve Halkla İlişkiler Direktörü İlkay Balaban arayıp da “Lisemizi birlikte gezelim mi?” dediğinde, meslektaşlarımızla birlikte koşup gittik.

Çakır Okulları Müdürü Cem Çakır’ı zaten başarılı çizgisiyle tanıyoruz. Farklı bir mimaride yapılan lise binası da çok etkileyiciydi.

Şu anda…

Hazırlık öğrencileri eğitim yapıyorlar, ama her ders ayrı sınıfta oluyorlar. Çakır’ın geliştirdiği sisteme göre, öğrencimler eşyalarını özel bölümdeki dolaplara koyduktan sonra hangi dersi alacaklarsa o dersin sınıfına gidiyorlar.

Hareketli sıraların olduğu sınıfları öğretmenleri ders verme yöntemlerine göre dizayn etmişler.

Girdiğimiz sınıfta medya okuryazarlığı dersi vardı.

Laboratuarı, bilgisayar salonu, spor salonu, hatta kafeteryasıyla Çakır Lisesi çok özel bir okul olmuş. Ana Sınıfı ise cıvıl cıvıl.

Cem Hoca, 4 yaşında okula Ana Sınıfı’ndan giren bir öğrencinin farklı binalarda ilk, orta, lise eğitimlerinin ardından 15 yıl sonra liseyi bitirip üniversite kapısına çıkabileceğini söyledi.

 

İnegöl’ün Sadri Abi’si vefat etti

 

4-019.jpgDaha 22 gün önce bu sütunlarda İnegöl’de bir döneme damgasını vuran Sadri Demirtaş’a hasta yatağında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın vefa ziyaretine yer vermiştik.

Dün de…

ANAP’ın Kurucu İnegöl İlçe Başkanı olan, sonrasında İl Yönetim Kurulu ve İl Genel Meclisi Üyeliği yapan Sadri Demirtaş’ın vefatını AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın sosyal medya paylaşımından öğrendik.

İnegöl ve Bursa siyasetinin başı sağolsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.