1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çanakkale şehitleri kriterse, İstiklal Madalyası hakkımız
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale şehitleri kriterse, İstiklal Madalyası hakkımız

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıkladığı il il Çanakkale şehitleri listesi ele alındığında en çok şehidi Bursa’nın verdiği ortaya çıkıyor. 3 bin 737 şehit veren Bursa’yı 2 bin 779 şehitle Balıkesir, 2 bin 683 şehitle de Konya izliyor.

Dahası…

Çanakkale’de, bizzat Atatürk’ün ziyaret ettiği ve geçen yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştirilen Bursa Seyyar Jandarma Taburu Şehitliği var.

Üstelik, Çanakkale’deki cephelerde tüm şehitlikler arasında tek abide de bizim şehitliğimizde bulunuyor.

İşte…

Bu tablo dün TBMM Genel Kurulu’nda gündeme geldi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın söz alıp şunu söyledi:

Geçen hafta Şanlıurfa ilimize İstiklal Madalyası verilmesiyle ilgili kanun Meclisimizde kabul edildi. Bu konuda, Çanakkale Savaşları’nda en çok şehidi veren il olarak Bursa’ya da İstiklal Madalyası verilmesi gerektiğine dair talebimizi iletiyorum.”

Gerçekten de…

TBMM Genel Kurulu geçen hafta AK Parti Şanlıurfa Milletvekili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in kanun teklifiyle Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesini kararlaştırdı.

Hatta…

Kanun çıktıktan sonra Bakanlar Kurulu pazartesi günü Şanlıurfa’da toplandı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da madalyayı o ziyaret sırasında teslim etti.

Kurtuluş Savaşı’nda Şanlıurfa’nın verdiği mücadele elbette unutulacak gibi değil. Fakat Çanakkale’de 3 bin 737 şehitle en çok şehit veren il olarak kayıtlara geçen, Kireçtepe mevkiindeki şehitliğiyle de tüm illerden farklı bir konuma ulaşan Bursa’nın da İstiklal Madalyası hakkı.

Nitekim…

TBMM Genel Kurulu’nda dün Bursa’ya İstiklal Madalyası talebini gündeme getiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’la konuştuk.

Laf olsun diye TBMM Genel Kurulu’na getirilmiş bir talep değil bu. Ciddi olarak takipçisi olacağız” dedi ve ekledi:

Önümüzdeki hafta da Bursa’ya İstiklal Madalyası verilmesi için kanun teklifi vereceğim.”

Açıkça söylemek gerekirse…

Erkan Aydın’ın dünkü Genel Kurul konuşmasını da, önümüzdeki hafta kanun teklifi verme düşüncesini de önemsiyoruz.

Ancak…

Bu konu bireysel çaba olarak kalmamalı. Tıpkı Şanlıurfa’nın başardığı gibi ilin tüm milletvekillerinin ortak hareketi olmalı. İktidar ve muhalefetiyle 18 Bursa milletvekilinin ortak girişimi olursa sonuca da ulaşır.

O bakımdan, siyasete büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor.

 

Koçdemir de kentsel dönüşümü Meclis’e taşıdı

 

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Torba Yasa ile ilgili olarak MHP Grubu adına Bursa Milletvekili kadir Koçdemir konuşma yaptı.

Meclis kürsüsünden konuşmasında Bursa’daki kentsel dönüşüm uygulamalarını ele alan Koçdemir, daha önce yapılan Doğanbey ve yarım kalan Mevlana Mahallesi dönüşümleriyle ilgili eleştirileri dile getirdi.

Ayrıca…

Kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili olarak karma bir kurul oluşturulmasını ve bu kurulun da projelerin kentin mimari kültürüne uygun olarak yapılması yolunda görüş vermesini önerdi.

 

Bu da bir ilk: Mahkemeyi kazandı, ama göreve dönmedi!

 

​Tanıyanlar biliyorlar… Mustafa Karaman kendini kaliteye adayan ve tam anlamıyla sıra dışı bir bürokrat. TSE’de önce Bölge Müdürü, sonra da İl Koordinatörü olarak kurumu adına Bursa’da çok önemli işler başardı.

En azından, Bursa’ya TSE’nin neler yaptığını öğretti, önemini kabul ettirdi.

Dahası…

TSE’den başlamak üzere “kamuoyuna kaliteyi öğreten fedai” oldu.

Kalite bilincini geliştirmek ve yerleştirmek için ilkokuldan üniversiteye, sivil toplum örgütlerinden işyerlerine kadar her yerde kaliteyi anlattı.

Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un başkanlığını yürüttüğü Kalite Birliği Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti.

Gelin görün ki…

Hiçbir başarı cezasız kalmadığı için, 2015 yılında görevden alındı ve yönettiği kuruma uzman olarak atandı.

Aslında…

Makamı kafasına takan bir yapısı yok. Fakat “görevden neden alındığını” hep sorguladı. İçine sindiremediği için de İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

İşte…

O dava sonuçlandı. Mahkeme, “haksız” bulduğu “görevden alma işleminin iptaline” karar verdi. Böylece, Karaman’ın yeniden TSE Koordinatörü olarak göreve dönmesinin önü açıldı.

Ancak…

Mustafa Karaman makam peşinde olmadığını gösteren bir başka hareket yaptı ve “İtibarımın iadesi benim için önemli. Kurumun takdirine de saygılıyım” dedi. Böylece kendi isteğiyle uzman olarak kaldı.

Bunun üzerine…

TSE üst yönetimi de bir başka karar aldı ve Karaman’dan sonra Bursa İl Koordinatörü olarak atanan Ömer Eyüboğlu yeni görevlendirmeyle Ankara’ya çekildi.

Yerine de…

Ankara’dan Mithat Kaleoğlu atandı.

 

Keles’e özel öneri: Kiraz Hali

 

Dağ yöresinin son yıllardaki en önemli gelir kapısı haline gelen kiraz sezonu yaklaşıyor. Keles Belediye Meclisi’ne ortak bir önerge veren MHP Grubu üyeleri Ersin Yılmaz, Yaşar Aslan ve İzzet Korkmaz kiraz hasadı başlamadan alınacak önlemleri sıraladı.

Öncelikle, üreticinin ürününü satarken emeğinin karşılığını alabilmesi için Kiraz Hali öneren MHP Grubu, kiraz sezonu açılışı için de organizasyon yapılması önerisinde bulundu.

 

Mudanyalı öğrencilere özel gezi

 

Kısa adı MEKÜDER olan Mudanya Eğitim ve Kültürü Destekleme Derneği 4 liseden 20 öğrenci ve 4 öğretmenle çok özel bir gezi için Ankara’ya gitti.

Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı konuğu olarak Ankara’ya giden Mudanyalı öğrenciler dün savunma sanayi kuruluşları Aselsan, TAI, Roketsan gibi firmalarda kariyer ve gelecek planlaması adına inceleme yaptılar.

Bugün de Anadolu Medeniyetleri, Rahmi Koç ve Kurtuluş Savaşı müzelerini gezecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.