1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cari açıkta 4 yılın en iyi rakamı
Cari açıkta 4 yılın en iyi rakamı

Cari açıkta 4 yılın en iyi rakamı

Türkiye'nin yıllıklandırılmış cari açığı ekim ayı itibariyle 45,7 milyar dolarla, OVP'de 2014 yılı geneli için hedeflenen 46 milyar doların altına indi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), cari açığın ekimde 2,03 milyar dolar olduğunu açıkladı. Ekonomistler, bu rakamın 1,9 milyar dolar seviyesinde gelmesini bekliyordu. Ocak-ekim döneminde yüzde 37 düşüşle 33,14 milyar dolar olarak kayıtlara geçen cari açık, geriye dönük 12 aylık dönemde ise 45,7 milyar dolara geriledi. Bu rakam Aralık 2010'dan bu yana görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Orta Vadeli Program'da (OVP) 2014 yılı geneli için 46 milyar dolar cari açık öngörülmüştü. bu arada geçen yıl sonunda 65 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen yıllık cari açık, 10 aylık dönemde 2013 yıl sonuna göre 19,3 milyar dolar azaldı. 

 

ÖNLEMLER ETKİLİ OLDU

Söz konusu düşüşte ekonomi yönetiminin aldığı kararlar başta olmak üzere, petrol fiyatlarındaki düşüşün büyük etkisi oldu. Analistler, ekim ayı cari açığının 2 milyar dolarla piyasa beklentileri doğrultusunda geldiğini ve yılbaşından bu yana kademeli düşüşün devam ettiğini belirterek, Hükümetin Orta Vadeli Program'da (OVP) açıkladığı hedeflerin yakalandığını ifade ediyor.

DIŞ TİCARETTE OLUMLU SEYİR

Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, ekim ayında cari işlemler açığının 2 milyar dolarla beklentilere yakın geldiğini vurguladı. Ekim ayında destekleyici petrol fiyatlarının da katkısıyla toplam mal ithalatı yüzde 2 gerilerken, zorlu küresel ekonomik koşullara rağmen toplam mal ihracatının yüzde 6,2 ile artışını sürdürdüğünü dile getiren Kırali, ''Ekimde 1,9 milyar dolarlık net hata ve noksan kalemindeki çıkışa ve döviz rezervlerindeki 1,5 milyar dolarlık artışa rağmen, cari açık bankaların 2,5 milyar dolarlık yurt dışı tahvil ihracı, 1,3 milyar dolarlık bankaların yurt dışı borçlanması ve yurt dışı varlıklardaki 1 milyar dolarlık azalışla finanse edildi'' dedi.

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK

''Önümüzdeki dönemde iç talepteki toparlanma ile reel ithalatın ılımlı bir şekilde artacağını öngörsek de, petrol fiyatlarındaki keskin düşüş sayesinde cari işlemler açığında aşağı yönlü trend devam edecek'' diyen Kırali, görülecek seviye konusunda ise petrol fiyatlarındaki seyre bağlı olarak belirsizliğin sürdüğünü ifade etti.

ŞİMDİDEN HEDEFİN ALTINDA

Ekimde 45,7 milyar dolara gerileyen cari işlemler açığın, Hükümetin 2014 yıl geneli için 46 milyar olarak belirlediği hedefin şimdiden altına inilerek daha da iyi gerçekleşeceğini teyit ettiğini belirten Kırali, ''Petrol fiyatlarındaki düşüş sayesinde yıl sonunda oransal olarak da Hükümetin yüzde 5,7'lik hedefinin altında yüzde 5,5 olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. 2015 yılında ise cari açığın ve enflasyonun sürdürülebilir seviyeye doğru gerileyeceğini ve böylece makroekonomik istikrarın daha da güçleneceğini öngörüyoruz'' değerlendirmesini yaptı.

KASIMDA BİR MİKTAR YÜKSELİR

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, ekim ayında cari açığın beklentilere yakın gerçekleştiğini, ancak öncü göstergelere göre, kasım ayında yıllık cari açığın bir miktar yükseleceğini öngördüklerini ifade etti. Yılın son ayında ise cari açığın tekrar iyileşme eğilimine dönmesinin yüksek olasılık olduğuna dikkati çeken Bürümcekçi, ''Ekim sonuçları sonrasında, milli gelire oranla cari açık önceki aya göre düşüşle yüzde 5,6 düzeyine gerilemiştir. Öte yandan, enerji dışı cari denge GSYH'ya oranla yüzde 0,5 fazla verirken, altın hariç cari açık yüzde 5,2'e geriledi, enerji ve altın dışı cari fazla da yüzde 0,9 düzeyine çıkmıştır'' dedi.

ALTINDAN OLUMSUZ SİNYAL

Bürümcekçi, yakın dönem cari açık seyri açısından altın ithalatının, kasımda önceki aya göre ve geçen yıla göre sert artış göstermesinin olumsuz bir sinyal olduğunu vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.