1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çarpıcı araştırma: HDP seçmenini terör etkiledi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çarpıcı araştırma: HDP seçmenini terör etkiledi!

A+A-

Haberlere bakılırsa… Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarınki son buluşmaları öncesinde AK Parti-CHP koalisyonu isteyenler yoğun bir çalışma içindeler.

Fakat…

İki partinin de seçim hazırlığı yaptığı artık biliniyor. Bir yandaysa, sahadaki gerçekler, yani, seçmen eğilimi araştırmalarının ortaya koyduğu sonuçlar var.

Örneğin…

Son dönem yaptığı araştırmalara bu sütunlarda yer verdiğimiz, 7 Haziran’dan 5 gün önce de milletvekili dağılımını tam olarak söyleyen İstanbul merkezli Ada Araştırma seçimlerden bu yana Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde araştırmalar yapıyor.

Aralarında Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi büyük şehirlerin de olduğu 22 ilde seçmen tercihlerine yönelik çalışmanın saha aşaması tamamlandı.

Biz de…

Ada Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal’a izlenimlerini sorduk.

Çok çarpıcı bir sonuç verdi:

Doğu ve Güneydoğu’daki 22 ilde 7 Haziran’da HDP’ye oy veren seçmenin yüzde 38’i bugün seçim olsa oyunu AK Parti’ye verebileceğini söyledi.”

Şu sonucu çıkardı:

Yalnızca Doğu ve Güneydoğu’da, yani güçlü yapılanmasının olduğu bölgede HDP’ye oy veren seçmenin yüzde 38’inin bir daha oy vermeyi düşünmemesi, HDP oylarının yüzde 3 civarı azalacağı anlamına geliyor.”

Şunun altını çizdi:

Bu ciddi bir rakam ve HDP’yi baraj sınırına getiriyor. Hatta 7 Haziran öncesinde olduğu gibi baraj sorunu yaşamasına yol açıyor.”

Böyle bir sonucun karşıya yansıması da önemli. Ünal onu da söyledi:

Doğu ve Güneydoğu seçmeni genelde HDP ve AK Parti arasında tercih yapıyor. Yani bölgede 2 parti etkili. HDP seçmeninin yüzde 38’inin AK Parti’ye yönelmesi, AK Parti’nin genel oylarını yüzde 2.5 arttırıyor.”

Şunu da sorduk:

HDP’ye oy veren Doğu ve Güneydoğu seçmeni ne oldu da seçimden 2 ay sonra AK Parti’yi düşünüyor?”

Soruya…

Ada Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal şu cevabı verdi:

Bölgede daha önce yaptığımız araştırmalarda çözülmesi öncelikli sorunlar arasında terör yüzde 2-3 oranındaydı. Bu oran bugün yüzde 92 çıktı ve öncelikli sorun oldu.”

Yorumu şu:

Bölge halkı terörden mağdur. O nedenle hemen çözüm istiyor ve çözümü de HDP’de değil AK Parti’de görüyor.”

Gerçekten de…

Siyasetin şekillendiği dönemi etkileyecek bir araştırma ve çok çarpıcı yorum.

 

Şehit acısı yüreğimizde

 

Birileri yine düğmeye bastı ve ülke yine kan gölüne dönüştü. Üstelik, terörün artık tarz değiştirdiğini de görüyoruz. Suikast, bomba yüklü araçlar, roketatarlı saldırı, tuzak… Her yola başvuruyorlar.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde roketatarlı saldırının ateşi de Bursa’ya düştü, henüz 26 günlük polis olan Salih Hüseyin Paça şehit oldu.

Şehidin Gürsu’da yaşayan ailesini teselli eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aileyle birlikte cenaze için Artvin’a gittiler.

Başımız sağolsun.

 

Hız sınırı 90 olan yolda 78’le ceza ve Emniyet açıklaması

 

Kent içi ulaşımla ilgili kararlar, ilgili kurumların katılımıyla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde alınıyor.

Kurul...

24 Nisan 2015 tarihli toplantıda Mudanya Yolu'nun değişik kesimlerinde farklı hız sınırı karışıklığının önlenmesi için Bademli-eski Siemens kavşakları arasını 82 kilometre olarak belirledi.

Sınırın yüzde 10 aşımına tolerans olduğu için, Bademli-eski Siemens kavşakları arası hız limiti 90.2'ye çıktı, ama 90 kilometre kabul edildi.

Bu sütunların okurları, UKOME kararını 29 Haziran 2015 günü okudular.

Ancak...

Trafik tarafından kararın uygulanmadığı ve sürücülere ceza yağdığı ortaya çıktı. Bunu da, 29 Temmuz tarihli yazımızda duyurduk.

Bunun üzerine...

İl Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu aracılığıyla açıklama geldi. Deniyor ki:

"… 24.04.2015 tarih itibarı ile bahse konu UKOME Kurul kararı alınmış ise de Trafik Şube Müdürlüğümüze PTT yolu ile 08.06.2015 tarih itibarı ile gelmiş ve aynı tarihte tüm görevlilerimize tebliğ edilmek suretiyle uygulamaya geçilmiştir."

Şu vurgu yapılıyor:

"Anılan UKOME Kurul kararı ile uygulamaya geçilen tarih arasında uygulanan hız limitleri ile ilgili mahkemeye açılmış herhangi bir dava ve aleyhimize bir karar bulunmamaktadır."

Açıklamada dikkatimizi çeken 2 nokta var:

Birincisi...

24 Nisan tarihli UKOME kararı Emniyet'e 8 Haziran'da gelmiş ve görevlilere tebliğ edilmiş. Ancak, temmuz ayının ilk yarısında değişik tarihlerde hazırlanmış ceza tutanakları var ki çoğu 78 kilometre hıza yazılmış.

Vatandaş haklı olarak "90 kilometreyle gidilebilen yolda 78 kilometre hıza ceza nasıl oluyor?" diye sorup tepki gösteriyorlar.

İkincisi...

Cezalar için açılmış dava olmadığı vurgulanıyor, ama onun nedeni belli: Vatandaş haksız cezayı iptal ettirmek için notere vekalet ve avukatlık ücreti ile mahkeme harç ödemek zorunda.

O nedenle, haksız cezayı düzeltmek aslında idareye düşer.

 

Engelli çocuk için köyü parke kaplattı

 

Engelsiz kentler için en büyük görev yerel yönetimlere düşüyor. Dağın ötesinde bile böyle. Keles siyasetinin etkili ismi Hurşit Keskin’le sohbet ederken, çok özel bir şey anlattı:

Keles’in Epçeler Köyü’nde yaşayan Mustafa Özdemir’in engelli bir çocuğu var. Yürüyemiyor. Köyde minibüsle ev arasındaki yol o kadar kötü ki, engelli arabasıyla bile yürünemiyor. O nedenle oğlunu sırtında taşıyor.”

Şunu ekledi:

Durumu anlattık, Keles Belediye Başkanı Sayın Mehmet Teke de köyde Mustafa Özdemir’in evine giden yolu parke taşı yaptı. Vatandaş olarak teşekkür ediyorum.”

 

Bursa’nın basketbol lejyoneri

 

​Bursa basketboluna antrenör olarak alt yapı ve üst yapıda hizmet veren İsmail Beleş uzun yıllardır Anadolu’nun çeşitli kentlerindeki takımlara yaşattığı başarılarla Bursa’nın basketbol lejyoneri gibi çalışıyor.

Son olarak, çalıştırdığı İstanbul Fatih Üniversitesi basketbol takımını Avrupa Üniversiteler Şampiyonu yapan İsmail Hoca, bu yıl basketbol ikinci ligine çıkmayı hedefleyen Konya Selçuklu Belediyespor’la anlaştı.

3 yıllık imza atan İsmail Beleş önceliği altyapıdan oyuncu yetiştirmeye verecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.