1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çarşı önce kendisine sahip çıkmalı
Çarşı önce kendisine sahip çıkmalı

Çarşı önce kendisine sahip çıkmalı

Kapalı çarşı ve etrafındaki esnafına uyarı geldi. BTSO Başkanı Burkay, ''Çarşının önce kendisine sahip çıkması gerekiyor'' derken, Büyükşehir Belediyle Başkanı Altepe, AVM'nin önünden geçene kimsenin bağırmadığını vurguladı.

A+A-

ASLIHAN AYDIN

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Payitaht Çarşı Projesi kapsamında esnafa ve çalışanlara eğitim verilecek projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Çarşıya biz sahip çıkalım da, çarşının önce kendisine sahip çıkması gerekiyor” dedi.

BTSO'nun 16 makro projesinden biri olan Payitaht Çarşı Projesi Kurumsal Gelişim Programı'nın tanıtım toplantısı dün Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, çarşıda Ahilik kültürünün devam etmesi için disiplin ve eğitime ihtiyaç duyulduğunu beliterek, “Mutlaka çağa ayak uydurmak zorundayız. İnovasyonu kurumsal şirketler uygularken, biz yerimizde saydığımızı gördük. Ancak gördük ki geriliyoruz. Bu yüzden eğitimin gerektiğini düşündük” diye konuştu. 

Özyıldırım, satış tekniklerinden markalaşmaya ve dükkan yönetimine kadar açılacak kurslar ile çarşı esnafına ve çalışanlarında sertifikalı bir program düzenlediklerini kaydetti. 

ÇEKİ DÜZEN VERMELİYİZ

Restorasyon sayesinde gelinen nokta ile UNESCO dünya Mirası listesine girdiklerini hatırlatan Özyıldırım, “Dünyanın gözü Hanlar Bölgesi'ne çevrildi. O zaman gelen turistler için bizim de kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor. Tüm ürünlerde etiket olmalı, ölçüsüz pazarlık, taklit mal olmamalı, kılık kıyafetimize dikkat etmeliyiz” dedi.

MAĞAZA ÇALIŞANLARI GELMELİ

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, konuşmasında salonun boş olmasından yakınarak, “Bu salonu doldurmak gerekiyor. Çarşıda 30'un üzerinde dernek var. Her birinin yönetiminde 11 kişi olsa, 350 kişi olur. Yani yönetimler gelmemiş buraya. Çarşıya biz sahip çıkalım da, çarşının önce kendisine sahip çıkması gerekiyor” dedi. Fiziksel açıdan çarşının iyileştirildiğini hatırlatan Burkay, “Bu programların en önemli networkü mağazalarda çalışanlar; onları eğitimler için toplamamız gerekiyor” dedi.

KALİTENİN ARTMASI GEREKİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın tek merkezli bir şehir olduğunu ve buranın Ulucami ve Tarihi Çarşı olduğunu söyledi. Bölgede restorasyon çalışması yaptıklarına dikkat çeken Altepe, şöyle devam etti: “Hava kötü olduğunda çarşıda kimse kalmıyordu şimdi kapalı alanlar çoğaldığı için böyle olmuyor... Ancak AVM'nin önünden geçene kimse alışveriş yapsın diye bağırmıyor. Attığımız adımlar bizi ileri götürsün. Kapı önü işgal edilecekse de bunun bir bedeli olmalı, düzen olmalı. Çarşının kalitesinin artırılması gerekiyor.”

ÜLKENİN İMAJI

Vali Münir Karaloğlu, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde iç içe geçmiş 30 handan ve çarşıdan oluştuğunu belirterek, “Bu bölgede toplam ticari alan 850 bin metrekare. Elimizde bu değer var. Şehrin kalbi, burasını sadece kendi ticaretiniz için düşünmeyin, ülkenin imajı olarak düşünün” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.