1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çataltepe yeniden gündemde, TOKİ'den esnafa bir şans daha
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çataltepe yeniden gündemde, TOKİ'den esnafa bir şans daha

A+A-

Geriye dönüp baktığımızda, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin TOKİ işbirliğiyle Kestel'e bağlı Çataltepe'de yeni bir esnaf sitesi yapma kararı ilk günden beri kent gündeminde tartışma konusu oldu.

Özellikle de...

Yer seçimi çok tartışıldı ve kent dinamikleri adına çeşitli meslek odalarıyla çevre örgütlerinden itirazlar geldi.

Hatta...

İtirazlar yargı gündemine taşında ve hukuki süreçler yaşandı.

Bir yandan da, BESOB'un takibini sürdürdüğü projeyi TOKİ de yürüttü. Hatta, ilk aşamada arıtma tesisleri dahil altyapı ihalesini de yaptı.

Gerçi...

TOKİ altyapıyı 77 milyon liraya ihale etti, ama kuruluş yasası gereği yüzde 10 hizmet bedeli alıyor. Vergilendirme sistemi gereği de KDV ile birlikte altyapı ihalesinin tutarı 100 milyon lirayı buluyor.

Öyle olunca...

TOKİ ve proje sahibi Besob arasındaki anlaşmayla, Çataltepe'ye yapılacak yeni sanayi sitesi için 2 bin 540 üyenin 4'er bin lira ek ödeme yapmasına karar verildi.

Ne var ki...

Üyelerden 1.250'si 4 bin liralık ek ödemeyi yaparken, yargı süreçlerinden etkilenip kararsız kaldıkları düşünülen 1.290 üye ödemelerini yapmadı.

Bunun üzerine...

TOKİ de gerekli koşulların yerine gelmediği gerekçesiyle projeden çıkma kararı aldı ve ödemeler için açtığı sistemini de kapattığını açıkladı.

Çataltepe'de yapılması planlanan esnaf sitesi de belirsizliğe düşmüş oldu.

Fakat...

Üyelerin yarısının aidatını ödememeleri nedeniyle TOKİ'nin sistemini kapattığını açıklamasından sonra hukuki süreç sona erdi ve engeller aşıldı.

Bunun üzerine...

Besob Başkanı Arif Tak yeniden Ankara yollarına düşüp hafta içinde AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin'in kapısını çaldı.

İkisi birlikte TOKİ Başkanı M. Ergün Turan'a gittiler ve gelişmeleri anlattılar.

TOKİ'nin ilgili birim yöneticilerinin de katıldıkları görüşmede Çataltepe projesini masanın üstüne açan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan hem bugüne kadar yapılanları anlattı, hem de hep birlikte proje yeniden gözden geçirildi.

Görüşme sonunda TOKİ'nin aidatını ödemeyen 1.290 üyeye bir şans daha tanıması için anlaşma sağlandı. TOKİ Başkanı Turan da kapatılan sistemin açılması direktifini verdi.

Böylece...

TOKİ yeniden gündemine aldığı Çataltepe için startı verdi.

 

CHP'de ilk aday adayı Erkan Aydın

 

Görünen o ki, CHP'de rekor başvuru beklenen aday adaylığı mücadelesi çok çetin geçecek.

İlk açıklamayı da...

30 Mart yerel seçiminde CHP Osmangazi Adayı olarak yüksek performansı ve topladığı sempatiyle Osmangazi'de CHP oylarının artmasında en önemli etken kabul edilen Erkan Aydın yapıyor.

Aydın'ın aday adaylığı açıklaması yarın saat 11.00'de CHP İl Başkanlığı'nda.

 

Site yönetimleri maliyeti düşürüyor, ama esnafın canı yanıyor!

 

Zaman zaman sohbete gelir, oturup konuşuruz... Bursa Boyacılar ve Dekorasyoncular Odası Başkanı Ferhat Daysalı son geldiğinde nefes nefeseydi.

Daha otururken, "Şimdi Vergi Dairesi'nden geliyorum" dedi ve ekledi:

"Şu anda Nilüfer bölgesi Beşevler'deki sitelerde vergi denetimleri var. Esnafımızın sıkıntısı büyük."

Dinlerken, sitelere yönelik vergi denetimiyle boyacı ve dekorasyoncu esnafının sıkıntısı arasında bağ kuramadığımızı anlayınca önce sistemi anlatma gereği duydu:

"Yasa gereği sitelerde binalara mantolama yapılıyor. Bu iş için de site yönetimleri esnafımızdan fiyat topluyorlar. Fakat bazı site yönetimleri maliyeti düşürmek için ısrarla faturasız teklif istiyorlar."

Sonrası malum...

Bazı site yönetimlerinin maliyeti düşürmek için başvurdukları yolu kabul edenler var. Bu da vergi denetimlerinde soruna dönüşüyor.

Zaten...

Daysalı'nın anlattığı da bu. Dedi ki:

"Sitelere vergi denetimi yapılamıyor. Onun yerine işi yapan esnaf denetleniyor. Denetçiler site yönetimlerinden sözleşme ve faturayı istiyor. Sorumluluğu olmayan site yönetimi de işi yaptırdığı esnafı gösteriyor."

Aslında...

Maliyet hesabıyla hareket edilse bile, daha teklif alma aşamasındaki faturalı-faturasız tercihleriyle kural dışına çıkılırken hem vergi kaybı oluşuyor, hem de faturalı teklif veren esnaf için haksız rekabet ortaya çıkıyor.

Bursa Boyacılar ve Dekorasyoncular Odası Başkanı Ferhat Daysalı'nın bu iki sorunlu nokta için iki önerisi var:

Bir...

"Site yönetimlerini vergi müfettişleri denetleyebiliyor. Onlar da Vergi Denetim Kurulu kararıyla harekete geçiyor. Eğer site yönetimleri denetlense bu sorunlar yaşanmaz."

İki...

"Isı yalıtımı yasayla zorunlu. Fakat yüzde 18 KDV oranı yüksek. KDV yüzde 8'e düşerse faturasız iş yaptırmaya gerek kalmaz."

 

Diyanet'ten Mefail Hoca'ya kutsal topraklarda"irşad" görevi

 

Cumartesi günü akşam saatleriydi... Bir dost sohbetinin ortasındayken cep telefonumuz çaldı. Ekrana baktık, yabancı ülke araması gördük. Bu yolla dolandırıcılık yaygın olduğu için açmadık.

Ama...

Numara ısrarla aradı. Sonunda 4. aramada açtık ve karşımızda Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı'yı bulduk.

Hoca söze "Arayıp duruyorum, neden açmıyorsun?" diye sitemle girdi. Biz de neden açmadığımızı izah etmeye çalıştık.

Meğer...

Bursasıların yakından tanıdığı, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yıllarca öğrenci yetiştiren, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın Bursa Müftüsü olarak atanmasından sonra da danışmanlığını yapan Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı bir süredir Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevlendirmesiyle kutsal topraklardaymış.

Görevini da şöyle açıkladı:

"Kutsal topraklara Türkiye'den gelen gruplar var. Bu gruplara irşad, yani aydınlatma görevi yapıyoruz. Ben de bu kapsamda üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ve öğrencilere günde iki kez 1-1.5 saatlik sohbetlerle irşad faaliyetinde bulunuyorum."

Bizi aradığında Medine'deydi. Daha önce de Mekke'de bu görevi yapmış.

Arama nedenini duyunca da mahcup olduk:

"Peygamber Efendimizin kabrinin bulunduğu Ravza-i Mutahhara'da dua ederken aklıma geldin, senin için de dua ettim."

İnsanının, böyle güzel yerlerdeyken hatırlayan çok eski dostlarının olması ne güzel.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.