1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çavuşoğlu yorumladı: Tartışılan Mustafakemalpaşa örneği farklı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çavuşoğlu yorumladı: Tartışılan Mustafakemalpaşa örneği farklı

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu pazartesi akşamı İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararını açıkladı. Doğal olarak tartışmalar da o andan itibaren başladı.

Konu elbette hukuki bir problem olarak YSK’da ele alındı. Fakat tartışmalar siyasi boyuttan ilerliyor.

Bu noktada…

AK Parti’nin itirazıyla İstanbul’da seçimin iptali kararını veren YSK’nın, aynı durumu içerdiği söylenen Mustafakemalpaşa için İYİ Parti’nin yaptığı itirazı neden reddettiği sorgulanıyor.

Üstelik…

Bu sorgulamayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den başlamak üzere iki partinin sözcüleri yapıyorlar.

Yanı sıra…

Değişik illerin Baro Başkanları da yine Mustafakemalpaşa itirazının reddedilmesinden örneğinden yola çıkarak hukuki tartışma yapıyorlar.

İşte…

1-190.jpgBu Mustafakemalpaşa örneğini cuma akşamı Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na sorduk.

Farklı bir açıdan yaklaştı:

“Yüksek Seçim Kurulu İstanbul’daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yalnızca sandık kurulu başkanı ya da memur üyenin kriterlere uygun olmamasından iptal etmedi. Bu iki unsura ek unsurlar aradı.”

O unsurları şöyle sıraladı:

 “Oyların olduğu torbayı açıyorsunuz, oylar var, ama oy sayım döküm cetveli yok. YSK, ‘Ben bunu kontrol edemiyorum’ dedi.”

Aslında…

Kendisi de hukukçu olan Çavuşoğlu, iki seçimin karşılaştırılmasının mümkün olmadığını, ikisinin çok farklı olduğunu vurgulayıp şunu söyledi:

“YSK aynı anda sandık başkanı ve memur üyenin kriterlere uymadığı sandıkları aradı. İkisi de kanuna aykırı olacak, ayrıca ilave unsurlar olacak. O sandıktaki oyları test edip değerlendirme, ölçme sağlamasını yapabileceği bir durum olacak. İstanbul’da saydırmamışlar.”

Görüşü şu:

“İki seçim de, iki seçim için verilen kararlar da çok farklı. Aynı şey değil.”

 

CHP’ye YSK tepkisi eleştirisi

 

İstanbul’daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal kararı sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu başta olmak üzere parti sözcülerinin YSK üyelerine yönelik açıklamalarına Hakan Çavuşoğlu tepki gösterdi.

“YSK üyelerinin hedef tahtasına oturtulmalarını kabul edebilmek mümkün değil” diyen Çavuşoğlu şöyle düşünüyor:

“Kararı beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz, tartışabilirsiniz, ama suçlayamazsınız.  Maalesef CHP’nin genlerinde vesayetçi bir tarafı var.”

 

Çavuşoğlu: YSK kararıyla, seçimi birinden alıp diğerine vermiyor!

 

3-105.jpgAçık açık söyleyelim… Pazartesi akşam saatlerinde İstanbul seçiminin iptal edildiği haberiyle birlikte televizyonlarda yapılan tartışmaları ve konuşmaları ilgiyle izliyoruz.

Herkes uzun uzun cümlelerle konuşuyor, anlatıyor.

Fakat…

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu kadar anlaşılır ve ayrıntılı açıklamayı kimseden duymadık. Arzu edenler, Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında cuma akşamı konuk ettiğimiz Çavuşoğlu’nun yorum ve değerlendirmelerinin tamamını olaytv.com.tr internet adresinden izleyebilirler.

İşte…

O programa Çavuşoğlu çok çarpıcı bir yaklaşımla başladı:

“YSK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ederken verdiği kararla seçimi bir kişiden alıp bir diğer kişiye vermedi. 23 Haziran’da İstanbul’da aynı seçmen listeleriyle, aynı adaylar yine yarışacaklar.”

Şunu vurguladı:

“İstanbul seçimlerinde oluşan şaibenin ortadan kaldırılması, demokrasinin işletilmesi, seçmen iradesinin de sandığa yansıdığı haliyle ortaya çıkması için verilmiş bir karardır.”

 

Aynı zarftaki 4 oydan 1’i neden iptal?

 

Seçim iptali tartışmalarında “Aynı zarfta 4 oy var, 3’ü geçerli olurken 1’i nasıl iptal edildi?” sorusu öne çıktı.

Hakan Çavuşoğlu buna açıklık getirirken “Büyükşehir için 8 milyon 865 bin oy, ilçe belediye başkanlığı için 8 milyon 851 bin oy kullanıldı” dedi aradaki farkın nasıl oluştuğunu anlattı:

“Görevli 2 Büyükşehir pusulası verip ilçe belediye başkanı oy pusulası vermiyor. Böyle olunca da oy geçersiz kabul ediliyor.”

Yorumu şu:

“Burada sadece Büyükşehir seçimine ilişkin şaibe var.”

 

İstanbul için Çavuşoğlu’ndan CHP’ye “Neden itiraz etmediniz?” sorusu

 

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu şu noktaya dikkat çekti:

“Bugün ortaya çıkıp aynı zarftaki 4 oy pusulasından birinin kabul edildiğini, diğerlerinin neden kabul edilmediğini soruyorlar. Biz oyların tümünün yeniden sayılmasını istediğimizde neden itiraz ettiniz o zaman?”

Ardından…

Aynı zarftaki oylardan birinin iptali konusunda “YSK önüne gelen itirazı inceler, itiraz Büyükşehir seçimineydi” dedi.  Sonra da, “Önce samimi olacaksınız” deyip 3 kritik noktaya işaret etti:

Bir…

“Ortaya çıkan şaibe Büyükşehir seçimi için.”

İki…

“Biz kazanamadığımız Büyükşehir’de İmamoğlu aleyhine itiraz ederken, siz kazanamadığınız ilçe belediye başkanı aleyhine neden itiraz etmediniz?”

Üç:

“Acaba sayılır da ortaya başka bir sonuç çıkar diye mi korktunuz?”

 

Millet İttifakı meclis üyelerine eğitim

 

6-022.jpg31 Mart seçiminde Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ve İYİ Parti’’nin ilçe başkanlarıyla ilçelerdeki belediye meclisi üyeleri bir araya geldiler.

Nilüfer’deki Dernekler Yerleşkesi’nde “tanışma ve eğitim” olarak planlanan buluşmada CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. lale Karabıyık ile Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem izlenecek çalışma yollarıyla ilgili konuşmalar yaptılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.