1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çelik: 2007’de ateşi yakanlar şimdi de başkanlığa karşılar!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çelik: 2007’de ateşi yakanlar şimdi de başkanlığa karşılar!

A+A-

Elbette… Demokratik sistemlerde iki liderin anlaşmaları her şeyin bittiği anlamına gelmez. Fakat şu da bir gerçek ki, Türkiye’nin siyasal yapısının ortaya çıkardığı tablo, AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “mutabakata vardık” açıklaması yaptıkları anayasa değişikliği için yolun açıldığı anlamına geliyor.  

Bu yol da…

Türkiye’nin sistem değişikliğiyle başkanlık sistemine geçeceğini gösteriyor.

Nitekim…

Olay Televizyonu’nda konuk ettiğimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de buna vurgu yaptı:

“Milletvekili iradesine yönelik bugünden yorum yapmak doğru değil. Anayasa değişikliği parlamentoya geldiği zaman milletvekilleri oylarını gizli kullanıp iradelerini beyan edecekler.”

Şuna da dikkat çekti: 

“Ancak, liderlerin milletvekilleri üzerindeki etkilerini biliyoruz. Parti burada grup kararı almaz, ama liderin ortaya çıkması ve kararlılığının ne anlama geldiğini de hep birlikte biliyoruz.”

Bu açıdan bakıldığında…

Meclis’teki oylamada 330 oy için sıkıntı olmayacağını düşünen Bakan Çelik, bugünün en önemli gündem maddesi haline gelen başkanlık sistemi için önce “11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün seçildiği süreci anımsayın” dedi ve şunu anımsattı:

“O seçimde yaşanan hukuksuzluklar karşısında Türkiye bu tartışmalar bir daha yaşanmasın diye, geleceğe miras olarak taşınmasın, halk kararını verip bu işin ipini kessin düşüncesiyle anayasa değişikliği oldu.”

Şunu da ekledi: 

“Bakın bu geçen süreçte başbakan değişimi oldu. Sayın Ahmet Davutoğlu yerine Sayın Binali Yıldırım görev yapıyor. Partimizin bünyesinde sorun yok, ama olsa bile giderilir.”

Tam bu noktada çarpıcı bir değerlendirme yaptı:

“Sistemi çift başlı görünümden kurtarma düşüncemizin kaynağını, 2007’de başkanlık seçimine geçişin ateşini yakanlar oluşturdu.”

Bu ifadesini şöyle açıkladı:

“Eğer cumhurbaşkanını halk seçecekse, bunun adı başkanlıktır. Başka izahı olmaz.”

Şöyle devam etti:

“Ne var ki, 2007’de başkanlık sistemine geçişin ateşini yakanlar, bugün başkanlık sisteme karşılar.”

Bakışı şu:

“Cumhurbaşkanını halk seçsin düşüncesi bizim değildi. Tıkanan sistemi halk açsın istendi. Bugün de sistem sorununu çözmenin peşindeyiz.”
 

Başbakanlık-cumhurbaşkanlığı birleşiyor

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, anayasa değişikliğiyle gündeme başkanlık sistemi gelmesine karşın, liderlerin uzlaşmaya vardıkları metinde cumhurbaşkanı ibaresinin olmasını şöyle yorumladı:

“Yeni sistemde başbakanlık yok. Başbakanlıkla cumhurbaşkanlığının birleştiği bir başkanlık modeli geliyor.”

Şunu da vurguladı:

“Sistem başkanlık, ama adının Cumhurbaşkanlığı olması bir şey değiştirmez. Cumhurun başkanına cumhurbaşkanı denmesinin bizce bir mahsuru yok.”
 

Çelik’ten bir eleştiri, bir övgü

 

Gündemdeki başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği tartışmalarıyla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in bir eleştirisi, bir de övgüsü var.

Eleştirisi şu:

“Ciddi konular rastgele ve magazinsel ele alınıyor. Koca koca insanlar çıkıp rejim değişikliği diyerek politik çıkar elde etmeye çalışıyorlar. Millete saygısızlık.”

Övgüsü şu:

“Sayın Devlet Bahçeli, devletin bekasının önemine en çok inananlardan biri olarak, devletin istikrarsızlaşmasının ne gibi sorunlar çıkaracağını dikkate alıyor ve son derece sağlıklı değerlendirmeler yapıyor.”
 

Akşener Türkiye’yi Bursa’da buluşturdu: Nerede kalmıştık?

 

Atatürk Spor Salonu’nu bugüne kadar muhalefet partilerinin görmediği kalabalıkla doldurduğunda rüzgarı yakalamış MHP Genel Başkan Adayı olarak kabul görmüştü.

O süreç yargıda bitti, Akşener de partiden ihraç edildi.

7 ay sonra Bursa’ya ikinci kez gelen Meral Akşener için salona doğru yol alırken, bu sütunlarda dün de vurguladığımız gibi buluşacağı kitleyi ve mesajlarını merak ediyorduk.

Gözlemimiz şu:

Toplantının yapıldığı Kervansaray Termal Oteli’ne çok zor ulaşabildik. Otelin birkaç kilometrelik çevresi araçlarla dolmuştu. Plakalara baktığımızda neredeyse Türkiye’nin her yerinden katılım gördük.

Salonun içi de çok kalabalıktı ve dışarıdakilerle birlikte tam bir izdiham yaşanıyordu

Akşener mikrofonu eline aldığında “Sinop’tan selam getirdiklerini” tezahüratla duyuran grup düşüncemizi pekiştirdi:

Meral Akşener yeniden sahaya çıkarken, katılım çeşitliliğiyle Bursa’da tam bir Türkiye buluşması sağladı.

Bursa’dan katılanlar arasındaysa, her partiden tanıdık gördük.

Doğal olarak eski DYP ve ANAP’lılar dikkat çekiyordu, ama bugüne kadar küçük partilerde siyaset yapan pek çok tanıdığı da yeni bir siyasi heyecan için salonda gördük.

Hatta…

“Buraya geldiğinizi İsmet (Büyükataman) Abi duyarsa hepinizin üstünü çizer” diye takılmalarla karşılaşan MHP yöneticileri vardı.

Akşener de konuşmasına “Nerede kalmıştık?” diyerek başladı.

Ne var ki…

Gerek Akşener’in konuşmasından, gerek “Seçilmiş son İl Başkanı” olarak anons edilen Yüksel Yılmaz’ın konuşmasından, “MHP dışında yeni bir siyaset yoluna çıkıldığı” izlenimi edindik.

Hedeflerinde daha çok Cumhurbaşkanı AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.