1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çelik: Diyalog ortamlarında kırmızı çizgiyle başlanmaz!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çelik: Diyalog ortamlarında kırmızı çizgiyle başlanmaz!

A+A-

Görüntü ortada… Seçim 7 Haziran günü sandıkta bitti, ama süreç olarak devam ediyor. Cuma günü gittiğimizde de gördük, Ankara’nın her yerinde ayrı kulis çalışması var. Telefonlarda farklı görüşmeler yapılıyor.

Siyaset dünyası her yerde hükümet formülleri üretiyor.

Böyle bir ortamda…

Olay Televizyonu Ankara Stüdyosu’nda cuma akşamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i Her Açıdan adlı programımızda konuk ettik.

AK Parti Genel Merkezi tarafından seçim sonrası süreci değerlendirmeleri yapılmaması eğilimine karşın, önceden sözleşildiği için stüdyoya geldi.

İşte…

O programda, “Türkiye’nin önünde nasıl bir siyasi yol var? Koalisyon mu, azınlık hükümeti mi, erken seçim mi?” diye sorduk.

Söze…

3 seçenek de var” diye başladı ve sandıktan çıkan mesajı yorumladı:

Vatandaş, ‘Siyasi partiler arasında diyalog son derece önemli’ dedi. ‘Siz bir araya gelip çay içmiyorsanız ben sandıktan size bir araya gelip çay içmeniz gerektiğini söylüyorum’ dedi.”

Ardından…

Siyasi partiler arasında diyalog olmazsa olmaz” dedi ve devam etti:

Siyasi geleneğimizde öteden beri ipler bir şekilde kopuyor, koptuktan sonra da o ipleri tekrar buluşturmakta siyasi kanatlarımız zorluk çekiyorlar.”

Bu noktada...

Vatandaşın “diyalog mesajı” doğrultusunda seçenekleri değerlendirdi:

Vatandaştan gelen talimat doğrultusunda bir araya gelmekte başarılı olunursa, diyalogdan sonuç çıkarsa koalisyon olacak. Birincisi bu. İkincisi, azınlık hükümeti de bir çıkış yolu.

Şunu özellikle vurguladı:

Hangi alternatifi söylerseniz söyleyin, yüzde 41 oy almış AK Parti’siz düşünmeyin. AK Parti’siz model düşünmek demokratik açıdan da, adalet açısından da doğru olmaz, kamu vicdanını da tatmin etmez.”

Sonra da…

Agresif bulduğu siyasi partilerin temsilci ya da sözcülerine dili dikkatli kullanmaları uyarısı yaptı:

Bu tür diyalog ortamlarında kırmızı çizgiyle işe başlanmaz. Daha masaya oturmadan, diyalog oluşmadan kırmızı çizgiyle başlarsanız, ‘Diyalogdan yana değilim’ dersiniz. Kullanacağınız dil çok önemli.”

Seçimin bittiğini, herkesin kendi tabanına vermesi gereken mesajı verdiğini, ama bugün başka bir noktaya gelindiğini anımsatıp düşüncesini söyledi:

Kalkıp da ‘Benim kırmızı çizgim var, şu şöyle olmazsa ben yokum’ gibi üst perdeden konuşmalar doğru değil. Yarın şartların nasıl şekilleneceğini bilemezsiniz. Bu, atarak-tutarak olacak iş değil, müzakere işi.”

 

Ülke hükümetsiz kalmamalı”

 

Seçime giren tüm siyasi partilerin ilkeleri ve beklentileri olduğunu, buna da herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik şuna dikkat çekti:

Ülkenin uzun süre hükümetsiz kalması doğru değil. Mutlak surette birlikte çözüm üretmemiz talimatı geldiğine göre, medenice oturup birlikte çözüm üretmemiz ve ülkenin geleceğine mührümüzü vurmamız gerekir.”

 

Milletin kararı başımızın üstüne…”

 

Bugün 30 yaşında olanların, 1990 ve 2000’lerdeki krizlerini yaşamadıklarını anımsatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik daha sonra “13 yıldır AK Parti ile tek başına hükümet yaşandığı için zannettiler ki hep böyle gider. Böyle olmadığını şimdi gördük” dedi.

Düşüncesi ise şu:

Milletin kararı başımızın üstüne… Millet karar vermiş, koalisyon. Ama bunu istikrarsızlğa dönüştürme lüksümüz olamaz. Onun için görüşmelerde herkes sorumlu dil kullanmak zorunda.”

 

Yeniden seçim mi tartışmalarına Çelik’ten çarpıcı yorum

 

Yıllardır tanıdığımız için özelliklerini biliyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in siyaset anlayışı diyalog ve uzlaşma üzerine kurulu.

Geçmişte Refah Partisi İl Başkanı olduğu dönemde de böyle davranmıştı, AK Parti Grup Başkanvekili olarak en yüksek oyla seçilmesini bu özelliği sağlamıştı, Bakan olarak da en zor kanunları TBMM Genel Kurulu’ndan bu özelliğiyle en kolay şekilde geçirmişti.

Cuma akşamı Olay Televizyonu Ankara Stüdyosu’ndan yayınlanan Her Açıdan programında konuğumuz olduğunda, “Diyalog ve uzlaşma siyasetçisi Faruk Çelik bugünkü krizi aşmak için nasıl bir model öneriyor?” diye sorduk.

Çok ciddi, çok titiz çalışmalar var” dedi ve şunu söyledi:

İktidar partisi sorumluluğu çerçevesinde bünyemizde değerlendirmeler yapılıyor. Bir yandan da milletvekillerinin mazbata almaları sonrası hükümet kurma süreci ilerliyor.”

Şu bilgiyi verdi:

Birtakım görüşmeler devam ediyor. Açıklamaları yapacak olan Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu bu çalışmaları olgunlukla sürdürüyor.”

Şunu özellikle vurguladı:

Zaten işe kırmızı çizgiyle başlamıyoruz, tüm alternatiflere açık şekilde yola çıkacağız ve gelinen noktayı Sayın Başbakan açıklayacak.”

Alternatifler arasına yeniden seçim olasılığını da koyup devam etti:

Milletin verdiği talimatı yerine getirme konusunda AK Parti’nin samimi olacağını ifade ediyorum. Diyalogdan yana olacağını, çözümden yana duruş sergileyeceğini herkesin bilmesini isterim.”

Net bir tavır sergiledi:

Ben oynamıyorum, yerim dar, ben yokum… O zaman buna milletimiz karar veriyor.Biz milletten gelen mesajı almış, sorumluluğumuzun bilincinde bir partiyiz. Bundan sonraki adımları atarken bu sorumluluk bilincinde atacağız.”

Ya seçim?..

Verdiği cevap, aynı zamanda mesaj özelliği taşıyor:

Bu görüşmeler nasıl olur, erken seçime gidilir mi noktasını Sayın Başbakanımız başkanlığında yürütülen çalışmaların ortaya çıkaracağı tabloyla görülür.”

 

Zaman kaybına tahammül yok!”

 

Ekonomik verilerde Türkiye’nin büyüyerek bugünlere geldiğini anımsatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik önemli bir noktaya dikkat çekti:

Bu süreçte ekonomide dalgalanmaya Türkiye’nin tahammülü olamaz. Türkiye’nin uzun, orta ve kısa vadeli hedeflerden vazgeçmesi mümkün değil. Çok önemli yatırımları var, şimdi bu yatırımları durduralım mı?”

Şunu vurguladı:

Yatırımların hızlı bir şekilde bitirilmesi gerekiyor. Onun için Türkiye’nin zaman kaybına tahammülü yok.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.