1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çelik: Yönümüz değişmedi, problem Batı’daki değişim!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çelik: Yönümüz değişmedi, problem Batı’daki değişim!

A+A-

Gerçi… Bağlayıcı bir karar değil, tavsiye niteliğinde, ama yine de Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilişkilerin dondurulması kararı can sıkıcı.

Nitekim…

O karardan sonra Türkiye’nin yönü ile ilgili spekülasyonlar yapılıyor, çözüm olarak yeni yönler ortaya konuyor.

Bu durumu…

Hafta sonunu Bursa’da yoğun programla geçiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bankanı Faruk Çelik’e sorduk.

Önce Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunu anlattı:

“Türkiye büyük bir ülke. 80 milyon nüfusu var. Yurt dışında 6 milyonun üstünde vatandaşı var. Bizim interdlandımız 22 milyon kilometrekare.”

Ardından…

“Bunu göz ardı etmemek gerekiyor” dedi ve şunu vurguladı:

“Dünümüz var. Akrabalarımız, dostlarımız, soydaşlarımız var. Gözümüzün içine bakan halklar var.”

Böyle bakıldığında sorumluluğumuzun arttığını vurgulayan Çelik daha sonra Avrupa Parlamentosu’nda alınan karar için şunu söyledi:

“Bu kadar deneyimli, kendi içinde mezhep savaşları yaşamış, birleşerek iç sorunlarını çözmüş, evrensel kurallarla mesaj veren ve güven telkin eden Avrupa Birliği’nin bu çizgiden çıkması bizi rahatsız ediyor.”

Yaklaşımı şu:

“Biz, katılmak istediğimiz bu evrensel ilkeleri kendi iç hukukuna adapte ederek AB süreciyle ciddi kazanımlar elde etme yolunda ilerleyen ülkeyiz.”

Mesajı şöyle verdi:

“Türkiye 200 yıldır yönünü Batı’ya çevirmiş, hızlı bir şekilde yol almaya çalışıyor. Ekonomik, kültürel, mevzuat… Her açıdan uyumlaştırma süreci yaşıyor.”

Şuna da dikkat çekti:

“Buna karşın AB bünyesinde ve iç siyasetlerinde daha ağırlıklı ırçlığa dönük değerlendirmeler ağırlık kazanıyor.”

Şu yorumu yaptı:

“Irkçı hareketlerin puanlarının yükselmesi AB’nin dengesini bozdu. Bu denge bozulması da Türkiye üzerinden kendi iç siyasetlerinde malzemeye dönüşüyor ve Türkiye’yi rahatsız ediyor.”

Net bir şekilde şunu söyledi:

“Türkiye’nin yönünde değişen bir şey yok. Türkiye’nin yüzü Batı’ya doğru. Problem Batı’daki değişimde. Batı’nın kendi ortaya koyduğu ilkelere sahip çıkmamasında.”


 

Türkiye AB’nin gidişatından kaygılı!

 

Türkiye’nin katılım müzakerelerini dondurmayı gündemine alan Avrupa Birliği’nin bazı temel konulardaki yaklaşımları da dikkat çekici.

Nitekim…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik şu değerlendirmeyi yaptı:

“Öteden beri demokrasiyi koruyan, demokratik değerleri ortaya koyan AB’nin bugün çok açık bazı olaylar karşısında sessiz kalması veya terör seviciliğine soyunması izah edilebilir gibi değil.”

Sonra da şunu ekledi:

“Aslında, tüm bunlara bakarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin gidişatından kaygı duyduğunu ifade etmek istiyorum.”


 

“Burası Dingo’nun ahırı mı?”

 

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin dondurulması yönünde tavsiye kararı almasını yorumlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gerekçe için şunu söyledi:

“HDP milletvekillerinin tutuklanmasını gerekçe olarak söylüyorlar. Ne yapacaktık? Gelin ifade verin, vermem diyorlar. Demokrasimizi tanımadıklarını, teröre sırtlarını dayandıklarını, emri de Kandil’den aldıklarını söylüyorlar.”

Şunu da ekledi:

“Burası Dingo’nun ahırı mı?”


 

Çelik uyarı: Türkiye’nin istikrarsızlığı Avrupa için felaket

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik sohbetimizde, Avrupa Parlamentosu kararını yorumlarken, karşı bir hamle sergiledi:

“AB liderleri tarafından sürecin dondurulması kararı alınması bana göre söz konusu değil. Bir kere Türkiye bunu hak etmiyor.”

Şunu ekledi:

“Böyle bir karar olursa Türkiye için olumsuz bir şey çıkmaz, ama AB için çok daha olumsuz şeyler çıkabilir.”

Şöyle devam etti:

“Suriye’nin huzursuzluğundan, oradaki istikrarsızlıktan başı dönen Avrupa Birliği Türkiye’nin istikrarsızlaştırılmasından ne bekleyebilir?”

Şunu özellikle vurguladı:

“Türkiye’nin istikrarsızlığı Avrupa için felakettir. Birkaç milyon insanı konuşurken, 80 milyonun huzursuzluğunun nelere mal olacağını herkes biliyor.”

Bakışı şu:

“Onun için Türkiye kimseye ihtiyaç duymadan, kendi istikrarlı yapısını muhafaza ediyor, geliştiriyor, hatta pekiştiriyor.”

Görüşünü şöyle tekrarladı:

“Türkiye ile ilgili görüşlerini açık şekilde ifade edemiyorlar, dolambaçlı yollardan sorun üstüne sorun üretiyorlar. Onun için sorun onlarda diyorum, onun için kaygı duyulacak yer AB’nin gidişatı diyorum.”


 

Avrupa’ya mesaj: Türkiye dönüş yapmaz

 

Avrupa Parlamentosu kararından sonra gündeme gelen farklı spekülasyonlar var. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de buna işaret etti:

“Türkiye Şanghay Beşlisi’ne girebilir. İslam Ülkeleri Birliği’nde var zaten. Her yerdeki birliklerde Türkiye’nin olmasında sakınca yok.”

Şunun altını çizdi:

“Bütün bunlar çağdaş normlardan Türkiye’nin dönüş yaptığı anlamına gelmez. Biz Avrupa Birliği’ne böyle bakıyoruz.”


 

Nilüfer Kahveci Büyükorhan’da az kaldı Osmangazi’ye geldi

 

​Açıkça söylemek gerekirse… AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı yaptığı dönemden tanıdığımız Nilüfer Kahveci ekim ayı başında Büyükorhan İlçe Milli Eğitim Müdürü atandığında sevinmiştik.

Çünkü…

Kadın milli eğitim müdürü olarak dağın makûs talihini yenmek için, siyasi gücü ve çevresinin de katkısıyla önemli hizmetler vereceğini düşünmüştük.

Ne var ki…

Kahveci dağ yöresinde fazla kalma fırsatı bulamadı. Hızlı bir atamayla Osmangazi’deki Atletizm Stadyumu yanında bulunan Eğitim Vadisi’nin hemen altındaki Olgunlaşma Enstitüsü’ne müdür olarak atandı ve yeni görevine de başladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.