1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çevre Yolu İzmir çıkışı değişiyor, otoyol yıl sonunda Karacabey’de!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çevre Yolu İzmir çıkışı değişiyor, otoyol yıl sonunda Karacabey’de!

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… Türkiye’nin nüfus, sanayi, ticaret bakımından en gelişmiş iki bölgesi Marmara ve Ege’yi birbirine bağlayacak İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu projesinin ilk etabı çok güzel oldu.

Hele… 

İzmit Körfezi’nin geçiverildiği Osmangazi Köprüsü özellikle Bursa-İstanbul ulaşımında karayolunu bir anda cazip hale getirdi.

Osmangazi Köprüsü’nden sonra Bursa’ya kadar gelen otoyol Ovaakça’da Çevre Yolu’na bağlandı ve ilk etap burada bitti. Şimdi sırada  Bursa-Balıkesir arası var. O proje de iki aşamalı olarak uygulanıyor.

Örneğin…

Otoyol çalışmaları şu sıralarda 72 kilometrelik Bursa-Karacabey etabında yoğunlaştı.

Başlangıçta…
 

Çiftçi kamulaştırma parasını aldı, memnun!

 

Otoyol projesinde Karacabey bölgesi için adaletsiz bir uygulama gündeme geldi. Geçtiği her yerde kamulaştırma yoluyla arazi elde edilirken Karacabey-Mustafakemalpaşa bölgesi köylerinde toplulaştırma yoluyla en değerli tarım arazileri bedava elde edilmek istendi.

Fakat…

Karacabeyliler Derneği’nin açtığı davayla mahkeme bunu iptal etti. Kaderi değiştiren Karacabeyliler Derneği Başkanı Yüksel Ceylan şu bilgiyi verdi:

“Köylümüzün hakkını savunduk, mağdur ettirmedik. Kamulaştırmayla dönüm başı 30 bin lira civarı ödendi. Herkes parasını aldı, mutlu oldu.”

Otoyolun Çevre Yolu’nun bittiği Başköy doğusundan devam ederek Uluabat’ın güneyinden geçip Mustafakemalpaşa’dan ilerlemesi planlanmıştı.

Ne var ki…

Uluabat Gölü’nün güneyindeki güzergah RAMSAR Sözleşmesi kapsamında kaldığı için değiştirildi ve yol Uluabat’ın kuzeyine alındı.

Bu değişiklik de güzergahta iki önemli değişikliğe yol açtı.

Birincisi…

Yeni projeye göre, Çevre Yolu’nun İzmir çıkışı değişiyor. Başköy’de biten yol, 3 kilometre daha geride bulunan Büyükbalıklı’dan Karacabey ve İzmir yönüne ayrılıyor.

Ayrılış noktasına da uzun bir viyadük planlandı.

İkincisi…

Yeni güzergahta Mustafakemalpaşa devre dışı kaldı, Karacabey otoyolun merkez üssü haline geldi.

İşte…

Çalışmalar da o bölgede yürütülüyor. Yaptığımız görüşmelerde, yolun altyapısının büyük ölçüde tamamlandığı bilgisini edindik. Yalnızca Karacabey-Harmanlı arasındaki 8 kilometrelik böylümde yapım çalışması var.

Onun dışındaki bölümlerin asfaltlamaya hazır olduğu söyleniyor. Hedef olarak da, “Otoyol Karacabey’e yıl sonunda bağlanır” deniyor.

Yine…

Çevre Yolu’ndan devam edecek güzergahın başlangıç noktasını oluşturacak Büyükbalıklı viyadüğünün yapımına da bu yaz başlanıyor. Viyadüğün de yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

Tatil trafiğine köprü de yetmedi
 

Son 2 yıl dini bayram tatilleri hafta sonlarının eklemesiyle uzadı ve Ege’ye akmak isteyen İstanbullu sürücüler gidiş ve dönüşte Bursa-Susurluk arasını kilitledi. Bundan kurtuluş için de otoyolun bitmesi bekleniyordu.

Gerçi…

Otoyolun tamamı bitmedi, ama 3 günlük 1 Mayıs tatilini değerlendirmek isteyenler yine yollardaydı. Tatil dönüşü bu kez Osmangazi Köprüsü gişelerinde çok uzun kuyruklar oluştu, sürücüler yine bekledi.
 

MHP’den ayrılmayı düşünmüyor, değişime inanıyor

 

Ayhan Önal çevresinde sevilen, enerjik biri. Gürsu’da eczacılık yapıyor. Üniversite yıllarında Ülkücü görüşü benimsemiş, Ülkü Ocakları’ndan yetişmiş. 

Fakat…

Siyasete Harun Akın’ın il başkanı olduğu dönemde DP Gürsu İlçe Başkanı olarak atılmış. O dönem DP baraja takıldığı için Gürsu’dan İl Genel Meclisi’ne seçilememiş.

Sonra MHP yılları başlamış.

Arif Demirören yönetimde görev almış, Hasan Toktaş döneminde İl Başkan Yardımcılığı yapmış. 2014’ten beri de Gürsu Belediye Meclisi Üyesi olarak ilçesine hizmet ediyor, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de Gürsu’yu temsil ediyor.

Sohbet ederken…

Pazar günü yapılacak kongrede delege yazılmamasını vefasızlık görüyor ve hoş olmadığını düşünüyor. Atamayla gelen ilçe başkanı Ali Osman Beysir’in sorun yaşamamak için böyle davrandığını söyledi, kararını da açıkladı:

“Kongrede İsmail Şenol’u destekliyorum ve kazanacağına da inanıyorum.”

Ardından da MHP değerlendirmesi yaptı:

“Ayrılmayı düşünmüyorum. Fakat partimin değişime ihtiyaç duyduğuna inanıyorum. Hiçbir isimle de bağım yok.”

 

Muhtarlığı kütüphaneye dönüştürdü, yardımevi gibi çalışıyor

 

Orhan Öztürk 3 dönemdir Nilüfer İlçesi’nin gelişen mahallelerinden Çamlıca Mahallesi Muhtarı olarak görev yapıyor. Hem villa tipi sitelerin, hem dar gelirli vatandaşların yaptıkları konutların olduğu mahallede muhtarlık hizmetleri yanında sosyal çalışmalara yönelerek hizmet üretiyor.

Nitekim…

Başarıyla yürüttüğü Dağ-Der Nilüfer Şubesi Başkanlığı görevinin yanında Dağ Postası gazetesini 3 yıl yayınladı. Gençlere öncülük yapıp Çamlıca Spor Kulübü’nü kurdu, “Giymiyorsan, giydir” sloganıyla muhtarlıkta giysi yardımı kampanyası başlattı. Toplanan giysilere ihtiyacı olanlara muhtarlıktan dağıtıyor.

En önemlisi…

Çamlıca Muhtarlığı’nı kütüphaneye çevirdi. Kitaplıktan, herkes dilediği kitabı alıp okuyabiliyor.

Erol Öztürk ve Seyfi Aydın’la birlikte ziyaretimize geldiğinde, demokratik kararını da paylaştı:

“Dağ-Der Nilüfer Şubesi’nde gelecek yıl kongre var. Derneği gençlere bırakmanın zamanı geldi.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.