1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP 2 ilçede karar verdi, adaylar Kılıçdaroğlu ile tanışmaya gidiyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP 2 ilçede karar verdi, adaylar Kılıçdaroğlu ile tanışmaya gidiyor

A+A-

Görünen o ki… Bursa CHP salı günü Ankara’ya tam anlamıyla çıkarma yapacak. Üstelik, bu yolculukta 30 Mart 2019 yerel seçimine yönelik ilk belediye başkanı adayları da olacak.

Programa göre…

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş başta olmak üzere, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları topluca Ankara’ya gidecekler.

Ayrıca…

Gemlik ilçe örgütünün belediye başkanı adayı görmek istediği Uğur Sertaslan ile Gürsu ilçe örgütünün aday olarak kararlaştırdığı Funda Pekiner Türkcoş da olacak.

Bursa heyeti…

1.-chp-il-baskani-huseyin-akkus.jpgÖnce TBMM’deki CHP Grup Toplantısı’na katılıp Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinleyecek. Öğleden sonra da iki görüşme var.

İlkinde…

Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’la bir araya gelip, adayların belirlenmesi kriterlerini konuşacaklar.

Ardından…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ziyaret edilecek. Bu ziyarette Uğur Sertaslan 2019’daki Gemlik Adayı olarak, Funda Pekiner Türkcoş da yine 2019’un Gürsu adayı olarak Kılıçdaroğlu ile tanıştırılacak.

Aslında…

Sertaslan ve Türkcoş’un adaylıklarının ilçe örgütleri tarafından istendiğini CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş açıklamış, biz de 15 Mart 2018 günü bu sütunlarda yer vermiştik.

Gelişmeleri Akkuş şöyle özetledi:

“İlçe örgütlerimiz daha önce bu arkadaşlarımızın adaylıklarıyla ilgili isteklerini söylüyorlardı. Fakat belli aşamaları geçmemiz gerekiyordu. Şimdi bunu yapıyoruz.”

Şu bilgiyi verdi:

“Perşembe akşamı il yönetim kurulu ve ilçe başkanları olarak toplandık. İlçe örgütlerinin aday olmalarını istediği iki arkadaşımızla tanıştırdık.”

Ardından…

“Böylece adaylık süreci başlamış oldu” dedi ve şöyle devam etti:

“Gemlik ve Gürsu’da seçim kazanma olasılığı yüksek 2 arkadaşımızla Ankara’ya gidiyoruz, Genel Başkanımızla tanışacaklar. Sonra da ara ara diğer ilçelerimizin adaylarını götüreceğiz.”

Şunu da ekledi:

“10-12 ilçemizde daha aday isimleri konuşuluyor, ama henüz kesinleşmedi. Karar verildikçe gruplar halinde arkadaşlarımızı Ankara’ya götüreceğiz.”

Hedefi de açıkladı:

“Mayıs ayı sonuna kadar tüm ilçelerde adaylarımızı belirlemek istiyoruz.”

 

Büyükşehir için CHP’nin aklı Bozbey’de

 

İlçelerden ikisinde adaya karar verildiğini, 10-12 ilçenin de adaylarını konuştuğunu söyleyen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’a en çok merak edilen Büyükşehir Adayı’nı sorduk.

İçtenlikle şu cevabı verdi:

“Büyükşehir adaylığı için bizim gönlümüzde Mustafa Bozbey var. Aday olmasını çok isteriz. Ayrıca gündemimizde 2 arkadaşımız daha var.”

Şunu vurguladı:

“Önceliğimiz olan Bozbey düşünmezse gündeme gelecek 2 arkadaşımızla öngörüşme anlamında niyet yoklaması yaptık.”

 

Kılıçdaroğlu karışmıyor, isteyen önseçim yapacak

 

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’la konuşurken, ilçelerde aday belirleme yönteminin bütünlük gösterip göstermeyeceğini merak ettik.

Şu cevabı verdi

“Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu örgütün kararını kabul edeceğini söyledi ve ilçe adaylarını belirlemeyi örgüte bıraktı.”

Şunu da ekledi:

“Geniş kapsamlı bir kamuoyu araştırması yapıldı, onun sonuçları henüz açıklanmadı. Fakat isteyen ilçe örgütü adayını önseçimle belirleyebilecek. Yani karar tamamen örgüte ait olacak.”

 

Akkuş ilçeleri dolaşıp belediye başkan adaylarını konuşuyor

 

İlçelerdeki belediye başkan adaylarını belirleme sürecine girdiklerini söyleyen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, atılan adımları şöyle açıkladı:

“İlçeleri geziyorum. İlçe başkanlarımız ve örgütümüzün yanı sıra, eski ilçe başkanlarımızla, o ilçedeki eski milletvekillerimizle bir araya gelip düşüncelerini alıyorum.”

Konuştuğumuzda…

İnegöl’deki görüşmelerden dönüyordu ve şu bilgiyi verdi:

“İznik’ten başlayıp İnegöl, Orhangazi ve Karacabey’de örgütlerimizle görüştüm. Çarşamba günü Mustafakemalpaşa’da olacağım. Son olarak da Yenişehir’e gideceğim.”

Ardından…

“Gemlik ve Gürsu için Genel Merkez’den onay aldım, şimdi de Genel Başkanımızla tanıştıracağız” dedi ve üzerinde durduğu noktaya işaret etti:

“Aynı yolu tüm ilçelerde izleyeceğiz. Yani onay aldıktan sonra parti hiyerarşisine uygun davranacağız.”

Şunu da ekledi:

“Ankara dönüşü Gemlik ve Gürsu adaylarını açıklayacaklar.”

 

MHP’de yerel seçim hazırlığı İlçe Divanı toplantılarıyla başladı

 

Gerçi… Erken seçim spekülasyonlarının beklentiye dönüştüğü bir süreçteyiz, ama bir yandan da siyasi partiler dikkatlerini yerel seçime yoğunlaştırdılar.

Bu noktada…

AK Parti ile ittifak kararı alması yanında içinde bulunduğumuz siyasi sürecin belirleyicisi ve yönlendiricisi durumunda olan MHP hazırlıklarına farklı bir yöntemle başladı.

Yöntemi de…

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu şu sözlerle açıkladı:

“Öncelikle ilçe teşkilatlarımızı harekete geçiriyoruz. Bunun için İlçe Divanı toplantılarını yapmaya başladık.”

Şu bilgiyi verdi:

“Gemlik, Nilüfer, İnegöl, Mudanya ve Yenişehir ilçelerimizde İlçe Divanı toplantılarımız tamamlandı. Bu hafta sonu da cumartesi günü İznik ve Gürsu, pazar günü de Orhaneli ve Yıldırım toplantılarını yapacağız.”

Şunu da ekledi:

“Cumartesi günü İznik toplantısına Celal Adan, pazar günü Yıldırım toplantısına Genel Sekreterimiz İsmet Büyükataman katılacaklar.”

 

Maksat, Bursa yeşil kalsın!..

 

6.-yazi-icin-turk-universiteli-kadinlar-dernegi-agac-dikme-toreni-.jpgTürk Üniversiteli Kadınlar Derneği Bursa Şubesi Başkanı Türkan Aras ve yönetimi sessiz ama derinden kente yönelik çalışmalar yapıyorlar.

Örneğin…

Nilüfer Belediyesi ile birlikte bugün saat 11.30’da Nilüfer Yüzüncü Yıl Mahallesi Hakan Sepetçi Caddesi No:8 adresinde ağaç dikecekler.

Aras bu tören için “Maksat, yeşil Bursa’mızın yok edilen yeşiline birazcık da olsa katkıda bulunmak” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.