1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP analiz çalıştayını Bursa’da yapıyor, Kılıçdaroğlu da geliyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP analiz çalıştayını Bursa’da yapıyor, Kılıçdaroğlu da geliyor

A+A-

Daha dün bu sütunlarda referandum sonrası sürecine ilişkin değerlendirme yaparken, meydanlardaki ateşin henüz sönmediğini yazdık.

Hatta…

CHP Genel Merkezi’ne yönelik küçük bir imada bile bulunduk:

Yerelde referandum konuşmacıları ile değerlendirme toplantıları yapılıyor, 16 Nisan’da hayır bloğu oluşturan partilerle görüşülüyor, ama CHP Genel Merkezi olağanüstü mü yoksa olağan kurultay mı toplanacağı tartışması arasına disiplin sıkıştırdığı için henüz genel bir analiz ortaya konamadı.

Derken…

Zaman zaman görüşlerine başvurduğumuz, CHP Genel Merkezi ile ilgili kulis bilgilerini yakından izlediğini bildiğimiz dostumuz aradı:

“CHP Bursa İl örgütünün referandum değerlendirme toplantıları yaptığını, ama Genel Merkez’in kavgalardan fırsat bulamadığını yazmışsın.”

Ardından…

“Genel Merkez sana nazire yapacak anlaşılan” diye espriyle takıldı ve şunu söyledi:

“CHP Genel Merkezi referandum analiz-değerlendirme çalıştayını Bursa’da organize etme kararı aldı, haberin olsun.”

Yani…

“Yani durum şu: CHP Genel Merkezi, referandumun ayrıntılı analizini yapıp sonuçları değerlendirmek için 15 kadar akademisyene çalıştay daveti yaptı. Üstelik, Genel Merkez’in çalıştayı hafta sonu Bursa’da olacak.”

Söylediğine göre…

15 kadar akademisyenin yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcıları da çalıştay için hafta sonu Bursa’ya gelecekler ve yaklaşık 20-25 kişilik, yani dar kapsamlı bir toplantı olacak.

Dahası…

Cumartesi başlayacak çalıştayın ikinci gün çalışmaları olan pazar günü analiz-değerlendirme finaline CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

Tüyoyu alınca…

CHP Genel Merkezi’nden tanıdıkları arayıp sorduk. Gerçi, doğrulatamadık ama “yok” da demediler. “Böyle bir olasılık var, olabilir” karşılığını aldık.

Yine…

Aynı kaynaklar, Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu programının revize edildiğini, taslak programda “cumartesi akşamı Bursa” şeklinde not yer aldığını, ancak ayrıntı olmadığını söylediler.


 

Merkezde siyasete farklı bir öneri

 

16 Nisan’da başlayan yeni süreç siyasi yapılanmayı çok etkileyecek. En azından merkezde kalmayı başaran partilerin sonuca daha yakın olacağını referandum sonuçları gösterdi.

İşte…

Bu sütunlarda yer alan tespite, DSP döneminde Yıldırım Belediye Başkan Yardımcılığı yapan, ilçe ve il başkanlığı üstlenen, halen Disiplin Kurulu Başkanı olan Necmettin Şengül öneri ekledi:

“Merkezde buluşacak ortak akıl için AK Parti dışındaki sağ partiler bir çatıda, CHP dışındaki sol partiler bir çatıda toplanmalı.


 

AK Parti başarı karnesi ilk 100’de Bursa’dan ilçe yok!

 

Kitabı… AK Parti Genel Merkezi Seçim İşleri Başkanlığı hazırladı, Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı olarak Ahmet Sorgun önsözünü yazdı.

Biz de…

Daha hiçbir yere dağıtılmadan bu sütunlarda dün bir bölümünü paylaştık. O bölümlerde, evet oylarının yüzde 50 ve üstünde çıktığı 48 il arasında Bursa’nın 43. sırada bulunduğu, 30 büyükşehir arasında yüzde 50 ve üstü evet oyu çıkan 13 il sıralamasında da Bursa’nın 13. sırada yer aldığı görülüyor.

Bir de…

Büyükşehir ayrımı yapmadan, 81 il üzerinden hazırlanan tablo var. İlk 5 sırayı Bayburt, Rize, Aksaray, Gümüşhane, Erzurum’un aldığı tabloda evet oyu fazla çıkan 48 il arasında Bursa 45. sırada bulunuyor.

Kitapta…

AK Parti Genel Merkezi değerlendirmesinde en başarılı 100 ilçe listesi de var.

957 ilçe arasında ilk sırayı yüzde 96.83 evet oyuyla Şanlıurfa’nın Harran ilçesi alıyor. Adıyaman’ın Sincik ilçesi ikinci, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi üçüncü, Adıyaman’ın Samsat ilçesi dördüncü, Elazığ’ın Palu ilçesi de beşinci sırada.

Fakat…

En başarılı ilçeler listesi ilk 100’üne, ilk kez Bursa’dan bir ilçe girememiş. Buna karşın, referandumdaki evet oyları değerlendirmesinde, en son 100 ilçe arasında da Bursa’dan bir ilçe yok.


 

AK Parti Bursa için karşılaştırma tablosu yaptı

 

Başarı karnesi olarak kabul edilen 16 Nisan Halkoylaması Sonuç ve Değerlendirme Kitabı’nda Bursa’yı ilgilendiren bir tablo da, 1 Kasım seçimine göre oyu düşen iller listesinde karşımıza çıktı.

Buna göre…

Bursa’daki yüzde 53.21 evet oyu üzerinden yapılan değerlendirmede, AK Parti 1 Kasım seçimine göre Bursa’da yüzde -0.76 oy kaybettiğini düşünüyor. 7 Haziran seçimine göre yüzde 9.35 artış kaydedilirken, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucuna göre de yüzde -1.67 oy kaybedildiği ortaya konuyor.


 

AK Parti kadın kollarını topladı

 

Referandum sonuçları değerlendirme toplantıları kapsamında AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu da saha çalışmaları raporlarını değerlendirmek üzere ilçe kadın kolları başkanları ile toplantı düzenledi.

Her seçim özellikle ev ziyaretleri uygulamaları nedeniyle AK Parti’nin görünmeyen kahramanları olarak çalışan ilçe kadın kolları başkanları toplantıda tek tek söz alıp saha çalışmalarında nelerle karşılaştıklarını anlattılar ve önerilerini dile getirdiler.


 

Cüneyt Yıldız’a vefa: Anı kitabı

 

​Sevilen biriydi… AK Parti Gürsu İlçe Başkanlığı’nın ardından 2014’te Gürsu Belediye Başkanı seçildi, kurduğu diyaloglarla daha da özel bir yere kavuştu.

Gelin görün ki…

26 Mayıs 2015’te makamında uğradığı menfur bir silahlı saldırıyla yaşamını yitirdi.

Gürsu Belediyesi rahmetli Cüneyt Yıldız’ın anılarını kitaplaştırmak üzere vefa kitabı hazırlama kararı aldı. Bunun için de, Yıldız’la anısı, fotoğrafı, ya da görüş ve düşüncesi olanlardan 13 Mayıs’a kadar başvurmalarını bekliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.