1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP Bursa’da AK Parti’nin 13 bin oyunun peşine düştü!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP Bursa’da AK Parti’nin 13 bin oyunun peşine düştü!

A+A-

Bursa kamuoyu onu Dağ-Der Genel Başkanı olarak tanıdı. Dağ yöresinin sesini herkese duyurmayı başardığı gibi, yörenin gücünü ortaya çıkaran başkan olarak bir döneme imza attı.

Yanı sıra…

Tahtakale’de eski bir Bursa Evi’nin restore edilip Dağ Kültür Merkezi’ni yaşama geçirdi.

2014 yerel seçimlerinde CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı olmayı kabul etmesi sürprizdi. Gençliği, enerjisi, toplumla diyalog kurabilme beceresi topluma yansıdı ve CHP’nin oylarını Osmangazi’de ilk kez yüzde 31.5’a çıkmasında en önemli etken oldu.

Osmangazi’de sergilediği performans ve topladığı sempati onu 7 Haziran seçimleri için CHP’nin önseçimle belirlediği aday listesinin dördüncü sırasına taşıdı ve milletvekili seçilmesini sağladı.

Gerçi…

7 Haziran’dan bu yana Meclis çalışmadığı için Ankara’da 2 gün üst üste kalma fırsatı bulamadı, ama siyasi çalışmalardan hiç geri durmadı.

Bir yandan da…

TBMM’deki CHP Grup Yönetimi’nde olduğu için Genel Merkez’de yapılan Parti Meclisi toplantılarına katıldı. Böylece partinin yönetimiyle tanıştı, alınan stratejik kararların içinde yer aldı.

Dün…

1 Kasım’da yenilenecek olan seçimleri konuşurken sandıktaki hedeflerinin ne olduğunu sorunca şunu söyledi:

7 Haziran’da 5 milletvekili çıkardık. Fakat biz 6 milletvekilini kazanmış olarak kendimizi görüyoruz. Onun için bu seçimde hedefimizi 8 milletvekili olarak belirledik.”

Neden böyle kabul ettiklerini açıklarken şu rakamları verdi:

7 Haziran’da Bursa’daki 1 milyon 750 bin 164 geçerli oydan CHP 489 bin 254 oy aldı. AKP ise 767 bin 542 oy aldı ve 9 milletvekili çıkardı.”

Sonra da…

İlk kez gündeme gelen bir tabloyu açıkladı:

Bu rakamlara göre, AKP’den 13 bin 465 oyu CHP’ye çekersek bizim oyumuz 502 bin 719 oya ulaşacak. Doğal olarak AKP de 754 bin 077 oya inecek. Bu yer değişikliği bize 6. milletvekilini getiriyor.”

Üstüne basa basa şunu vurguladı:

Oranlama yaparsak AKP’den yüzde 0.8 oyun bize geçmesi 6. milletvekili için yetiyor. Onun için kendimizi 6’yı kazanmış kabul ediyoruz ve 8 milletvekili çıkarmak üzere hazırlanıyoruz.”

Şunu da ekledi:

CHP olarak bunu yapabilecek kapasitedeyiz. Hatta, daha fazlasını yapacağımıza inanıyoruz.”

 

Küçük oranlarla 28 bölgede kayıp

 

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın açıkladığı rakamlara göre, Bursa’da AK Parti’den yüzde 0.8 oranı karşılığında 13 bin 465 oy alırsa 6. milletvekilini kazanacak olan CHP, toplam 28 seçim çevresinde benzer sorunu yaşıyor.

Genel Merkezi raporuna göre, yüzde 0.08 farkla milletvekili kaybedilen 7 seçim çevresi var: Adana, Hatay, İstanbul 3. Bölge, İzmir 1. Bölge, İzmir 2. Bölge ve Bursa.

11 seçim çevresinde yüzde 1-3 arasında, 10 seçim çevresinde de yüzde 3-5 arasında oyla milletvekili kaybedildiği de raporda yer alıyor.

 

6. milletvekili için özel program

 

7 Haziran seçim sonuçları analizine göre Bursa’da 6. milletvekili için AK Parti’nin yüzde 0.08 karşılığı 13 bin 465 oyunun peşine düşecek olan CHP nasıl bir çalışma yürütecek?

Soruya…

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın şu cevabı verdi:

Çok çalışacağız… Bulgaristan göçmenleri özel ilgi alanımızda. Dağ yöresindeki oylarımızı arttıracağız. Seçim kampanyamızda daha ayrıntılı programlar yapacağız.”

Şunu da ekledi:

Kanaat önderleri, sivil toplum örgütleri ve muhtarlarla birlikte çalışacağız.”

 

Üniversite kapılarında giriş ücreti tartışması başladı

 

Davayı Avukat Erol Kılıkçıer açtı. Uludağ Üniversitesi’ne girişte alınan ve daha çok Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelenlerin tepkisine yol açan ücretin kaldırılması isteğini 2009 yılında Bursa 2. İdare Mahkemesi reddetti. Karar Danıştay’da “Kamuya açık alanlara giriş ücreti alınamayacağı” vurgusuyla bozuldu.

Gelişmeyi…

21 Eylül Pazartesi günü bu sütunlarda duyurduk. Sonrasında yerel ve yaygın medyayla internet sitelerinin alıntı yapıp haberi kullandıklarını gördük.

Dün de…

Danıştay kararının hemen uygulanacağı düşüncesiyle üniversite kapısında bilet tartışmaları yaşandığı haberi geldi.

Bunlar olurken, giriş kapısı organizasyonunu üstlenen Sıla Araç Yer. Gir. Kont. San. Tic. Ltd. Şti. adına Avukat Gökhan Ay aradı ve kapılarda tartışmaların büyüdüğünü anlattı.

Sonra da bilgi notu gönderdi:

Bursa 2. İdare Mahkemesince verilen ret kararının Danıştay tarafından bozulduğu doğrudur. Lakin bu bozma kararının gerekçesi üniversiteye girişlerde ücret alınamayacağı değildir.”

Ardından…

Danıştay kararına karşın, Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin kararında ısrar edebileceği gibi bozmaya da uyabileceğine dikkat çekiliyor:

Danıştay kararına bağlı olarak yerel mahkeme tarafından henüz verilmiş bir direnme veya uyma kararı da mevcut değildir. Sonuç olarak yazınızda belirttiğiniz gibi artık üniversiteye girişlerde ücret alınmayacağına dair kesinleşmiş bir mahkeme kararı henüz yoktur.”

Son bölüm şöyle:

Yazınız bugün itibariyle birçok yerel ve ulusal medya kuruluşlarında dayanak alınıp haber yapılmıştır. Bu durum doğal olarak kampüs girişlerinde sorun yaşanmasına sebebiyet vermiştir.”

Anladığımız şu:

Danıştay yerel mahkeme kararını iptal etti, ama o kararı veren Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin bu karara karşı ne yapacağını beklemek gerekiyor.

 

Yüksek Seçim Kurulu’ndan elektronik postayla bilgi

 

Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nden elektronik postamıza gelen iletiyi görünce hem şaşırdık, hem mutlu olduk.

Çünkü…

Doğrudan adımıza gönderilen iletide, “26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy vereceği sandık bilgilerini 22 Eylül 2015 Salı gününden itibaren öğrenebilirsiniz” denilerek verilen adrese tıklayınca sorgulama yapılabiliyor.

İletişim çağında son derece yararlı bir uyarı sistemi geliştirilmiş. Demokrasiye katkı anlamında sevinmemek elde değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.