1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP Genel Merkezi’nden seçim hedefi geldi: Yıldırım ve İnegöl
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP Genel Merkezi’nden seçim hedefi geldi: Yıldırım ve İnegöl

A+A-
Son günlerde… Hakkında en çok spekülasyon yapılan siyasetçi olarak CHP İl Başkanı Metin Çelik öne çıkıyor. Son kurultayda Bursa delegasyonunun ağırlıklı olarakMuharrem İnce’den yana olmalarıyla başlayan spekülasyonlar hemen her gün farklıoperasyon senaryosu olarak kamuoyuna yansıyor.

Böyle bir ortamda parti çalışması yürütmek kolay değil. Çünkü, hakkında görevden alınacağı beklentisi doğan yöneticiler otorite kurmakta zorlanırlar.
O bakımdan…
Dün Metin Çelik’i arayıp konuştuk. Soğuk algınlığı nedeniyle istirahat ediyordu.
Yine de…
“Siyasetçi hastalanmaz!” algısından yola çıkarak şunu söyledi:
“Soğuk algınlığı nedeniyle kulaklarım da tıkalı, onun için söylenenleri pek duymuyorum. Kendi işime bakıyorum, parti çalışmalarına aynen devam ediyorum.”

 


Bu noktada…
Sosyal medyada yayılan “41 il başkanı görevden alınıyor” söylentileri için de, “41 il başkanı alınıyorsa, geriye 40 il başkanı kalmış demektir. Bu da CHP’de olağanüstü kongrelerin başladığı anlamına gelir. Yok öyle bir şey” dedi.
Bir yandan da…
Önümüzdeki sürece ilişkin seçim çalışması programı hazırlıyor. Bununla ilgili olarak da şu bilgiyi verdi:
“Bayramdan sonra milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımızla oturup seçime yönelik çalışma programı hazırlayacağız ve startı da vereceğiz.”
Hatta…
Bu kapsamda ilk adımı attıklarını ve Yıldırım İlçesi’ndeki Hacivat Mahallesi’nde Mahalle Temsilciliği açılışı yaptıklarını söyledi.
Bunun üzerine…
“CHP’nin belediye kazandığı ilçeler olarak Nilüfer ve Mudanya varken, ilk adım neden Yıldırım’da atıldı?” diye sorduk.
Şunu açıkladı:
“Genel Merkezimiz bize Bursa’da başarılı olabilmek için önce Yıldırım ve İnegöl ilçelerinde seçimi kazanmamız gerektiği hedefini koydu. Biz de bu hedef doğrultusunda iki ilçemizde özel çalışmalar yapacağız.”
Şunu anımsattı:
“Yıldırım’da 450 bin civarı, İnegöl’de ise 165 bin civarı seçmen var. Genel Merkezimizin hedefi doğrultusunda, bu iki ilçeyi kazanmak için özel programlar hazırlayacağız.”

 

***

 

AK Parti Gençlik Kolları’ndan Ahmet Kılıç heyecanı

 

 

Siyasi partiler arasında Gençlik Kolları mekanizmasını ana kademe gibi yani İl ve İlçe yönetim kurulları gibi çalıştıran bir tek parti var: AK Parti.
Gençler projeler üretip kendi organizasyonlarını yapıyorlar.
Camiada…
Son dönem Ahmet Kılıç öne çıkan gençlik lideri oldu. Bursa’da çok başarılı İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Kılıçdaha sonra AK Parti Gençlik Kolları Genel Merkezi’ne alındı ve Teşkilat Başkanı olarak görevlendirildi.
Kısa sürede kendisini sevdirdi, tüm iller arasında koordinasyonu sağladığı için, görevini başarıyla yürütüyor.
Fakat…
Önceki gün sürpriz bir gelişme oldu.
Erdoğan sonrası AK Parti Genel Başkanlığı koltuğuna oturan Ahmet Davutoğlu son iki dönemdir Gençlik Kolları Genel Başkanı olarak görev yapan Zafer Çubukçu’yu Başbakanlık Müşaviri olarak görevlendirdi.
Böylece…
Gençlik Kolları Genel Başkanlığı bir anda boşaldı.
O görev için kulislerde bazı isimler geçiyor. Ama ilk sırada Ahmet Kılıç var. Ağabeylerinin Gençlik Kolları Genel Başkanı olma ihtimali, Bursa’daki AK Parti Gençlik kadrolarını heyecanlandırdı.

 

***

 

Dev zincirlere fark atan yerel marketlerin 3 isteği var

 

 

 

Herkesin dikkatini çekiyor… Bursa’da özellikle son 20 yıl içinde süpermarket sayısında inanılmaz bir artış var.
Üstelik…
Bir yanda uluslararası ve ulusal zincirler olarak sektörün dev markaları, diğer yanda ise Bursa’dan doğup büyüyenyerel market zincirleri var.
Peki…
Bursa bu kadar çok süpermarketi kaldırabiliyor mu?
Soruya…
Son yıllarda hızla büyüyen yerel bir zincir olarak dikkat çeken Furpa Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Alpaslan cevap verdi:
“Aslında bu, nüfustaki artışla doğru orantılı bir durum. Bursa’nın nüfusu hızla artıyor. Doğal olarak market sayısı da artıyor.”
Söze…
“Ulusal ve uluslararası zincirlerle yerel marketler olarak rekabete dayalı bir mücadelemiz var” diye başladı ve çarpıcı bir rakam verdi:
“Türkiye’ye baktığımızda ulusal ve uluslararası zincirlerin pazarın yüzde 70’ine egemen oldukları görülür. Bursa’da bu oran tam tersine. Yerel zincirler yüzde 70 pazar payına sahip.”
Ardından, 3 noktada isteklerini dile getirdi:
Bir…
“Halk yerel zincirleri kendine daha yakın gördüğü için tercih ediyor. Bunun devam etmesini bekliyoruz.”
İki…
“Bazıları bizi bakkal gibi görüyor, olmasaydınız da olurdu diyor. Biz olmasaydık, yabancılar gelip tüm parayı götürürdü. Bizim sayemizde Bursa’nın parası Bursa’da kalıyor.”
Üç…
“Başta Avrupa, dünyanın önemli ülkelerinde market açılacağı zaman bazı kriterler aranıyor. Ama bizde hiçbir yasal düzenleme yok. Yeni bir market açılacağı zaman, orada bulunana belli mesafede olma şartı aranmalı.”

 

***

 

40 metrekareden 30 şubeye: Furpa

 

Yıllarca boks yapan ve milli formayı başarıyla taşıyan Fuat Alpaslan 1998 yılında Yenibağlar Mahallesi’ndeki 40 metrekarelik bir dükkanda Furpa’yı faaliyete geçirdi.
Furpa bugün bugün Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gürsu, Kestel, Gemlik, Mudanya olmak üzere 6 ilçede 30 şubede 600’ü aşan çalışanıyla toplam 18 bin 700 metrekarelik alanda hizmet veriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.