1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP il kongresine giderken “önce içeride istikrar” arıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP il kongresine giderken “önce içeride istikrar” arıyor

A+A-

Tarih belli… 27 Aralık 2015 Pazar günü CHP’de il kongresi yapılacak. Yani, kongreye yalnızca 10 gün kaldı. Fakat ortada ilginç bir tablo var. O da, arayış ortamının sürmesinden kaynaklanıyor ve belirsizliğe dönüşüyor

Kuşku yok ki…

Kongreye çok az kalmasına karşın belirsizlik ve arayış ortamının sürmesinde seçimden çıkar çıkmaz kongre yapılıyor olması çok etkili.

Bunun yanında…

Yine kongre sonrası ortaya çıkan liderin bırakması çağrıları da kongre sürecine Genel Merkez ve karşıtları gibi bir yansımayı getiriyor. Her harekete geçene bu kalıplarda bakrılıyor.

Bir yandan da…

Yıllardır hep yarışmalı kongreler yaşayan CHP parti örgütü, bu kez “tek adaylı ve örgüt bütünlüğü sağlanarak kongre ” arayışına girdi.

Bu da…

Hep konuşmakla eleştirilen CHP için ilk kez yaşanan bir süreç oldu. Galiba oluşan belirsizlik ortamında alışkın olunmayan tek aday arayışının da etkileri var.

Nitekim…

Osmangazi kongresinin olduğu gün yeniden adaylığını bu sütunlardan duyurduğumuz CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’la dün sohbet ederken tek aday arayışı ile ilgili çabaları sorduk.

5 ay arayla iki seçim yaşayan, sakin ve uzlaşmacı kişiliğiyle parti örgütü yanında kamuoyundan da ilgi gören CHP İl Başkanı Zafer Yıldız şunu anlattı:

İlçe kongreleri bittikten sonra ilçe başkanlarıyla toplantı yaptım. Bu toplantıda, güçlü bir CHP oluşturabilmenin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini söyledim.”

Şunu vurguladı:

Ben o toplantıda ilçe başkanlarına tek adaylı bir kongre önerdim. Kendi aralarında uzlaşıp tek adayda anlaşmaları halinde yanlarında olacağımın sözünü verdim.”

Sonrasını da söyledi:

Fakat gördüğüm kadarıyla uzlaşma olmadı. Farklı çalışmalar ortaya çıktı.”

Cuma günü il başkanı adaylığını resmen açıklayacak olan Yıldız, yaşanan süreci şöyle değerlendirdi:

CHP’de yaşanan kavgaların üzerine gidip son verilmesini sağladık. Herkese kucak açtık, herkesin kendisini ifade edebilmesini sağladık.”

Şunu da ekledi:

Ülkenin CHP’ye ihtiyacı var. Bunun için de partimizin tüzüğünün gerektirdiği koşullarla kongre sürecimizi tamamlayacağız.”

 

Adaylık için 61 delege imzası gerek

 

CHP İl kongresine 10 gün kala, adaylar ya da aday olmayı düşünenler için teknik bazı ayrıntıları da anımsamakta yarar var.

Örneğin…

CHP Tüzüğü, il kongrelerinde başkan adayı olabilmek için delegelerin yüzde 10’unun imzasını almayı gerektiriyor.

Bu da…

609 delegeyle toplanacak CHP İl kongresi için, aday olmak isteyenlerin 61 delegenin imzasını almaları zorunluluğunu ortaya koyuyor. Yani, sandık yarışı için de yüzde 10 barajını aşmak gerekiyor.

 

Gürhan Akdoğan üstünde baskı var

 

İl kongresi için son düzlüğe giren CHP’de, bir yandan aday arayışları sürüyor.

Bu doğrultuda…

Üzerinde “aday ol” baskısı oluşan isimlerden biri olarak Gürhan Akdoğan dikkat çekiyor. CHP’nin yakın geçmişinde Bursa’yı etkileyen siyaset anlayışı sergileyen Akdoğan ise üzerindeki baskıya karşın henüz karar vermedi.

İzlediğimiz kadarıyla…

Yalnızca öneri getirenlerle görüşüp, bazı kanaat önderleriyle fikir alışverişi yapmakla yetiniyor. Ama onun da kararını bir an önce vermesi gerekiyor. Çünkü, kongre hazırlığı için 10 gün kısa bir süre.

 

CHP’de kongre sürecinin dengesini değiştiren girişimler

 

İl kongresi hızla yaklaşırken CHP’de yeni dönemin tablosu olarak yansıyan bazı özel gelişmeler de var.

Örneğin…

Meslektaşımız Mustafa Özdal dünkü köşe yazısında, Mudanya Belediye Başkanı Hayrı Türkyılmaz’ın davetiyle yapılan toplantıda Şadi Özdemir’in il başkan adaylığı için karar verildiği bilgisini aktardı.

Burada dikkat çeken şu:

Daveti yapan Türkyılmaz ile en kritik katılımcı konumundaki Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ve aday olmasına karar verilen Şadi Özdemir arasında daha özel bir siyasi bağ var: SHP

O toplantıda, yine SHP geçmişi olan başka isimlerden de söz ediliyor.

Gerçi…

Henüz adaylığını açıklamadı, ama Özdemir’in SHP’de il başkanı ve Parti Meclisi Üyesi olduğu süreçlerde Karaca ve Türkyılmaz da yönetimlerdeydiler.

Yanı sıra…

Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın kongre sonrası “İl kongresinde taraf olmayacağım, tavır koymayacağım” dediğini bu sütunlarda aktardık. Karaca’nın bu sözlerden 1 hafta sonra dar kapsamlı aday belirleme toplantılarında adının geçmesi bu nedenle dikkat çekici.

Gelinen noktada…

Ortaya çıkan yeni tablo kongre sürecinde başka bir algılamaya yol açıyor.

Nitekim…

Dün konuştuğumuz yöneticilik yapmış bazı CHP’liler, 7 Haziran seçimi öncesindeki önseçim sürecinde patlak veren mezhepsel spekülasyonların bu kez de CHP’deki SHP şekline dönüşme riskinden kaygı duyduklarını söylediler.

Buna karşın…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın aday belirleme toplantısı organizasyonuyla lider haline geldiğini de özellikle vurguladılar.

Ardından…

Bir başka gözlem paylaştılar:

Osmangazi İlçe kongresine müdahalesiyle dikkat çeken Milletvekili Orhan Sarıbal adı il kongresi kulislerinde de çok anılıyor. Partiyi dizayn etmek milletvekili için gücü elde etmek olabilir, ama iyi sonuçlar vermediği de biliniyor.”

 

Hasan Ertürk resmen açıkladı

 

Kongreye 10 gün kalmasına karşın CHP’de İl Başkanı Zafer Yıldız adaylığını Cuma günü açıklıyor. Gürhan Akdoğan’ın kararı merak edilirken Şadi Özdemir adaylığa hazırlanıyor.

Bu süreçte adaylığını ilk açıklayan Prof. Dr. Hasan Ertürk oldu.

Hasan Hoca dün düzenlediği basın toplantısında, il başkanı olması halinde yapacaklarını anlattı.

 

MHP Osmangazi’de de kentsel dönüşüme destek verdi!

 

Geçen hafta, Yıldırım Belediyesi tarafından Mevlana Mahallesi için hazırlanan kentsel dönüşüm projesine MHP Yıldırım’ın verdiği destek siyaset gündeminde yankı buldu.

Çünkü…

Bugüne kadar muhalefet partileri meclislerde belediyelere destek vermiyorlardı.

Ardından…

İkinci muhalefet desteği bu kez Osmangazi Belediye Meclisi’nde geldi. MHP Osmangazi de, ilk etapta inşaatı başlayan ve ikinci etabı ihale edilen Soğanlı ile Demirkapı kentsel dönüşümlerine eleştiri hakları saklı kalmak kaydıyla destek verdiğini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.