1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. CHP: İşsizlik oranı yüzde 12
CHP: İşsizlik oranı yüzde 12

CHP: İşsizlik oranı yüzde 12

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, işsizlik rakamının hükümetin iddia ettiği gibi yüzde 9,8 değil, yüzde 12 düzeyine ulaştığını savundu.

A+A-
Böke, yazılı açıklamasında, Türkiye ekonomisindeki risklerin arttığını ileri sürdü. Bu anlamda çeşitli göstergelerin kısa vadede oluşturabileceği risklerin tespit edilmesi gerektiğini belirten Böke, 'Yapılan açıklamalardan görüldüğü üzere yüzde 9,8 oranında seyreden işsizlik oranı, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak hesaplandığında yüzde 10,4 seviyesine gelmektedir. Aynı rakam tarım dışı ölçüldüğünde yüzde 10,7'den yüzde 12 seviyesine ulaşmıştır' dedi.
 
Gençler için işsizliğin daha da yaygınlaşan bir olgu olarak devam ettiğini ifade eden Böke, resmi rakamlara göre 2 milyon 867 bin işsiz bulunan Türkiye'de gençlerin işsizlik oranının yaklaşık 2 puanlık bir artışla, 1 yılda yüzde 18,2 seviyesine ulaştığını kaydetti.
 
İnşaat sektöründe uzun zamandır hissedilen olumsuz gidişatın sinyallerinin, açıklanan son rakamlar ile de görüldüğünü vurgulayan Böke, açıklamasında şunları dile getirdi:
 
'Öte yandan hizmet sektöründe istihdam oranlarında gerçekleşen artışın güvenceli iş kolları ve katma değerli ekonomik üretime yönelik bir etkisi olup olmadığı net değildir. Bütün bunlara ek olarak işgücüne katılım oranı düşmüş ve kadının iş gücüne katılımı karşılaştırmalı olarak erkeklerin iş gücüne katılım oranının altında seyretmeye devam etmektedir. Fırsat eşitliğinden yoksun istihdam piyasası artık değişmek zorundadır. İşsizliğin yansıttığı ekonomik yavaşlama cari açık verilerinde de kendini göstermektedir. Cari açığın azalmış olması ilk bakışta olumlu bir duruma işaret etse bile ekonomide yavaşlamanın derinleştiğinin bir başka göstergesi olmuştur. Kaynağı belirli olmayan para giriş miktarı 8 aylık dönemde 9,12 milyar dolar olmuştur. Bu durum, ekonomi yönetiminde benimsenecek yeni bir modelin şeffaflık üzerine kurulmasındaki gerekliliğin altını çizen bir başka faktör olarak kayıtlara geçmiştir.'
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.