1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP kongresinde sarsıcı uyarı: Bu kafayla bir yere gidemeyiz!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP kongresinde sarsıcı uyarı: Bu kafayla bir yere gidemeyiz!

A+A-

​Her partide Osmangazi kongrelerinin havası farklı olur. Bunun nedenlerinin ilk sırasında il kongresine en çok delege verdiği için Osmangazi'nin belirleyiciliği gelir. İkinci olarak da, Osmangazi kongreleri il kongresi provası kabul edilir.

O bakımdan...

Osmangazi kongreleri hep final havasında geçer.

Dün CHP'de de öyle oldu. 15 günlük kongre maratonu Kestel ve Osmangazi kongreleriyle tamamlandı.

Üstelik...

Kongre her zaman rastlanmayan farklı bir sandık yarışı ortaya çıkardı. Aday adayı olmak için ilçe başkanlığından ayrılan İsmet Karaca ile yerine CHP Osmangazi İlçe Başkanı olarak görevi üstlenen Recep Çohan'ı karşı karşıya getirdi.

Ancak...

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki Orhan Gazi Salonu adayların kulis mücadelesi kadar parti örgütüne yönelik sarsıcı uyarılara tanık oldu.

Örneğin...

2011 seçiminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun davetiyle CHP Bursa Milletvekili olmayı kabul eden Milli Eğitim ve Milli Savunma eski Bakanı Turhan Tayan parti içi anlayışı da eleştirdiği konuşmasında "Seçim sonuçları analizine yönelik rapor alamadım" dedi.

2015'teki 2 seçimin yanı sıra kendi seçimi ve önceki seçimler için de böyle bir analiz olmadığını söyledi.

"Nerede neden kazanıyoruz, nerede neden kaybediyoruz?" diye soran Tayan, siyasi deneyimleriyle CHP parti örgütüne sert uyarılar yaparken de, zamanında başlayamayan kongrelere delege katılımlarını yetersiz buldu.

Dikkat çektiği noktalardan biri de şuydu:

"Divan toplantıları yapılsın, her şey konuşulsun deniyor. Kongrelerden daha büyük divan olur mu? Her şey burada konuşulmalı."

Konuşmasında...

"Bu kafayla bir yere gidemeyiz" diyen Tayan uyarısını eleştiriye dönüştürdü:

"Önseçim sandığında nasıl birbirinizi yediyseniz asıl seçim sandığında da çalışın. Burada 2 aday var. Adaylardan biri oyların tamamını silme alsa ne olur? İktidar olmak için mahalleye kurulan asıl sandıktan çıkmak gerek."

Sonra da...

"Seçimleri AKP kazanmıyor, biz kaybediyoruz" dedi.

Benzer uyarıları CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık da yaptı ve parti örgütünü uyarırken şunu söyledi:

"Sandıktan çıkan sonuçta hile var mı diye sorguluyoruz. Bunu yine yapalım, ama sosyolojik olarak da incelememiz gerek. Vatandaş neye güvendi sorusunun cevabını bulmamız gerek. Nerede hata yapıyoruzu masaya yatırmamız gerek."

Şunu da ekledi:

"Enerjimizi birbirimize harcamayalım. Birlik olup dışa harcayalım."

Sakin kongrede salonu coşturan konuşmayı Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yaptı. O da konuşmasında kendi ilçesi ve belediye meclisinde yaşananları ima ederek "Herkes haddini ve görevini bilecek" dedi.

 

Delegenin çoğunluğu kulisi tercih etti

 

CHP Osmangazi kongresinin yapıldığı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ne girerken salonun dışının çok kalabalık olduğu dikkatimizi çekti;

Dahası...

İsmet Karaca'yı desteklediğini bildiklerimizin gruplar halinde dışarıda olduklarını görünce bu kadar insanın sigara içmek için çıkmış olamayacağını da anladık.

İçerideyse...

Kongre başladığında salondaki delege sıralarının büyük oranda boş kaldıklarını görünce şu sonucu çıkardık:

Delege, salonda kongreyi izlemek yerine dışarıda bir arada olup kulisi tercih etti.

 

CHP Osmangazi'de İsmet Karaca geri döndü

 

Kongrelerin sonuçlarının belirlenmesinde son gece kırılmaları çok etkili oluyor. Böyle ortamlarda delegesini bir arada tutmayı başaranlar da kazanıyorlar.

Nitekim...

Dün kongre salonuna girerken dışarıda gördüğümüz tablo seçim sandığına da yansıdı. Delegesini bir arada tutmayı başaran İsmet Karaca 203 oyla kongreyi kazandı. İlçe Başkanı olarak kongreye giren Recep Çohan ise 166 oyda kaldı.

Ancak delege katılımının düşüklüğü de Turhan Tayan'ı haklı çıkardı.

 

Evrak krizi CHP Harmancık kongresini 16 Aralık'a erteletti

 

Kongre süreci dar bir tarih aralığına sıkıştığında bazen hesapta olmayan sorunlar çıkabiliyor. CHP böyle bir sorunu Harmancık'ta yaşadı.

Cumartesi günü yapılması gereken Harmancık kongresi, ortaya çıkan bir evrak sorunu nedeniyle toplanamadı. İlçe Seçim Kurulu da kongreyi 16 Aralık Çarşamba gününe erteledi.

Böylece...

CHP'nin 15 gün içine planlanan ilçe kongreleri, Harmancık dışında dün itibarıyla tamamlanmış oldu.

Ne var ki...

Bu kez de Harmancık'ın 5 delegesinin il kongresine katılamama riski ortaya çıktı.

Çünkü...

27 Aralık'ta yapılacağı açıklanan CHP İl kongresine katılacak delege listesinin 15 gün önce Seçim Kurulu'na teslim edilmesi gerekiyor. Buna karşın, ilçe kongresi sonuçlarının İlçe Seçim Kurulu'nda 5 günlük askı süreci var.

Harmancık'taki askı süreci de İl kongresine katılacak delege listesinin Seçim Kurulu'na verileceği tarihten sonra tamamlanıyor.

O bakımdan...

Ortaya çıkan yasal süreçlerle ilgili hukuki sürecin aşılabilmesi için formül bulunmaya çalışılıyor.

 

Başdanışman'dan duygu yüklü çağdaş ürperişler şiir kitabı

 

​Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez'in siyasi yönü ve akademisyen kişiliği biliniyor. 7 Haziran seçiminde AK Parti Bursa Milletvekili olan Dönmez uzun yıllardır Avrupa'da yaşayan Türkler için çalışmalar ve organizasyonlar yaptı.

İşte...

Bilinen bu özelliklerinin yanında Dönmez'in bir de şair özelliği çıktı.

Dr. Gürsel Dönmez, 30 yıllık duygu birikimlerini Saf Siyah adını verdiği şiir kitabında topladı. Dönmez'in "duygu yükü ağır çağdaş ürperişleri" ile kaleme aldığı şiirleri Ötüken Yayınları'ndan kitap olarak çıktı.

Yayınevinin, "Kararan, gittikçe kararan insanlığımızı, insanın öz sınırlarına davet ediyor" cümlesiyle tanımladığı Saf Siyah için Bursa'da çok özel bir program hazırlandı.

Buna göre...

23 Aralık Çarşamba günü saat 20.00'de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek programda Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez şiirlerini seslendirecek.

Gecede...

Dönmez'e şiir dinletisi sırasında, arkadaşı olan dünyaca ünlü Piyanist Tuluyhan Uğurlu da piyanosuyla eşlik edecek.

Dinletinin ardından Dr. Gürsel Dönmez 30 yıllık duygularını topladığı şiir kitabı Saf Siyah'ı okurlarına imzalayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.