1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP Milletvekili Aydın: Değişim kaçınılmaz, ama seçimden sonra
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP Milletvekili Aydın: Değişim kaçınılmaz, ama seçimden sonra

A+A-

Geçen haftaydı… CNN Türk gece haberlerinde, aralarında Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın da olduğu

bazı CHP milletvekillerinin kurultay için imza kararı aldıkları, ancak vazgeçtikleri duyuruldu.

Sonrasında…

Erkan Aydın ailesiyle tatile çıktı ve telefonundan uzaklaştı, “Nedir bu?” diye arayanlar da ulaşamadılar.

Bugün farklı bir aşamaya gelindi, ama yine de kurultay tartışmaları bitmedi.

İşte…

1.-yazi-icin-chp-bursa-milletvekili-erkan-aydin.jpgO süreçte ne düşündüğünü CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’la konuştuk. Önce imza kararını anlattı:

“Tabanda, parti örgütünde ve halkta büyük bir değişim talebi var. Bunu kimse yadsıyamaz. Benim için de kayıtsız kalmak mümkün olamadı.”

Bakışı şu:

“Ortada olan görüntü de şu: Yerel seçim öncesinde tamamen iç kavgaya dönük ve birbirimizi yemekten başka bir şey yapamıyoruz.”

Düşüncesi de şu:

“Kurultayı kim kazanırsa kazansın kaybedenin CHP olacağı bir yöne gidiyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu da kazansa, Muharrem İnce de kazansa CHP kaybedecek.”

Kararı da şu:

“Evet, CHP için değişim kaçınılmaz. Üstelik sadece genel başkan değişimi de yetmez. Her şeyiyle değişim gerekir. Fakat şimdi değil. Kavgaları, iç çekişmeleri bir kenara bırakıp yerel seçime hazırlanmalıyız.”

Şunu vurguladı:

“Bence soru şu: Bugün genel başkan değişse ve Kemal Kılıçdaroğlu gidip Muharrem İnce gelse CHP iktidar olacak mı?”

Şunun da altını çizdi:

“Yerel seçimi yapalım, arkasından kurultay yapalım. O kurultayda genel başkan da, tüzük de, program da konuşulsun. Siyaset tarzımızı masaya yatıralım. Halka dokunmada eksiklerimizi her yönüyle konuşalım.”

Şunu ekledi:

“Bütün bunları yaptıktan sonra Kılıçdaroğlu mu, İnce mi seçilir, ya da bir başkası mı çıkar bilemem. Ama bu tartışma seçim öncesi kamuoyu önünde CHP’yi zor duruma düşürür.”

Sonra da şunu açıkladı:

“Bunları düşünüp vazgeçtim ve imzamı çekip geri adım attım. Çünkü, bugün yapılacak parti içi kavga CHP’ye fayda getirmez.”

 

2023 öğrenciye askıda maç bileti

 

2.-yazi-icin-askida-bilet-kampanyasi-ile-bursaspor-maclari.jpgKampanyayı… Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursaspor ve Uludağ OSB birlikte hazırladı. Hazırlarken de, öğrencileri Bursaspor’la tanıştırmak hedeflendi.

Uygulama…

Bazı fırın ve marketlerde ihtiyacı olanlar için “askıda ekmek” ve bazı kafelerde para sorunu olan öğrenciler için “askıda çay” olarak uygulanıyor. Bu projede de, kurumların işbirliğiyle 2023 öğrenciye Bursaspor maçlarına gidebilmeleri için bilet sağlanacak.

Projenin tanıtımı 10 Ağustos Cuma günü Timsah Arena’da olacak.

 

Bursa’nın özgün hediyelik ürünleri var, teşekkürler Kültür A.Ş.

 

3.-yazi-icin-bursa-hediyelik-urunler,-yesil-turbe,-osmangazi-turbesi,-2.-murat-turbesi.jpgKendimizi bildiğimizden beri, “Bursa’nın kendine özgü hediyelik eşyası yok” diye hep yakınılır. Gerçekten de, her kentin yerel bir sembolünü anlatan hediyelik eşyaları varken, Bursa için sembol üretilemedi.

Bir ara…

Kozahan üst katındaki antika ve hediyelik eşya satan dükkanda bir heykeltıraşın alçıdan yaptığı Yeşil Türbe maketlerini keşfetmiş ve uzun süre kent dışında gittiğimiz her yere hediye olarak götürmüştük.

Zaman zaman Valilik ve Büyükşehir girişimler yaptılarsa da, bir şey çıkmadı.

Ta ki…

Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Fehim Ferik el atıncaya kadar.

Hediyelik olarak Yeşil Türbe, Osmangazi Türbesi ve 2. Murat Türbesi maketlerinin yapılıp AVM’lerde satışa sunulduğunu görünce hoşumuza gitti.

Fehim Ferik ve ekibi kent için ciddi bir eksiği tamamlamışlar, biz de kutluyoruz.

 

Atandığı camiye adını veren padişaha gitti

 

4.-yazi-icin-lutfi-tasci-ve-orhangazi-turbesi.jpgSon dönemde… Bursa’daki neredeyse tüm törenlerde Kur’an okuyup duayı üstlenen Lütfi Taşçı’nın adı Protokol İmamı’na çıktı.

Şehreküstü Camii İmamı olarak görev yaparken 24 Haziran seçiminde MHP’den Bursa milletvekili adayı olan Lütfi Hoca, seçilemeyince Orhan Camii İmamı olarak döndü.

Döner dönmez de, görev aldığı camiye adını veren Osmanlı Padişahı Orhan Gazi’nin türbesini ziyarete gidip dua etti, Osmanlı İmparatorluğu kurucusu Osman Gazi’yi de ihmal etmedi.

 

Sinan Canan Hoca’nın ‘insanın fabrika ayarları’ kampı Uludağ’da

 

5.-yazi-icin-prof.-dr.-sinan-canan.jpgDoğal olarak, yaşamdan beklentiler denildiğinde akla hep maddi konular geliyor, yüksek gelirle iyi yaşamının hedefleri anlatılıyor.

Ne var ki…

İnsanın şifrelerini çözmenin yolunu açan ruh tokluğu gibi farklı bir ihtiyacı da var. Onu da, Prof. Dr. Sinan Canan şöyle anlatıyor:

“İnsanın kendini bilmesi, bilgeliğin en önemli adımı.”

İşte…

Sinan Canan Hoca, bu yönde atılan adımları “insanın fabrika ayarları” olarak tanımlıyor. Yaşamın daha verimli, ruhsal açıdan daha tatmin dolu, daha mutlu ve daha üretken olabilmesi için maddi ve manevi şifreleri çözecek yollara işaret ediyor.

Dahası…

Bugüne kadarki tüm uygulamalardan farklı olarak İnsanın Fabrika Ayarları Kampı adıyla Uludağ’da bir kamp programladı. Bursa ayağını Sevgi Uyumaztürk Etkinlik Yönetimi’nin organize ettiği kamp 09-12 Aralık tarihleri arasında olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.