1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP örgüt eğilimi MHP’li koalisyondan yana, fakat…
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP örgüt eğilimi MHP’li koalisyondan yana, fakat…

A+A-

İlk kriz dün aşıldı… Uzlaşma Kurulu’nda Başkanlık Divanı’nın kaç üyeden oluşacağı anlaşması sağlanamayınca dün TBMM Genel Kurulu 18 kişi kararıyla son noktayı koydu.

Böylece…

Hükümetin kurulması için 45 günlük süre başladı. Şimdi gözler, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alacak olan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nda.

Bir yanda da kulislerde siyasi satranç hamleleri sürüyor.

Böyle bir süreçte…

Dün “CHP Genel Merkezi, AK Parti ile koalisyonu anketle parti örgütüne soruyor” söylentisini duyunca CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’ı aradık.

Ankette neler var?” diye sorduk, o da şunu söyledi:

Genel Merkezimiz seçim sonrası tüm alternatifleri masaya yatırdı. İl başkanlarına, milletvekillerine, belediye başkanlarına hangi partiyle koalisyon arzu ettiklerini sordu.”

Ardından...

Bunların dışında, Bursa örgütü olarak bize henüz Genel Merkez’den koalisyonla ilgili bir anket gelmedi” dedi.

Gerçi…

Geçmişte hükümet kurma görevlerini Cumhurbaşkanları daha kısa sürede verir ve böylesine uzun bekleme süresi olmazdı.

Fakat…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün Hürriyet gazetesinde yer alan açıklamaları, AK Parti-MHP koalisyonu için ciddi sıkıntı çıkaracağa benziyor.

Bahçeli kulislerde AK Parti-CHP yakınlaşması mı gördü, yoksa geçmişte ağzı yandığı için koalisyondan uzak durmaya mı özen gösteriyor bilinmez.

Ama…

Bu sütunlarda dün de belirttiğimiz gibi, kulislerde AK Parti-CHP koalisyonu ile seçimin yenilenmesi olasılıkları eşit görülüyor.

O nedenle…

Biraz da gidişatı öngörmek adına Yıldız’AK Parti-CHP koalisyonu için düşüncesini sorduk.

Söze…

Yansıyanlara bakılırsa AK Parti-MHP koalisyonu daha yakın gözüküyor” diye başladı ve örgütün eğilimi olarak şunu söyledi:

CHP örgütü olarak bizim gönlümüzden MHP’li bir koalisyon geçiyor. Fakat bu olmazsa, CHP olarak ülkeyi hükümetsiz bırakmayız. CHP’nin 14 kriteriyle örtüşen bir anlaşmayı kabul eden parti ya da partilerle koalisyon kurmayı sorumluluk kabul ederiz.”

Konuşmamız sırasında şöyle bir izlenim de edindik:

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız örgüt eğilimi olarak MHP’li koalisyon ya da 14 kriteri kabul eden parti vurgusu yapıyor, ama 14 kriterin tamamı olmasa bile büyük bölümünün kabulü de koalisyon için CHP’de yeterli bulunacak.

Öyle algıladık.

 

CHP’de kongre takvimi belli oldu

 

Bir yandan Ankara’daki gelişmeleri izleyen CHP, diğer yandan kongre süreciyle ilgili hazırlık yapıyor. Hatta, dikkatlerin koalisyon görüşmelerine odaklandığı şu günlerde, CHP kongre takvim de belli oldu.

Buna göre…

15 Ağustos’ta başlayacak delege seçimleri 6 Eylül’de sona erecek. Ardından ilçe kongreleri 28 Eylül’de başlayıp 25 Ekim’de tamamlanacak. Türkiye genelinde il kongreleri ise 11-29 Kasım tarihleri arasında bitecek.

İl kongrelerinin tamamlanmasından sonra da kurultay tarihi belli olacak.

 

AK Parti’nin koalisyon için yol haritası: Onurlu ortaklık

 

7 Haziran seçimlerinin üstünden 32 gün geçti. TBMM Başkanı seçildi, Başkanlık Divanı da belli oldu. Şimdi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na vermesine geldi.

Görünüşe göre, o görevlendirme de bugün olacak.

AK Parti Genel Merkezi de bir süredir komisyonlar kurup partilerin seçim beyannamelerini karşılaştırarak yaptığı hazırlıkların ardından, görevlendirme sonrası izlenecek yol haritasını belirledi.

Bura göre…

Hükümeti kurma görevini aldıktan sonra Başbakan Davutoğlu diğer partilerle görüşme turlarına başlayacak. İlk turda üç partinin de ziyaret edilmesi planlandı.

AK Parti Genel Merkezi, üç partinin ziyaret edileceği ilk turu genel yoklama turu kabul ediyor ve görüş alışverişi olarak görüyor.

İkinci turda…

HDP devre dışı bırakılıp, hükümeti kurmak için CHP ve MHP ziyaret edilecek. Bu iki ziyarette daha ileri görüşmeler yapılacak.

İşte…

Tam da bu noktada AK Parti’nin koalisyon ilkeleri gündeme geliyor. Onlar da belli:

Hükümet ortaklığı için şu anda verilmiş bir karar yoktur; bizim samimi bir irademiz vardır ve görüşmelerle bu şekillenecektir.  Ülkemizi hükümetsiz bırakmayız, ancak hedefimiz ve niyetimiz onurlu bir ortaklıktır.”

 

Bursalı Zeynep New York Times’da makale konusu oldu

 

Uzun zamandır bu sütunların okuru olanlar için Profesör Zeynep Ton hiç de yabancı bir isim değil.

Bursa’da yaşayanların yakından tanıdıkları Eczacı Handan Askeran Ton ve Basketbol Antrenörü Necmi Ton’un kızı Zeynep Ton küçük yaşta voleybol bursuyla üniversite okumak için gittiği Amerika’da başarıdan başarıya koşuyor.

2 yıl önce 40 Yaş Altı Dünyanın En İyi Profesörleri arasına giren Zeynep Hoca halen eğitim verdiği MIT üniversitesine de transferle geldi.

Küçüklüğünü bilen, anne ve babasını tanıyan bizler de başarılarıyla kıvanıp gururlanıyoruz.

Profesör Zeynep Ton geçtiğimiz hafta Amerika’da Colorado Eyaleti’nin Aspen kentinde yapılan Aspen Fikirler Festivali konuşmacılarından biriydi.

Her yıl düzenlenen ve geçtiğimiz yıl Hilary Clinton’un da konuşmacı olduğu festivalde Bursalı Zeynep Hoca’nın konuşması çok ilgi çekti.

Öyle ki…

 
Konuşmayı dinleyen New York Times Gazetesi Yazarı Joe Nocera köşesinin tamamını Zeynep Ton’un fikirlerine ayırdı.

Amerika’nın beceri açığının nasıl kapatılacağı” konulu oturumdaki “iyi işler” temalı konuşmayı festivalin “en radikal, ama en mantıklı önerileri” kabul eden Nocera, yine Ton’un önerdiği insan merkezli operasyon stratejileri uygulamasının da şirketlerin gelecekleri için önemine dikkat çekti.

New York Times’daki makalede, Ton’un konuşmasında vurguladığı “iyi işler” tanımı için “akademik stratejiden daha ileri” yorumunu yapıyor. 

 

 

 

 

Korhan Durusoy eşini kaybetti

 

Mimar Korhan Durusoy 1983'te Anavatan Partisi kurucularındandı. 1984'te Belediye Meclisi'ne seçildi. 1989'da ANAP Büyükşehir Adayı oldu.

Her zaman yanında olan eşi Leyla Durusoy'u dün kaybetti. Cenazesi yarın cuma namazı sonrası Ulucami'den kaldırılıp Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.