1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP Osmangazi için hazırlık yapıyor, son karar liderlerin!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP Osmangazi için hazırlık yapıyor, son karar liderlerin!

A+A-

Aslında... 24 Haziran'daki Millet İttifakı'nı 31 Mart 2019 yerel seçiminde de sürdürme kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in geçen hafta bir araya gelmeleri ve ihtilaflı büyük ilçeleri karara bağlamaları bekleniyordu.

O görüşmenin...

Eğer bir son dakika değişikliği olmazsa salı günü gerçekleşmesi bekleniyor.

Masada...

İzmir'in Karşıyaka ve Buca ilçeleriyle birlikte Ankara'nın Etimesgut'u, İstanbul'un Üsküdar'ı, Muğla'nın Bodrum'u, Antalya'nın Kepez'i ve Denizli'den bir ilçe var.

Bir de...

Liderlerin gündemindeki 8 dosya arasında Bursa'dan Osmangazi yer alıyor.

Gerçi...

Görüşmeden nasıl bir sonuç çıkacağı elbette bilinmiyor, fakat CHP cephesinde Osmangazi ile ilgili beklenti var. Bu beklenti de örgüt baskısına dönüştü.

Oysa...

Başlangıçta "Büyükşehir'de CHP Adayı'nın desteklenmesi, CHP'li belediye olan Nilüfer ve Mudanya'da İYİ Parti'nin aday çıkarmaması" kararı vardı.

Akşener o görüşmede "Prof. Dr. Emin Balkan'ın ricası üzerine İYİ Parti Büyükşehir Adayı olmak için Tıp Fakültesi'nden istifa ettiğini, o nedenle Osmangazi Adayı göstermek istediğini" söyledi.

Hatta...

Balkan'ı arayıp, "Yola beraber çıktık. Hocam biz sizi bırakmayız, yine beraber yola devam edeceğiz" dediğini bu sütunlarda aktardık.

İşte...

O gelişmeden sonra CHP cephesinden Osmangazi itirazı yükseldi. Başta CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey olmak üzere en büyük ilçe Osmangazi olmazsa Büyükşehir'in kazanılamayacağı görüşünü savunuyorlar.

İYİ Parti cephesi de, asıl Osmangazi'nin kendilerinde olması halinde CHP'nin Büyükşehir'i kazanabileceği inancını dile getiriyor.

Gelinen noktada...

Yerelde iki partiyi kilitleyen Osmangazi için salı günü yapılacak Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinde bir karara varılması bekleniyor.

Ancak...

Ankara'dan, Osmangazi'de CHP Adayı ile seçime girileceği ve CHP'nin bu yönde hazırlıklara başladığı haberleri geliyor.

Düğümün nasıl çözüleceğini ise salı günü göreceğiz.

 

Emin Balkan'ın durumu ne olacak?

 

2.-yazi-icin-meral-aksener-ve-prof.-dr.-emin-balkan-003.jpgİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ricası üzerine Büyükşehir Adayı olmayı kabul eden Prof. Dr. Emin Balkan daha sonra Millet İttifakı gereği Büyükşehir adaylığı CHP'ye bırakılınca Millet İttifakı'nın Osmangazi Adayı olmayı kabul etmişti.

Cumartesi gecesi sosyal medyadan "Türkiye İYİ olacak, Bursa İYİ olacak, Osmangazi İYİ olacak" paylaşımı yapan Emin Hoca'nın durumu yeniden belirsizliğe girdi.

CHP'li bazı çevreler, göçmen oyları potansiyeli nedeniyle Balkan'ı Yıldırım Adayı olarak da dillendiriyorlar.

 

CHP Osmangazi'de Erkan Aydın'a yeniden adaylık yolu görünüyor

 

3.-yazi-icin-chp-buyuksehir-adayi-mustafa-bozbey-ve-bursa-milletvekili-erkan-aydin.jpgEğer... Salı günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener arasında yapılacak görüşmede Osmangazi adaylığı CHP'ye bırakılırsa aday da hemen hemen belli.

Görünüşe göre...

O aday, CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey'in de istediği ve bu yönde uğraş verdiği CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın olacak.

İYİ Parti'nin Meclis'te grup kurup seçime girebilmesi için CHP'den geçen milletvekilleri arasında yer alan Aydın'ın bu yönüyle İYİ Parti seçmeni üzerinde de olumlu etkisi olacağı düşünülüyor.

Her şey böyle gelişirse Aydın 2014'ten sonra bir kez daha CHP adına Osmangazi'de yarışa girecek.

Aydın 2014 seçiminde Osmangazi'de yaşayan dağlı oylarının da katkısıyla yüzde 31.5 oya ulaşarak CHP adına rekor kırmıştı.

 

Yediğimiz gıdanın sağlıklı olup olmadığını tartışanlar da tartışmalı!

 

4.-yazi-icin-gida-muhendisleri-odasi-paneli,-lale-yildiz,-dr.-guven-atasoy,-ahmet-emin-yilmaz.jpgHafta içinde... Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız'ın davetiyle Gıda-Sağlık-Medya İlişkisi paneline katıldık.

GMO'nun Kükürtlü Lions ve Kükürtlü Health Lions klüpleri işbirliğiyle düzenlediği panelde Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız uzmanı olduğu gıdayı, Dr. Güven Atasoy da sağlık boyutunu bilimsel verilerle çok güzel anlattılar.

Bize de, bu konunun dikenli yanı kaldı.

Çünkü...

Hem konuşmacıların sunumlarında, hem katılımcıların sorularında "medyanın yanlış uzmanlardan görüş aldığı " ve bunun da kamuoyunu yanlış yönlendirdiği ortaya kondu.

Gerçekten de...

Gıdada uzman olarak medyanın başvurduklarının çoğu konuyu magazinel hale getirip toplumu yanlış yönlendiren kişiler.

Ne yazık ki...

Kamuoyu da izlediklerini ya da okuduklarını doğru kabul ediyor.

Gözlem paylaştığımız konuşmamızda bunlara dikkat çekerken "Doğrunun müşterisi yok, ama yalan maalesef çok hızlı yayılıyor" dedik. Meydanın bu kişilere kalmaması için de gerçek uzmanların kendilerini göstermelerini önerdik.

Çok yararlı bir paneldi, açıkçası kendi adımıza çok şey öğrendik. Fakat, bu tür önemli panellerin gereken ilgiye ulaşamadığı da bir gerçek.

Yine de...

Yılmayıp doğruyu anlatma çabası için emeği geçen herkesi kutluyoruz.

 

'Bozkırın tezenesi' Neşet Ertaş için Bursa'da türkülerle anma gecesi

 

5.-yazi-icin-marmara-yozgatlilar-federasyonu-baskan-ahmet-aslan-ve-yonetim.jpgKuşku yok ki... Anadolu kültüründe Neşet Ertaş'ın özel bir yeri var. Halkın gönlünde "Bozkırın tezenesi" olarak taht kuran usta dillendirdiği türkülerle aynı zamanda kültürel bir önder.

İşte...

Bu büyük efsane 9 Şubat'ta Marmara Yozgatlılar Federasyonu tarafından düzenlenen özel gecede Bursa'da türkülerle anılacak.

Kırşehirli olduğu bilinen Ertaş'ı neden Yozgatlıların andığı merak edilebilir. Usta Kırşehir doğumlu, ama çocukluğu ve gençliği Yozgat Yerköy'de geçmiş.

Nitekim...

Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Sakarya illerinden 10 derneğin oluşturduğu Marmara Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Ahmet Arslan ile yönetim kurulu üyelerinden Harun Şahin, Mustafa Ergüven, İbrahim Kuzu, Uğur Ergül ziyaretimize geldiklerinde heyecanlarını da ortaya koydular.

Yozgat kültürünü dünyaya tanıtmak istediklerini söyleyen Arslan, 9 Şubat'ta Merinos'ta gerçekleşecek geceyle ilgili bilgi verirken, "Türküleri söyleyenlerden ve sevenlerden zarar gelmez" dedi.

Geceye...

Yozgatlı olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Aslan, eski bakanlar Bekir Bozdağ, Cemil Çiçek,Taner Yıldız, Lütfullah Kayalar davetli.

Yozgat ve Kırşehir valileri de katılacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.