1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP, seçmenin neden oy vermediğini sorguluyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP, seçmenin neden oy vermediğini sorguluyor!

A+A-
Enis Berberoğlu’nu her şeyden önce iyi bir gazeteci olarak tanıyoruz. Hürriyet gazetesi genel yayın müdürlüğü görevinden ayrıldıktan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla kurultayda Parti Meclisi’ne seçildi.
Dün de…
CHP İletişim ve Medya İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarakBursa’da önce basının karşısına çıktı, sonra örgüt toplantısı yaptı.
Ziyaretinde…
İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve yıldızı Soma faciası açıklamalarıyla parlayanManisa Milletvekili Özgür Özel de yanındaydı. Masada İl Başkanı Metin Çelik de vardı.
Üzerinde durduğu konu, seçmen-CHP ilişkisi oldu. Siyasetçi kimliği, fakat gazeteci bakışıyla tespit yaptı:
“Politikacı derdini anlatamayınca seçmen de böyle karar veriyor. Mesele siyasetin kanalının değişmiş olmasından kaynaklanıyor. Etnisite ve din üzerine siyaset yapılıyor. Bendensin-değilsin bakışı siyasete girince ortaya da başka bir kalıp çıkıyor.”
 

Bu noktada…
Ağustos ayına kadar Türkiye’nin en önemli gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Berberoğlu siyasetçi yaklaşımı “CHP haberlerinin yeterince yer bulamadığını” söylerken, siyasi baskıya dikkat çekti.
Meslektaşımız Serkan İnceoğlu emeği savunan CHP’nin emekçi kenti Bursa’dan oy alamamasını gündeme getirince biz de bunun nedenini irdelemek için küçük bir ek yaptık:
“CHP Bursa’da sosyal ve refah seviyesi yüksek kesimlerin yaşadığı Bademli ve Çekirge gibi bölgelerle eski kent merkezinde birinci parti. Oysa buraları eskiden merkez sağın kalesiydi. Sosyal demokrat oyların iktidar olmaya yetmediğini gördüğü için yönünü merkez sağa çeviren CHP başka bir kulvara mı geldi, seçmeni mi değişti?”
Sorumuza…
Berberoğlu biraz da Bursa’yı tanıdığını belli ederek cevap verirken CHP’nin 1977’de belediye başkanlığını kazandığını anımsatmak için “1977’de de böyle olmuştu” dedi.
Gerçi…
O tarihte Bademli yerleşimi henüz yoktu, ama söylediği genel yaklaşım olarak doğru. Ancak, o seçimdeki CHP’yi tercihi nedeniyle, bugün CHP’den beklenen aynı değil.
Belli bir yaşın üstündekiler anımsayacaktır, 1977’de CHP umut veren parti olarak seçime girmişti. Seçmen de devrim yapacağı için oy verdi.
Bugün ise…
CHP daha çok, sistemin korunmasını isteyen seçmenden oy alıyor, yaşamının değişmesini istemeyen seçmentarafından daha çok tercih ediliyor.
Yani…
CHP daha çok sistemin ve yaşam alanı ve sosyal statülerinin korunmasını isteyen seçmenden oy alıyor.
Oysa…
Siyasette yeniyi arayan toplumlar devrimin peşinden giderken korumacılığa soğuk bakıyor. CHP de korumacı görüldüğü için belli bir oyda takılıp kalıyor.
Bize göre CHP’nin sorunu bu.
Yine de…
Berberoğlu’nun “seçmenin neden oy vermediğini sorguladıklarını” söylemesini önemsedik.

 

***

 

Enis Berberoğlu: Siyasetçi, ama hala gazeteci

 

Enis Berberoğlu yazılarını beğenerek okuduğumuz, programlarını izlediğimiz bir gazeteci. Dün karşımıza yeni siyasetçi olarak çıktı.
Ne var ki…
Berberoğlu, bugüne kadar olduğu gibi etik değerleri önemseyen gazeteci duyarlılığıyla değerlendirmeler yaptı. Klasik siyasetçi söyleminin çok uzağındaydı. Dahası, CHP adına söz söylemeye henüz hazır olmadığı izlenimi verdi.
Nitekim…
Bu eksiği, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tamamlayıcı konuşmasıyla kapattı.

 

***

 

CHP’de umut: Konjonktür değişimi

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu hem gündemi, hem siyasal gelişmeleri değerlendirirken, dünyanın 2001’den itibaren konjonktürel olarak muhafazakarlığa yöneldiğini, Batı’nın da böyle bir atmosferde Türkiye’yi model ülke gördüğünü söyledi.
Bununla birlikte…
2012’den sonra Ortadoğu’da yanlış ata oynayan Türkiye’nin demokrasiden saptığını gören Batı’nın ilgiyi kestiğini anlatıp ekledi:
“Dünyada demokrasi ve laiklik yeniden konjonktürel değişimle gündeme geliyor. Bu da bizi umutlandırıyor.”

 

***

 

Sosyal medyaya CHP etik kuralları

 

Medyada yer bulamadıkları için seslerini duyuramadıklarını düşünen CHP temsilcileri, kendilerinin Antalya kampıhaberlerinin çok küçük verilmesine karşın AK Parti Afyon toplantısının ayrıntılı yayınlanmasını örnek gösteriyorlar.
Dün ise…
İletişim ve Medya İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu sosyal medya konusunda CHP farkını açıkladı:
“Açık mecra sosyal medyada etik kurallar koyacağız. CHP adına orada olan açık kimlik kullanacak, sahte kimlikle iftira etmeyecek.”

 

***

 

19 önergeyle Osmangazi Belediye Meclisi’ne çıkarma!

 

 

Enis Berberoğlu’nun medyayla buluştuğu toplantıya CHP ilçe başkanları da katıldılar. Toplantı sonrası Crown Plaza Oteli’nin lobisinde Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ile oturup biraz sohbet ettik.
Son günlerde…
Yönetiminin sayısal yeterliliği konusunda hayli sıkıştırılan Karaca, siyasetin olağan çalkantısı olarak görüyor. “Ben spekülasyonlara takılmıyorum, seçime yönelik sahaya çıktım bile” dedi.
Bu kapsamda…
Tüm mahallelere yaptıkları ziyaretlerin sonunda kapsamlı bir Osmangazi Raporu hazırladıklarını açıkladı.
Bugün de…
CHP Osmangazi İlçe Yönetimi ve mahalle temsilcilerinin de katılımıyla Osmangazi Belediye Meclisi toplantısınaçıkarma yapacaklarını açıkladı.
Elinde de…
Mahalle ziyaretlerinde dinledikleri sorunlardan oluşan tam 19 soru önergesi vardı. “CHP örgütü olarak meclis toplantısına gidip önergelerimizi vereceğiz ve Osmangazi’ye sahip çıkacağız” dedi.
Önergelerde, DOSAB’ın yapmak istediği termik santraldan sağlık ocaklarının kapalı tutulmaları nedeniyle halkın mağdur olmasına, eğitim alanlarından mahallelerdeki yeşil alan beklentilerine, hatta kaçak oluşan mahallelerdeki altyapı eksiğine kadar her şey var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.