1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP stratejisini uyguluyor: Polemik yok, kavga da yok!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP stratejisini uyguluyor: Polemik yok, kavga da yok!

A+A-

Mehmet Bekaroğlu öncelikle siyasetçi kimliğiyle tanınıyor, ama uzman psikiyatrist olarak tıp doktoru kimliği de var.

Fazilet Partisi döneminde, kendisi gibi Rizeli olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte siyaset yaptı. Saadet Partisi ve HAS Parti’de devam etti.

HAS Parti’nin kendini feshetmesinden sonra AK Parti’ye katılmadı. SP’den Rize Belediye Başkan Adaylığı denedi, sonra da Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle CHP’ye geçti.

Bir dönem Genel Başkan Yardımcılığı yaptı, fakat son kurultayda MYK’ya giremedi. Şimdi Genel Başkan Danışmanı olarak Kılıçdaroğlu’nun yanında.

Dün de…

Bursa Düşünce Kulübü etkinliğinde referandum ve anayasa değişikliğini anlatmak için Bursa’ya geldi.

BDK Başkanı Ercan Yakut ve yönetimiyle birlikte kahve içimi konuğumuz olduğunda, 2014 yılında Kılıçdaroğlu’nun mitinglerinde Erdoğan için ağır suçlamalar getirdiğini anımsatıp bugünkü meydan tansiyonunu sorduk.

Şu cevabı verdi:

“CHP olarak stratejimizi aynen uyguluyoruz. Polemik yok, kavga da yok. Çünkü bugüne kadarki sonuçlar ortada.”

Şunu vurguladı:

“Bize hakaret ediliyor, ama cevap vermiyoruz, polemiğe girmiyoruz. Bugüne kadar böyle kazandılar, artık fırsat vermeyeceğiz.”

Meydandaki tansiyonun nasıl düşeceği görüşünü paylaştı:

“Referandumda hayır çıkarsa yükselen tansiyon düşer, rahatlama olur. En önemlisi, partiler de bundan ders alır.”

Şöyle devam etti:

“Herkes gördü, 1982 anayasasıyla bu iş olmuyor. Anayasayı daha demokratik hale getirerek Türkiye yoluna devam etmeli.”

Araya girip…

“Meclis’teki anayasa değişikliği görüşmeleri bunun için bir fırsat olabilir miydi? CHP katılıp önerilerini yaşama geçiremez miydi?” diye sorduk.

Cevabı şu oldu:

“Biz CHP olarak parlamenter sistemi savunuyoruz. Hükümet demokratik bir başkanlık sistemi getirmedi. Gelen sistem başkanlık değil, bir kişi üzerine kurulu sistem.”

Eleştirilerini de sıraladı:

“Türkiye’nin böyle bir sistemi taşıyabilmesi mümkün değil. Meclis’in denetim yetkisi elinden alınıyor. Sorunları parlamenter sistem çözer.”


 

Bekaroğlu: Kılıçdaroğlu gafı insanlık hali

  

CHP Genel Başkan Danışmanı Mehmet Bekaroğlu, anayasa değişikliğine neden hayır denmesi gerektiğini anlatırken “Cumhurbaşkanı ile Başbakan ayrı partilerden olmayabilir, asıl o zaman çatışma yaşanır” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gafıyla ilgili şunu söyledi:

“İnsanlık hali... Cumhurbaşkanının partisiyle Meclis’teki çoğunluk partisinin farklı olabileceğini söylemek isterken dalgınlığı. Şimdi bütün mesele Kılıçdaroğlu’nun dalgınlığı mı?”


 

Acemler’de 750 yataklı dev hastanenin temeli atılıyor

 

Rahmetli Ali Osman Sönmez bu kente sanayici olarak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası başkanı olarak, milletvekili olarak hizmet etti. Kentin dört bir yanında izleri var.

Şimdi…

Bıraktığı izlere bir yenisi ekleniyor. Oğlu Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, babası Ali Osman Sönmez’in adını yaşatacak dev bir hastane için Bursa’nın en büyük bağışına imza attı.

Acemler’de, eskiden Merkez Komutanlığı’nın bulunduğu 129 dönümlük arazide cumartesi günü Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin temeli atılıyor.

Üstelik…

Üç bölümden oluşacak hastanenin bünyesinde 250 yataklı genel, 250 yataklı onkoloji, 250 yataklı kadın-doğum ve çocuk bölümleri bulunacak. Yoğun bakım yataklarıyla birlikte yatak kapasitesi 900’ü aşacak.

Bursa’nın ikinci büyük hastanesinin temeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katılacakları törenle cumartesi günü saat 13.00’te atılacak.

Şunu da eklemekte yarar var:

Hastaneye adı verilecek olan rahmetli Ali Osman Sönmez’e de, yapımını üstlenen oğlu Celal Sönmez’e de Bursa’ya böyle bir eser kazandırmak yakışırdı. Öyle de oluyor.


 

Bu toprağın kadın çiftçilerini buluşturan en özel gün

 

Bir gözümüzün Bursa’daki siyasetçileri izlerken, bir gözümüz de Bursa’nın siyasetçisi olarak yetişenleri izliyor. Onlar arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de var.

Üstelik…

Dev bir yapısı olan, Türkiye’nin tamamını ilgilendiren çalışma alanı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı köşesine çekilmiş pozisyonundan, olması gereken aktif duruma getirmeye çalışıyor.

Bu kapsamda…

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, bu toprağın kadın çiftçilerini dün kutlamalar için Ankara’da buluşturdu.

O buluşmadan…

Değişik illerden Ankara’ya gelen kadın çiftçilerin, kendileri için ilk kez böyle bir kutlama töreni düzenleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e gösterdikleri içten sevgi görüntüleri yansıdı.


 

Mudanya siyasetinde ilginç gelişme

 

Mudanya Belediye Meclisi’nde CHP Grubu’ndan Metin Uyanık, Metin Bağcı, Mustafa Ay ve Mahmure Uçar önceden alınmış istifaları yürürlüğe konarak Meclis’ten düşürüldüler, CHP’den ihraç edildiler.

Yargı kararıyla meclise dönen 4 kişi geçen hafta Ankara’da kalabalık destekçi grubuyla savunma verdi.

Gelen haberlere göre, söz konusu 4 kişi dün CHP Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman’a istifa etmek istediklerini söyledi. Ancak, ihraç edildikleri için istifalarının alınmadığı konuşuluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.