1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP’de demografik dengeli, 13 takviyeli Yıldız’lı dönem!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de demografik dengeli, 13 takviyeli Yıldız’lı dönem!

A+A-

CHP’de Metin Çelik’in milletvekili aday adayı olmak üzere istifasının ardından başlayan kaos dün akşam saatlerinde MYK kararıyla sona erdi.

Çünkü…

Dün öğleden sonra toplanan MYK, seçime gidilen süreçte CHP İl Başkanı olarak Zafer Yıldız’ı atadı. Yıldız’ın hazırladığı ve 13’ü yeni isimlerden oluşan 30 kişilik CHP Bursa İl Yönetim Kurulu da toplantıda onaylandı.

Böylece…

25 Aralık’tan bu yana CHP’de yaşanan belirsizlik ortadan kalktı. Bu belirsizlik nedeniyle 11 farklı kanaldan 11 ayrı aday arayışıyla ortaya çıkan kargaşa da sona erdi.

Aslında…

Zafer Yıldız’ın yeni il başkanı olarak atanmasına Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün Bursa milletvekilleriyle yaptığı toplantıda sağlanan mutabakatla geçen hafta karar verilmişti.

Biz de bu gelişmeyi cumartesi günü bu sütunlardan paylaştık.

Toplantıda…

Yönetimin adaylık istifaları nedeniyle eksildiği göz önüne alınarak Yıldız’ın güçlendirilmiş bir il yönetimi ile atamasının yapılması kararı da alınmıştı.

Ancak…

Yeniden atama yapılabilmesi için önce yönetimin istifa etmesi gerekiyor.

O nedenle…

Bingöl’ün milletvekilleriyle sağladığı uzlaşmanın ardından CHP İl Yönetim Kurulu üyelerinin istifaları alındı. Bu aşamada, yönetimden 18 kişi yeniden devam etmek istediğini bildirdi.

CHP Genel Merkezi de, devam etmek isteyen Zafer Yıldız dahil 18 kişiye ek olarak, 13 yeni isimle yönetime önemli bir takviye yaptı.

Buna göre…

Zafer Yıldız başkanlığındaki yeni CHP İl Yönetim Kurulu’nda şu isimler yerlerini korudular:

Bilal Deniz, Hüseyin Uçar, Orhan Aslan, Erdinç Çakıcı, Fahri Özçelik, Bahri Eraslan, Recep Kamyan, Serkan Bayram, Tarık Şenay, Ali Sarı, Mesut Bilik, Hülya Atalay, Fatma Birinç, Sedef Gülel, Hatayi Güzelaslan, Yasemin Tursun, Melih Oğuz.

Yönetimin 13 kişilik yenileri ise şunlar:

Dr. Güzide Elitez, Av. Burcu Ergün, Çevre Mühendisi Seda Kocamangil, İnşaat Mühendisi İlker Çiçek, Mimar İrem Cankur, Endüstri Mühendisi Hüseyin Sadıkoğlu, Siyaset Bilimci Can Ulusoy, Levent Karagöz, Bünyamin Yiğit, Nazmi Sevgel, Ahmet Özdemir, Kahraman Atlı, Sevim Sakallı.

 

CHP yönetiminde demografik denge

 

Ankara’da toplanan CHP MYK’sı dün Zafer Yıldız başkanlığında yeni CHP Bursa İl Yönetim Kurulu’nu atarken iki noktaya çok dikkat etti.

Birincisi…

Bursa’nın kozmopolit yapısı nedeniyle değişen demografik dengeye önem verildi ve özellikle yeni isimler arasında bu sağlandı.

İkincisi…

Yönetimde her kesimi temsil edecek ve kenti okuyup tartışabilecek meslek gruplarından temsilcilere yer verildi.

 

CHP Osmangazi “sokakta siyaset” yoluyla yüzde 40 hedefliyor

 

CHP Osmangazi’de kimilerine göre sürpriz olsa bile süreç çok hızlı gelişti. İsmet Karaca, milletvekili aday adayı olmak üzere CHP Osmangazi İlçe Başkanlığı’ndan istifa ederken, yerine Osmangazi Belediye Meclisi Üyesi Recep Çohan’ı önerdi.

Genel Merkez de kabul edip Çohan’ın atamasını hemen yaptı.

O nedenle…

Kimse tartışmaya fırsat bulamadan, Osmangazi’de yeni ilçe başkanı ve yönetimi belli oldu.

İşte…

Böylesine bir hızla ve herkesin anlaştığı yöntemle göreve gelen CHP Osmangazi İlçe Başkanı Recep Çohan dün başkan yardımcıları Ahmet İnce ve Dr. Ümit Kemalbay, yönetim kurulu üyesi Arzu Omurtay’la birlikte medya ziyareti yaptı.

Ziyarete, CHP Osmangazi Kadın Kollları Başkanı Gamze Kayabaş da katıldı.

Bugüne kadar sosyal çalışmalar ve dernekçilik yapan İlçe Başkanı Recep Çohan uzlaştırıcı ve sakinleştirici özellikleriyle tanınıyor.

Bunu…

Siyaset ortamına taşımaya da kararlı olduğunu gördük. Dedi ki:

Biz kocaman bir aileyiz. Göreceksiniz, ne il, ne ilçe, ne başka bir yer… CHP Osmangazi’nin kimseyle sorunu olmayacak. Partimizden başlamak üzere bütün Bursa’yı kucaklayacağız.”

Ardından…

Nasıl bir siyaset yöntemiyle çalışacaklarını hedefiyle birlikte açıkladı:

Sokaklarda siyaset yapacağız. Yerel seçimde Osmangazi’de yüzde 31,5 olan CHP oyunu yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefe ulaştığımızda CHP’nin iktidar olacağına da inanıyoruz.”

İddiasını da ortaya koydu:

Samimi söylüyorum, böyle bir hedefimiz olmasaydı ben bu görevi kabul etmezdim.”

 

MHP Yıldırım’da aday Murat Hürsever’den çarpıcı bir yorum!

 

MHP’de sıra pazar günü yapılacak kongreyle Yıldırım’a geldi. Ahmet Koç’un aday olmadığı kongre öncesindeki süreç arayışlarla geçti.

Nitekim…

Bir ağabey daveti üzerine 11 eski ilçe başkanıyla parti dinamikleri bir araya gelip mutabakat aradılar. Ama o mutabakat sağlanamayınca kongreye iki adayla giriliyor.

MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Subaşı ile yarışacak olan Ülkü Ocakları kökenli Murat Hürsever ziyaretimize geldi.

Sohbetimizde…

Öncelikle Yıldırım’daki yönetim anlayışını farklı bir bakışla eleştirdi:

Biz marjinal bir hareket değiliz. Dışarıdan katı görülebiliriz, çünkü bazı kriterlerimiz var, ama iktidara talipsek insan kazanma gibi bir derdimiz de var.”

Parti içindeki kutuplaşmalardan rahatsızlık duyan Hürsever, 700 küsur üyeyle 400 delege seçildiğini, oysa defterde 2 bin 600 küsur yeni üye talebinin beklediğini iddia edip şunu söyledi:

Kadınlar bile bölünmüş durumda. Eğer delege seçiminde verilen mücadele yerel seçimde verilmiş olsaydı, biz kesin iktidardaydık.”

Yanı sıra…

Her şey uygun olmasına karşın MHP Yıldırım’ın yerel yönetime muhalefet yapamadığını ileri sürdü ve iddiasını şu sözlerle ortaya koydu:

Seçilirsem Yıldırım’ın sesi olacağım. Kadın Kolları’nı da harekete geçirip projelerle, halkın beklentileriyle gerçekleri anlatacağım ve nasıl muhalefet yapılacağını herkese göstereceğim.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.