1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP’de en merak edilen soru: YSK’ya giden yazıda ne var?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de en merak edilen soru: YSK’ya giden yazıda ne var?

A+A-

İpucunu… Bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu verdi. Parti Meclisi’nde aralarında Bursa’nın da olduğu bazı illerde önseçim kararı alındıktan sonra aday olmayan milletvekilleriyle ilgili değerlendirme yaparken, kaybetmek istemediği milletvekilleri için kontenjan koyabileceğini söyledi.

Verdiği isimler arasında Bursa’dan Aykan Erdemir vardı, PM Üyesi Sena Kaleli de dillendirildi.

Karar için de…

14 Mart’ta yapılması planlanan PM toplantısını gösterdi.

Ne var ki…

Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği 14 Mart toplantısı yapılmadı. Onun yerine, 16 Mart Pazartesi günü MYK toplandı. MYK sonrasında da Yüksek Seçim Kurulu’na bir yazı gitti.

Aslında…

CHP önseçim kararı aldığı illeri daha önce YSK’ya bildirmişti. Bursa’daki önseçim hazırlıkları da bu nedenle Seçim Kurulu nezaretinde sürüyor.

Ne var ki…

Siyasi Partiler Yasası, önseçimden önce kontenjan kullanma fırsatı tanıyor. Yasa bunu bir hükme bağlarken, “önseçimden 10 gün önce kontenjan kararının YSK’ya bildirilmesini” istiyor.

İşte…

CHP’den bu hak kapsamında YSK’ya giden ve son takdir hakkının kullanıldığı bir yazı var.

Gerçi…

Kararı Parti Meclisi’nin vermesi gerekiyor, ama önseçim kararı alınırken, Genel Başkan’a değişiklik yetkisi verilmişti. Kılıçdaroğlu’nun da PM’den aldığı bu yetkiyi kullandığı anlaşılıyor.

İşte…

CHP kulislerinde en çok bu soru konuşuldu. Herkes birbirine “Acaba Genel Merkez YSK’ya aday belirleme yöntemiyle ilgili ne bildirdi?” diye sordu.

Açıkça söylemek gerekirse…

Ankara’da, özellikle de CHP Genel Merkezi’nde bu işlerle ilgilenebileceğini düşündüğümüz çok kişiye dün akşam saatlerinde soruyu yönelttik.

Gördük ki…

CHP Genel Merkezi’nden aday yöntemiyle ilgili YSK’ya bir yazı gittiği genelde biliniyor, ama yazı içeriği bilinmiyor. Kılıçdaroğlu yetkisini kullanıp kontenjan bildirdi mi, bildirdiyse hangi iller için bunu istedi kimse bilmiyor.

O nedenle…

Yazının bu kadar gizli olması ve sır gibi saklanması kafaları karıştırdı.

 

Kılıçdaroğlu önseçim sonucunu mu bekliyor?

 

CHP Genel Merkezi’nin YSK’ya gönderdiği yazıyı araştırırken, CHP’nin deneyimli isimlerinden bir büyüğümüz şu yorumu yaptı:

Muhtemelen Genel Başkan önseçim sonuçlarını görmek istiyor. Çıkacak listenin kamuoyundan onay göreceğine inanırsa, kontenjan kullanmaz. Temsil anlamında sıkıntı hissederse kontenjan kullanabilir.”

Şunu ekledi:

O bakımdan, YSK’ya giden yazıda kontenjan bildirilmişse bile, bundan ille de kontenjan kullanılacağı anlamı çıkmaz. Bunu önlem amaçlı görmek gerek.”

 

Bursa Şehitliği açılışı için Çanakkale çıkarması hazırlığı

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, büyük zaferin 100. yıldönümünde yeniledikleri Çanakkale’deki Bursa Şehitliği’ne çok büyük önem veriyor.

Gelişmeyi bu sütunlarda dün duyurduk.

Çanakkale savaşlarında en çok şehit veren Bursa’nın, Kireçtepe’deki şehitlikte yatan çocukları için 4 bin 500 şehidin isimlerinin yer aldığı anı duvarı ile Atatürk’ün de ziyaretinin görüntülendiği doğal anıtın yapımları tamamlandı.

Şehitlik ve anıt için 24 Nisan’da Çanakkale’nin Kireçtepe mevkiinde tören düzenlenecek.

İşte…

Başkan Altepe o törene Bursa’dan büyük bir katılım sağlanmasını arzu ediyor. O nedenle de daha şimdiden geniş çaplı organizasyon hazırlıkları başladı.

Görünüşe göre…

Daha doğrusu, Büyükşehir Belediyesi’ne ilçelerden yapılan başvurulara bakılırsa, 24 Nisan’da Bursa’dan binlerce kişi şehitlik ve anıt açılışı için Çanakkale’ye adeta çıkarma yapacak.

Tören sırasında…

Altepe’nin hazırlattığı ve içinde şehit künyesi, Çanakkale toprağı ve şehitler listesinin yer aldığı kitapçık yer alan kadife kaplı küçük kırmızı kutular da tören sırasında anı olarak saklanmak üzere dağıtılacak.

Böylece…

Künyede adı bulunan her şehit, kutunun saklandığı evde yaşayacak, dualarla anılacak ve unutulmamış olacak.

Nitekim…

Dün bizi arayanlardan, fotoğrafını bu sütunlarda yayınladığımız küçük kutuların büyük bir merakla beklendiğini anladık.

 

Şehitlere hatim duası ve Fransız kartpostallarından sergi

 

Çanakkale zaferinin 100. yıldönümü nedeniyle iki farklı etkinlik düzenlendi.

İlkinde…

Etkinliklerin ilki Bursa Oltulular Derneği’ne ait.

Erzurum’un Oltu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü nedeniyle Çanakkale şehitlerine bağışlanmak üzere hatim toplandı. Bursa Oltulular Derneği hatimlerin duasını 28 Mart Cumartesi günü Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapacak ve Dünya Kur’an-ı Kerim Okuma Şampiyonu hafızlar katılacak.

İkincisini…

Burası Sakin Karşı Kıyıda Cephe Var adlı sergiyle Bursa Türk-Fransız Kültür Derneği düzenledi.

Bursa Kent Müzesi’nde bugün başlayıp 5 Nisan’a kadar sürecek sergi, savaşa katılan Fransız askerlerinin gönderdikleri kartpostallardan oluşuyor.

Sergilenecek 300’e yakın kartpostallar, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi Kurucusu Hakan Gürüney’in özel koleksiyonuna ait.

 

Bu proje dağ köylerini “doğalgaz bulvarına” döndürecek

 

Televizyonda… Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak boru hattının temel atma törenini izlerken 25 Şubat 2013 günü bu sütunlarda duyurduğumuz projeyi anımsadık.

İşte…

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili temel atma töreninde butona birlikte basarlarken, TANAP’ın dağ yöresini ilgilendiren güzergahını arşivimizden bulup çıkardık.

Buna göre…

Kısa adı TANAP olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın Türkiye içinde 900 kilometrelik yolculuğu var. Bu hattın 110 kilometresi Bursa sınırlarında.

Boru hattı…

Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli’nden sonra Mustafakemalpaşa’dan Balıkesir sınırına geçerken, bizim dağ yöresini de doğalgaz bulvarına dönüştürecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.