1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP’deki parti içi siyasetin ateşi aniden nasıl yükseldi?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’deki parti içi siyasetin ateşi aniden nasıl yükseldi?

A+A-

Görünüşte… Her şey CHP İl Yönetim Kurulu tarafından İnegöl İlçe Başkanı Halil Büyükışıklar hakkında görevden alma kararıyla başladı.

Ardından…

İl Yönetim Kurulu ikinci hamleyi yaptı ve ihraç istemiyle tedbirli olarak dilsine sevk etti. Böylece, görevden almaya itirazın MYK’da görüşülmesi için beklerken, Büyükışıklar’ın ilçe başkanı olarak devam etmesi engellendi.

Çünkü…

Disipline tedbirli sevk olduğunda görev düşüyor ve parti yetkileri bitiyor.

Ancak…

Bu noktaya, dışa yansımayan gerginlik ve gelişmelerle gelindiği de ortada.

İşte…

Böyle bir süreçte, önceki gün akşam saatlerinde İnegöl’den gelen sürpriz haberde, Halil Büyükışıklar’ın yönetimiyle birlikte istifa edeceği bilgisi ulaştı.

Bunun üzerine…

Dün bu sütunlarda aktardığımız gibi, Büyükışıklar’ı arayıp sorduk, o da duyumu doğruladı. Akşam da, basın toplantısı yapıp bir adım daha attı ve partiden de istifa ettiğini açıkladı.

Açıklamasında…

Halkın takdirini kazanan çalışmalar yaptıkları için “dinazorların rahatsız olduğunu” söyleyen Büyükışıklar, bu süreçte “İl Başkanlığı ile mücadeleden asla kaçmadıklarını” vurguladı.

Hedefinde de, daha çok CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vardı:

Parti içinde ‘seçimle gelen seçimle gider’ diyemeyen Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bu sözleri HDP’yi savunmak için söyleyebiliyor.”

Kararı da şu:

Sayın Kılıçdaroğlu genel başkanlığı bırakana kadar parti üyeliğimden de istifa ediyorum.”

Ardından…

Gece yaptığımız görüşmelerde ilginç bir durum dikkatimizi çekti:

Kulislerdeki bazı kaynaklar, 8 ilçe başkanın da İnegöl’e destek için istifa edeceklerini söyleyip isimler saydılar.

Fakat…

Kulislerdeki başka kaynaklar da, “İnegöl’den sonra İl Yönetim Kurulu bu 8 ilçeyi de görevden alacak” diyerek yine aynı isimleri saydılar.

Ne var ki…

İstifa spekülasyonu yapılan bazı ilçe başkanlarıyla yaptığımız görüşmelerde böyle bir niyetlerinin olmadığını gördük.

İşte…

Tüm bu parti içi siyasetin ateşini yükselten gelişmelerin ardından İl Başkanı Şadi Özdemir’i arayıp “CHP’de neler oluyor?” diye sorduk.

Öncelikle…

Halil Büyükışıklar için hem görevden alma kararı olduğunu, hem de tedbirli olarak disipline sevk edildiğini anımsatıp şunu söyledi:

Benim ya da il yönetim kurulunun kimseye karşı kişisel takıntısı yok. Bu konu parti disipliniyle ilgili. Zaten istifa açıklamasında da bu görülüyor.”

Şunu da ekledi:

Bizim derdimiz bunlar değil. Biz Bursa örgütü olarak kentin kaderini nasıl değiştiririz derdindeyiz.”


 

CHP İnegöl’de hangi adımları atacak?

 

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’e, partiden ve yönetimden istifalarla düşen CHP İnegöl İlçe Yönetim Kurulu’nu yeniden oluşturmak için hangi adımları atacaklarını sorduk.

Şu cevabı verdi:

İnegöl’de eski ilçe başkanlarımızla oturup konuşacağım. Onların uygun gördükleri 7 kişiyi geçici yönetim olarak atayacağız.”

Sonrasını da söyledi:

Geçici yönetim 45 gün içinde ilçeyi kongreye götürecek.”

Şu sözü de verdi:

Yapılacak kongreye herhangi bir önerim de, müdahalem de kesinlikle olmayacak.”


 

Selin Sayek Böke İş’te CHP için geliyor

 

​Projeyi… 13 Ekim günü bu sütunlardan “Kılıçdaroğlu bunu önemsedi: Bursa’dan ‘İş’te CHP’ projesi” başlığıyla duyurduk. CHP İl Başkanı Şadi Özdemir son ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu’na CHP üyelerine iş bulmayı hedefleyen projenin sunumunu yapmıştı. Çok ilgilenen Kılıçdaroğlu da tüm örgütlere önerilebileceğini söylemişti.

O proje tanıtım aşamasına geldi.

27 Kasım olarak düşünülen parti ve kamuoyu lansmanı, bu projeyi heyecan verici bulan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke tarafından Bursa kamuoyu ve CHP örgütüne tanıtılacak.


 

CHP Osmangazi’nin Dikkaldırım temsilciliğine ilginç saldırı

 

Açılışını... 4 Kasım’da Murat Karayalçın yaptı. Fakat, CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın çok önem verdiği ve 5 mahalleyi birleştirerek Dikkaldırım’a açtığı Mahalle Temsilciliği, açılacağı gece saldırıya uğradı.

O saldırı…

Karaca ve yönetimi soğukkanlı ve sakin durmalarıyla geniş alana yayılmadan atlatıldı. Ardından Dikkaldırım Mahalle Temsilciliği önceki akşam yeniden saldırıya uğradı.

Üstelik…

Saldırganlar duvarlara Ülkücülük ifadeleri yazarak iz bırakmayı tercih ettiler.

Bunun üzerine…

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu hemen Dikkaldırım’a gitti ve CHP Mahalle Temsilciliği’ni ziyaret etti.

Sonra da şunları söyledi:

Ciddi bir provokasyonla karşı karşıyayız. Bazıları bu saldırının Ülkücüler tarafından yapıldığını söylüyor. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyoruz.”

Şu sözleri de önemli:

CHP Dikkaldırım Mahalle Temsilciliği’ne yapılan saldırıyı Türk devletine, milletine, Milliyetçi Hareket Partisi’ne, hatta Türk demokrasisine yapılmış kabul ediyoruz.”


 

Başkan Altepe torunu Eymen’le fotoğraf sergisi keyfi yaptı!

 

6 yıl önce ilk kez düzenlendiğinde, Paris’in batısındaki dünyanın en büyük fotoğraf festivali olarak kabul ediliyordu. Bursa’nın Fotofest’i bu özelliğiyle, Türkiye’deki ilk fotoğraf festivali olarak başladı.

Gerçi…

Şimdilerde hem bazı Avrupa ülkelerinde, hem de Türkiye’deki bazı kentlerde fotoğraf festivalleri yine yapılıyor, ama Paris’in batısındaki en büyük festival olmak için Bursa’yı kimse geçemedi.

İşte…

Bu yıl 6. kez düzenlenen ve geçtiğimiz hafta açılan Fotofest kapsamında Merinos’taki fotoğraf sergilerini ziyaret edenler arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de vardı.

Başkan Altepe, kızından olan torunu Eymen’le birlikte sergi stantlarını gezdikten sonra, sergi alanının ortasında kent meydanı esinlenmesiyle oluşturulan alanda oturup vatandaşlarla da sohbet etti.

Sohbette…

Dede-torun sıcaklığı görülmeye değerdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.