1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP’den Kılıçdaroğlu’na özel ilçe ilçe Bursa’yı kuşatma planı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’den Kılıçdaroğlu’na özel ilçe ilçe Bursa’yı kuşatma planı

A+A-

Bu kez… Bursa’ya özel bir siyaset planlaması ile saha çalışmalarını yürütüyor. Daha geçen hafta Bursa’da olan, İnegöl ve Orhaneli’nde toplantılar yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu hafta sonu yine geliyor.

Geçen hafta…

CHP’nin oy sorunu yaşadığı iki ilçede sahaya çıkıp özel çalışmalar yapmıştı. Cumartesi günüyse, belediyeyi kazandığı 2 ilçede yani CHP açısından bir çeşit oy depoları olan ilçelerde açılış etkinliklerine katılacak, toplantılar yapacak.

CHP İl Başkanlığı’nın açıkladığı cumartesi programında Nilüfer ve Mudanya belediyelerinin açılış törenleriyle Tarım Kurultayı var.

Fakat…

Kılıçdaroğlu’nun daha önceki gelişlerinde CHP İl Başkanı Şadi Özdemir bazı program sürprizleri yapmıştı. O sürprizlerden yine bekleniyor.

Gerçi…

Özdemir sürprizi sorduğumuzda adres söylemedi, ama “Vatandaşla bire bir teması önemsiyor, o nedenle Osmangazi’de program dışı bir kahve ziyareti yapabiliriz” diyerek ipucu verdi.

Ardından da şunu söyledi:

“Genel Başkanımız Bursa’ya çok önem veriyor, o nedenle de sık sık Bursa programları yapıyoruz. 1 hafta arayla gelmesi de bunu gösteriyor.”

Şu bilgiyi verdi:

“Bununla birlikte, yılbaşına kadar Bursa’da bir kez daha ağırlayacağız. Bu kez de Gemlik, Orhangazi, İznik için özel bir planlama yapacağız.”

Şunu vurguladı:

“Kentin batısında, doğusunda ve güneyinde özel planlamayla çalışmalar yaptı. Şimdi kuzeydeki ilçelerde çalışmalara katılacak.”

Ana plan şu:

“Sayın Kılıçdaroğlu, özel bir planlamayla Bursa’yı ilçe ilçe kuşatıyor.”

Ardından…

“Önümüzde 2 kritik seçim var. Sandıkta rakibimiz olan AKP İnegöl’den il başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı getirdi. Bu da bizi umutlandırdı” dedi ve ekledi:

“Genel Başkanımızın ilçe ilçe kuşatma planıyla bu seçimlerde Bursa’nın kaderini değiştirmek istiyoruz.”

İddiası şu:

“Barışık, çalışkan ve iktidar hedefleyen bir parti vizyonuyla en az 9 belediye başkanlığı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşacağımıza da inanıyoruz.”


 

Kılıçdaroğlu il kongresine de gelecek

 

CHP son il kongresini 27 Aralık 2015’te yaparken, Ankara ve İstanbul gibi bir çok ilde de aynı gün kongre olmuştu. Şimdi planlama farklı.

O planlamayı öneren CHP İl Başkanı Şadi Özdemir şunu söyledi:

“Genel Başkanımıza, metropol kentlerin il kongrelerinin ayrı tarihlerde yapılmasının daha iyi olacağını söyledim Kendisi de aynı görüşte.”

Şunu da ekledi:

“Ocak ayındaki il kongremize de genel başkanımız katılacak. Böylece Bursa’ya bir kez daha gelmiş olacak.”


 

CHP Yıldırım’da gençlik enerjisi: Çalışmak için aday oldular

 

CHP ilçe kongreleri 26 Kasım’da Gürsu ile başlıyor. Merkezdeki 3 büyük ilçeden ilk kongreyi 3 Aralık’ta Yıldırım yapacak.

Güner Aklan’ın aday olmadığı kongre için, iki dönemdir yönetimde bulunan Mesut Şahin adaylık açıklayan ilk isim oldu.

29 yaşındaki Şahin, yönetim kurulu üyeleri Sevgi Bilmiş ve Suat Engin, önceki yönetimden İnci Ayla, Kemal Eğin ile listesindeki Muammer Yangın’la ziyaretimize geldiğinde hedeflerini konuştuk.

“Büyük şehirlerdeki en genç adayım” diyen Mesut Şahin, 4 yıllık yönetim deneyimiyle parti örgütünü iyi tanıdığını söyleyip ekledi:

“Yıldırım’da bembeyaz bir sayfa açıyoruz. Genç, çalışkan, dinamik, örgütün tüm kesimlerini kucaklayan yaklaşımla çalışacağız.”

Şunun da altını çizdi:

“Gençlere ve kadınlara umut olmak istiyoruz. O nedenle partimizin bilinen kotalarının üstüne çıkacağız, yönetimin yüzde 65’i genç ve kadın olacak.”

Hedefi de şu:

“3 Aralık’taki kongreden çok 4 Aralık sabahını önemsiyoruz. Önümüzde 2 önemli seçim var. Evlere ve işyerlerine girip çalışacağız.”


 

Büyükşehir’de “belediyeyi sosyalleştiren” Gümüşsoy istifa etti

 

​Bugün… Büyükşehir Belediyesi’ndeki başkan değişiminden sonra “Belediye restoran-kafe çalıştırmaz” diyenler var, ama Burfaş’ın izlediği sosyal tesis politikaları Bursa’yı örnek bir noktaya getirdi.

Püf noktası da şu:

Burfaş Genel Müdürü olarak görev yapan Muhammed Gümüşsoy titiz yaklaşımıyla “esnafın fiyatının üstünde, ama bilinen mekanların fiyatının altında” ücret politikası uyguladı, sektöre disiplin getirdi.

Bu sayede…

Burfaş sosyal tesislerine gidenler kalite ve sağlık kaygısı yaşamadıkları için mekanlar hep doldu.

Ne var ki…

Burfaş’ı hizmet anlayışıyla Kalite Ödülü sahibi yapan, Türkiye genelinde yarıştıran, Muhammed Gümüşsoy görevinden istifa etti.

Anlaşılan o ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın kamuoyuna yansıyan belediyecilik anlayışıyla uyum sağlayamadı.

Yeni Başkan Aktaş’ın elbette kendi kadrosunu oluşturma hakkı var, ama Muhammed Gümüşsoy gibi üretken ve çalışkan birinin Büyükşehir için kayıp olduğunu düşünüyoruz.

Burfaş’ın yönetimi de Büyükşehir’in genç kadrosundan Kültür A.Ş. Genel Müdürü Furkan Banaz’a vekaleten verildi.


 

BUSKİ, evrak vermeyi unutmuş

 

Bu satırlarda dün; Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Binted ve Burulaş’ın 2015 yılında Büyükşehir altyapı kuruluşu BUSKİ’den 2 ihalesini kazandığını,

Sayıştay denetçisinin ihaleyi onaylayan BUSKİ ile kazanan Binted ve Burulaş yönetiminde aynı kişilerin olmasını kabahat sayıp raporuna yazdığını, oysa yetki devri kararı olduğunu aktardık.

Meğer…

O kararı BUSKİ ilgili birimi denetçiye vermeyi unutmuş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.