CHP’den o hastane önünde basın açıklaması…

İnşaatı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ile ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa’da son yıllarda artarak büyüyen sağlık tesisi yetersizliği olduğunu söyledi.

CHP’den o hastane önünde basın açıklaması…
HABERİ PAYLAŞ

HATİCE DAL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Karaca göreve gelir gelmez ilk açıklamasını yapımı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ile ilgili gerçekleştirdi. Hastane inşaatı önündeki organizasyona CHP Bursa Milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı. Bursa’da son yıllarda artarak büyüyen sağlık tesisi yetersizliği olduğuna dikkat çeken Karaca, “AK Parti girdiği her seçimde Bursa’dan en az 10 milletvekili çıkardı, belediyelerin çoğunu teslim alacak şekilde halktan destek gördü. Ancak bunun karşılığında kamu yatırımlarının son derece yetersiz olduğunu görüyoruyoruz. Sağlık tesisi anlamında ise Bursa halkı zulüm yaşamaktadır. Buradaki amaç, buraları kaynak yetersizliği nedeniyle çürümeye terk edip, açtıkları Şehir Hastanesi’ne müşteri toplamak” dedi.

MURADİYE DEVLET HASTANESİ NE OLACAK?

İnşaatı devam eden hastane ile ilgili kaynak yetersizliğinin ön plana sürüldüğünü ancak Bursa Şehir Hastanesi’nde şirkete yıllık 400 milyon lira aktarıldığını da kaydeden Karaca, “Bursa’da bin yataklı kamu hastaneleri kapatıldı. Bin 355 yataklı Şehir Hastanesi açıldı. Ali Osman Sönmez Hastanesi ödeneksizlikten çürümeye terk edilirken, Bursa Şehir Hastanesi’nin Sağlık Bakanlığına maliyeti yıllık 400 milyon lira. Her yıl 600 yataklı bir kamu hastanesi yapılabilecek bir kaynak bu şirkete aktarılıyor. Yıkılan devlet hastanelerinin arsalarının ne olacağı ile ilgili hiç bir durum söz konusu değil. Tekrar açılacağı söylenen Muradiye Devlet Hastanesi ile ilgili herhangi bir çalışma yok. Bizi buradan Şehir Hastanesi’ne gitmek durumunda bırakmayın. Bir an önce kent merkezindeki kamu hastanelerinin tamamlanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

BURSA ŞEHİR HASTANESİ KAMULAŞTIRILSIN

Bursa Şehir Hastanesi’nin biran önce kamulaştırılması gerekliliğine de vurgu yapan İsmet Karaca, “Bu israfa son verilsin ve orası halkın hizmetine kamu hastanesi olarak sunulsun. AVM mi açıldı sağlık tesisi mi belli değil. Alay edercesine içinde seyehat acenteleri bile açılmış durumda. Şehir merkezine 20 kilometre, kapattıkları Muradiye Devlet Hastanesi’ne 18 kilometre uzaklıkta olan Şehir Hastanesi yap işlet devret modeli ile açılmış, kamu kaynaklarının sömürüldüğü bir sistemdir. Bedelini ise Bursa halkı ödemektedir” ifadelerini kullandı. Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaştırılması planlanan raylı sistemin maaliyetini hastaneyi işleten şirketin ödemesi gerektiğini da söyleyen Karaca şunları ekledi: “Bursa Şehir Hastanesi ulaşım altyapısı hazırlanmadan açılmıştır. Emek’ten hastaneye kadar raylı sistemin maliyeti 600 milyon lira. Oraya müşteri gönderiyoruz. Çünkü 950 yatak dolmaz ise üstünü devlet ödüyor. 600 milyon lira da raylı sistemi otraya götrürmek için Büyükşehir’e maaliyet var. Bu parayı da o şirketin ödemesi gerekiyor.” Bursa’da yapımı hala devam eden Hızlı Tren projesi ve T2 hattı ile ilgili de önümüzdeki günlerde harakete geçeceklerini dile getiren Karaca, “En son bizi Acemler Köprüsü’nün üzerine çıkaracaklar. Bu çağda 10 günde bir hastane yapılabiliyor. Böyle bir dönemde aylardır Acemler Köprülü Kavşağı tamamlanmıyor. Sayın Aktaş’ı uyarıyorum! Bizi o köprünün üzerine çıkmak zorunda bırakmayın” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

İsmet Karaca’nın açıklamalarına İl Sağlık Müdürlüğü’nden cevap geldi… Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin ikmal inşaat ve ihale sürecine ilişkin yapılan açıklamada, “Bursa Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesi, Bakanlığımız Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce 09.05.2016 tarihinde yapılmış ve 24.02.2017 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaatına başlanmıştır. İnşaatın fiziki gerçekleşmesi yüzde 38 seviyesinde iken, 7161 sayılı Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 32’inci maddesi ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa eklenen geçici 4 üncü maddesine istinaden yüklenici tarafından sözleşmenin tasfiyesi için başvuru yapılmıştır. Bakanlığımızca yüklenicinin tasfiye talebi uygun görülerek, yapım işinin tasfiyesine karar verilmiştir. Bakanlığımız Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen tasfiye komisyonu, 26.11.2019 tarihi itibariyle incelemelerini tamamlayarak, yarım kalan imalatların tamamlanması için yüklenici firmaya 30 Ocak 2020 tarihine kadar süre vermiştir. Yüklenici tarafından tasfiye komisyonunun tamamlanmasını istediği imalatlar 30 Ocak 2020 tarihi itibariyle tamamlanmış olup, işin kesin hesap çalışmaları devam etmektedir. İlimizde Şehir Hastanesi’nin hizmete başlamasıyla 2. basamak özellikli sağlık hizmet planlamaları doğrultusunda Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi projesinde ihtiyaç duyulan revizyonlar ikmal inşaatı yapım ihalesine dâhil edilmiştir. 2020 yılı yatırım programında yer alan ve ödeneği ayrılan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ikmal inşaatı proje revizyon çalışmaları ve ikmal inşaatı yapım ihale dosyası, Bakanlığımız Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmakta olup, proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip ikmal inşaatı yapım ihalesi yine Bakanlığımız Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından en kısa süre içerisinde yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X