1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çiftçiye telefon faturası şoku: Bilgi hattına korsanlar girmiş
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çiftçiye telefon faturası şoku: Bilgi hattına korsanlar girmiş

A+A-

Geçen yıl... Osmangazi Ziraat Odası, bağlı köylerdeki çiftçileri hava durumundan ilaçlamaya kadar tarımsal alanlarla ilgili her konuda bilgilendirmek üzere dijital bir sistemi devreye soktu. 

Sistemi...

Osmangazi İlçe Tarım Müdürlüğü yönetiyor ve işletiyordu. Osmangazi Ziraat Odası bilgiyi kullanan çiftçiler üyesi olduğu masrafları karşılıyordu. Bebka desteğiyle kurulan sitemin Osmangazi Belediyesi de ortağıydı.

İşte...

Bu işbirliğiyle hazırlanan çiftçi bilgilendirme için 26 köye 28 elektronik yazı akan pano yerleştirildi. Birer pano da Oda ile Tarım Müdürlüğü'ne kondu ve 28 dijital ekrandan yazı akışıyla yağış miktarından don uyarısına, ilaçlamadan ürün pazarlama tekliflerine kadar çiftçi için gerekli her şey duyuruldu.

Bizim de...

Bu sütunlardan duyurduğumuz sistem uluslararası bir GSM firmasının SİM kartları ile çalışıyordu ve yalnızca mesaj akışı yapılabildiği için konuşma yoktu.

Bu doğrultuda...

26'sı köylerde olmak üzere toplam 28 elektronik pano için Osmangazi Ziraat Odası ayda yaklaşık 800 liralık GSM faturası ödüyordu.

Ne var ki...

Son ay Oda'ya tam 28 bin 850 liralık fatura gelince herkes şok yaşadı ve hemen itiraz edildi.

Teknik anlamda data hattı olarak kurulan ve cep telefonundan SMS haberleşmesi şeklinde işleyen sistemin SİM kartlarını veren GSM firması önce sisteme zararlı yazılım yüklenmiş olabileceğini söyledi.

Sonrasını...

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı İsmail Altınkaya şöyle açıkladı:

"Yaptığımız araştırmaya göre, her köydeki mesaj hatlarına ayrı ayrı girilerek bazı Avrupa ülkelerindeki  sohbet hatlarına çok sayıda mesaj gönderilmiş."

Sisteme girme işleminin uzaktan bir merkezden yapıldığını düşündüklerini söyleyen Altınkaya, data hattındaki SİM kartların konuşmaya kapalı olduğunu, yalnızca mesajlaşma yapılabildiğini vurgulayıp ekledi:

"Sistemi kuran firmaya ulaşamıyoruz. Biz de Bilgi Teknolojileri Kurumu ve Bilişim Suçları Mahkemesi'ne başvurup suç duyurusunda bulunduk."
 

Balık Pazarı kalkacak, Fidan Han da gün yüzüne çıkacak!

 

Osmanlı'nın ilk şehircilik modelinde Bursa kent merkezi olarak planlanan bölgeyi ortaya çıkarmak ve değer kazandırmak için başlatılan çalışmalar aşama aşama gündeme geliyor.

Ulucami ile Orhan Camii arasındaki Ulucami Meydanı olarak kabul edilen Orhangazi Parkı'nın tarihi yapıya uygun olarak yeniden düzenlemesiyle paralel planlanan merkez pazaryeri projesi yalnızca pazaryerinin üstünün Bursa'nın sembollerinden çınar yaprağı desenli örtüyle kapatılmasından ibaret değil.

Projenin bir ayağını da...

Ulucami ve Orhan Camii'nin ihtiyaçlarının karşılanacağı ticaret merkezi olarak Osmanlı'nın planladığı Koza Han'dan sonra Fidan Han'ın da gün yüzüne çıkarılmasını kapsıyor.

Bu kapsamda...

Merkez pazaryerinde, Cumhuriyet Caddesi girişinin hemen üst tarafında bulunan ve Sütmanlar'ın yanından girilen Balık Pazarı ile, buradan caddeye inilen sokakta kurulan Tavuk Pazarı kaldırılacaklar.

Çünkü...

Çevresi sonradan yapılan dükkanlarla kapatılıp gözden kaybolan tarihi Fidan Han'ın görkemli duvarlarının ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Bu nedenle...

Merkez pazaryeri geleneği olan Balık ve Tavuk pazarlarının nereye nakledilebileceği üzerinde çalışılıyor.
 

Kubbeli Han da elden geçiriliyor

 

Merkez pazaryerinin tam ortasında, tarihi belediye binasının önünden inen yolla Tuzpazarı'nın kesiştiği köşede yer alan ve Peynirciler Çarşısı olarak da anılan tarihi Kubbeli Han'ın elden geçirilmesi için düğmeye basıldı.

Yaşayan mekan olması nedeniyle gerektiği gibi bakım yapılamamasından kaynaklanan sorunların yaşayan tarihi Kubbeli Han'daki işyerleri boşaltıldıktan sonra Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası tarafından kapsamlı bir restorasyon yapılarak tarihi yapı yenilenecek.
 

Pazaryeri esnafı yer tercihimi yaptı: Belediye binasının yanı

 

Bu sütunlarda... Merkez pazaryerinin üstünün örtülmesi için hazırlanan projenin 560 gün sürecek çalışmaları sırasında pazarcı tezgahlarının geçici olarak tarihi belediye binasının altında Çiçek Izgara önündeki alanın düşünüldüğünü cuma günü aktarıp, AP İl Başkanı Ahmet Yıldırım'ın önerine yer verdik:

"Pazarcı tezgahları Haşim İşcan kenarındaki Doğanbey otobüs parkına kurulabilir. Alan geniş, önünde de metro ve belediye otobüsü var."

Öneri üzerine...

Önce Tuzpazarı Derneği Başkanı Erol Çağlayan aradı. Ardından da Bursa Pazarcılar Derneği Başkanı ve Türkiye Pazarcılar Federasyonu Kurucu Gebel Başkanı Mehmet Çakman ziyaretimize yönetim kurulu üyesi Aziz Akbayır ile birlikte geldi.

Net bir dille şunu söylediler:

"Sayın Ahmet Yıldırım'a teşekkür ederiz. Gerçekten de Doğanbey otoparkı geniş ve ulaşımı kolay. Ama biz çarşıdan uzaklaşmak istemiyoruz."

Yani...

"Yani, belediyeyle yaptığımız toplantıda anlaştığımız gibi, tarihi belediye binasının hemen altında bulunan meydana tezgahlarımızı geçici olarak kurmak istiyoruz."

Ardından...

"Tüketicinin de ayak alışkanlığı burası" deyip şunu eklediler:

"50'li yılların başında bir ara pazarcılar yine buraya taşınmış, hatta Orhan Camii çevresi kullanılmış. Gerekirse altgeçide kadar olan bu alan yine kullanılabilir."
 

Çakman'ın çağrısı var

 

Türkiye Pazarcılar Federasyonu Kurucu Genel Başkanı olan Bursa Pazarcılar Derneği Başkanı Mehmet Çakman, merkez pazaryerinin üstünün kapatılması projesiyle ilgili şunu söyledi:

"Büyükşehir çok iyi niyetli şekilde işi üstlendi. Fakat Osmangazi Belediyesi ve BTSO'nun da burada projeleri var."

"Çağrısı şu:

" Büyükşehir ve Osmangazi belediyeleriyle BTSO bir araya gelmeli, pazarcı esnafı olarak bizim de yer aldığımız masada tüm taraflar ortak yol bulmalı."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.