1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Çözüm zeytinlikleri kesmek mi?
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Çözüm zeytinlikleri kesmek mi?

A+A-
Gemlik Belediye Başkanı’nın feryadını gazetelerde okuyup, TV’de izledim. Sayın Başkan; Gemlik’te ev yapacak, mezarlık yapacak, hastane yapacak bir yerin olmadığını, ilçedeki yapıların büyük bir kısmının bugünkü deprem yönetmeliğinden önce yapıldığını ve 6 derecelik bir depremde bile kentteki evlerin çoğunun yıkılacağını söylerek, çözümün tepelerdeki zeytinliklerin kesilmesi olduğunu belirtti. Kısacası tepelerdeki zeytinliklerin son günleri geldi. .Oysa Gemlik ilçesinin içinde olduğu durum başta İstanbul ve Bursa olmak üzere birçok kentimiz için geçerli. Sorun artık kentler kontrolsüz göçün getirdiği yükü kaldıramaması. 
Gemlik, bize bir ders olamaz mı? Gerçi 1999 Gölcük-Yalova ve Düzce- Adapazarı depremlerinden ders aldığımız pek söylenemez. Ben farklı bir açıdan bakmayı önereceğim. Kendini taşıyamayan şehirlere göçü durdurmakla başlayalım önce. Bunun için bu kentlerin etrafında büyük-küçük sanayi tesisi yapılmasını yasaklamakla başlayalım. Marmara bölgemize yoğun göçü karşılamak için bir planlama yapılamadı. Sanayinin olmazsa olmaz şartı sanki çevreyi kirletmekmiş gibi algılandı, kabul edildi. Sonuç, Marmara bölgemizde ovalar, dereler, temiz su kaynakları yok oldu. Marmara denizinde balık kalmadı. Daha kötüsü yaklaşık 20 – 25 milyonluk bir nüfus dayanıksız yapılar içinde yaşıyor.
 
 
Bu işin şakası yok. İstediğimiz her yere istediğimiz gibi inşaat yapamayız, istediğimiz yere yerleşemeyiz. Doğu ve İç Anadolu’yu boşaltıp, nüfusu 1. Derecede deprem kuşağı olan Batı Anadolu’ya yığmaya devam edemeyiz. Göç veren yerlerde sadece ekonomik yapı çökmüyor, Kültürel yaşam da çöküyor. Tiyatrolar, sinemalar kapanıyor. Bir zamanlar Kars’ta “Briç Klübü” varmış, şimdi briç oynayan var mı? Bilmiyorum. Osmanlı’da köyden kente göç sınırlıydı. Aynı sistem Türk Cumhuriyetlerinde devam ediyor. 
Şehirlerimiz nüfuslarını taşıyamıyor. Bu kentleri hızla nasıl boşaltırız diye plan yapmalıyız. Terk edilen köylerdeki tarlalar kamulaştırılıp, çiftçilik yapacak ailelere uygun fiyatlarla kiralanmalı. Kırsal kesimde tarım istasyonları kurulmalı. Bu istasyonlarda oluşturulacak traktör, biçer-döver, mibzer gibi tarımsal aletler düşük bir bedelle kiraya verilmeli. Çiftçinin elindeki traktörlerin uygun olanları satın alınabilir. Çiftçinin toprağı küçüldüğü için bırakın tarımsal aletlerini yenilemeyi, mevcut makine parkına bile bakım yaptıramıyor. Ayrıca bu çiftçilerin ürünlerini pazarlayacak organizasyonlar oluşturulmalı. Köylerde yaşayanlar organik tarıma geçmeye teşvik edilmeli. Terk edilmiş tarlalar bunun için ideal, yıllardır ekim yapılmadığı için ilaç ve kimyasal gübre kullanılmıyor. 
Sorun ciddi ve hızla tartışmaya açılmalı. Yoksa tüm zeytinlikleri kesip, imara açsak da çözüm olmayacak. Yaşanmaz yerleşim yerleri oluşturma politikalarını terk edelim.
Ekrem Hayri Peker
Kimya Mühendisi   
 
Yaya yolunda araç parkı
 
 
Kayhan Mahallesi`nde yeni Cumhuriyet Caddesi`nde Burbak AŞ` nin ücretli otoparkı olmasına rağmen vatandaşlarımız dükkan diplerine park yapılmaz tabelasının önüne ve yaya güzergahına araç bırakıyorlar. Ben, birçok esnaf ve vatandaş bu durumdan şikayetciyiz. Rayların dibinden hem kaza tehlikesi azalması  hem de hatalı parklanmaların olmaması için belediyemizden döküm dubalar ya da bariyerler ile yolun ayrılmasını istiyoruz. Lütfen  birilerinin canına ve araçlarına zarar gelmeden bu durum değerlendirilsin. Biz yayalar için sorun haline gelen bu konuda belediyemizin yardımına ihtiyacımız var.
A. KALKAN  
 
ŞİKAYET KUTUSU
 
Ben bir Yaseminpark Sitesi sakiniyim. Her gün eski Gemlik yolunu kullanarak, Demirtaş gidiş geliş yönünde Doğanevler ile Yıldızevler sakinlerinin daha çok kullanacağı ve yapımı  tamamlanmadan asılan büyük bir `üstgeçitiniz hayırlı olsun` afişinin altından yaklaşık iki aydır geçiyorum. Ben vatandaş olarak yapılan işin programlı şekilde başlatılarak, kısa sürede bitirillmesini, ardından kullanıma açılmasını istiyorum.  İşler hızlandırılarak bitirilmeli, kimsenin burnu kanamadan! 
Ayhan GÜNDOĞAN
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.