1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Cumhurbaşkanı 1 saat Aktaş’ı dinledi: Güzel şeyler duyuyorum  
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanı 1 saat Aktaş’ı dinledi: Güzel şeyler duyuyorum  

A+A-

Haberi… 22 Mart günü “Başkan Aktaş’a beklediği Beştepe daveti geliyor” başlığıyla duyurduk. Beklenen görüşme de dün gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 saate yakın süre Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı dinledi. İl Başkanları toplantısı sonrası AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede Başkan Aktaş öncelikle 4.5 aylık görev sunumu yaptı.

Sunumunda…

3 ana başlık altında kente dokunuşlar, revize edilerek devam eden projeler ve iptal edilen projeler hakkında bilgiler verdi. Ulaşım, trafik ve kentsel dönüşümde gelinen noktayı anlatıp beklentileri dile getirdi.

Özellikle de…

“Cumhurbaşkanımızın deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz” dedi.

1.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-alinur-aktas.jpgBunun üzerine…

Kentsel dönüşümde yüksek katlar ve yoğunluk arttırıcı projelere asla izin verilmemesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ulaşım için şu uyarıyı yaptı:

“Bundan sonraki süreçte hafif raylı sistem yerine metro ya da metrobüs çözümlerine yönelin.”

Projelerin yanı sıra, Aktaş bir de mali durum raporu sundu ve  büyük ölçekli altyapı yatırımları için Ankara’nın desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Görüşmede…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da duyduğu memnuniyeti dile getirdi:

“Bursa’dan genel olarak güzel şeyler duyuyorum. Başbakan Yardımcısı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İl Başkanın arasındaki uyumun tüm teşkilata yayılmasından memnunum.”

Ardından

“Her konuyu yakından izliyorum” dedi ve şu mesajı da verdi:

“2019 a güçlü girmek istiyoruz, onun için daha fazla çalışmalısınız.”

 

Yıldırım’ın üçte biri dönüşüyor: Edebali hasat dönemine başladı

 

2.-yazi-icin-yilrdirim-belediye-baskani-ismail-hakki-edebali.jpg1986 yılıydı… Dönemin Bursa Belediye Meclisi’ndeki iktidarı Anavatan Partisi Grubu tarafından “İstanbul’daki Ataköy gibi bir kent” hedefiyle harekete geçildiğinde ortada Nilüfer yoktu.

Bugün…

Nilüfer ilçesinin merkezini oluşturan Beşevler, İhsaniye, Karaman, Fethiye, Özlüce köydü. Çok hızlı bir şekilde kooperatifler aracılığıyla Ataevler ortaya çıktı. Aynı hızla Nilüfer yapılaştı.

Kentin Batı’sında bunlar olurken, merkez ilçenin Doğu’sunda istihdamın yol açtığı iç göç nedeniyle ortaya çıkan konut açığı vatandaşı kendi çözümünü üretmeye itti ve bir anda Bursa’yı kanser gibi saran kaçak yapılaşma patladı.

Bunda…

Plan yetkisinin belediyelerde değil, Ankara’da olmasının da etkisi vardı.

1989’dan itibaren Nilüfer adını alan bölge planlı gelişirken, tarihi mahallelerin olduğu Yıldırım kaçak yapılaşmaya mahkum kaldı.

Şimdiyse…

Planlı Nilüfer’in kalitesiz yapılarının kentsel dönüşümü projelerinin gördüğü ilgiyi, kaçak gelişen Yıldırım’ı düzenli kent haline getirme çabaları göremediği için Yıldırım Belediyesi adeta iğneyle kuyu kazarak ilerliyor.

Görevdeki dördüncü yılın son, önündeki 1 yılın ilk gününde Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali kürsüye doğru ilerlerken bunları düşündük..

Yıldırım’da kentleşme ve imar bakımından sıkıntı çok büyük.

Fakat…

Edebali’nin anlattıklarını dinlerken de insanın içi açılıyor.

Öncelikle…

Yıldırım’ı planlayıp yaşamak için tercih edilir hale getirme yolunda çok titiz ve dikkatli adımlar atıyor. Bunu da, “Şehirli kültürü” bilincini geliştirip vatandaşla birlikte dönüşümü sağlayarak yapıyor.

Nitekim…

3 bin 200 hektar alan yüzölçümü olan Yıldırım’ın 1.125 hektarını, yani üçte birini hiçbir yerde olmayan kriterlerle yeniden planlamış:

“Kentsel dönüşümde yüzde 80 uzlaşma yoksa yapmıyoruz.”

Kriterler arasında 5 hektardan az alanda kentsel dönüşüm yapmamak kuralı var. Edebali bunu “Kentsel dönüşüm kesinlikle alan bazlı, yerinde dönüşüm ve gönüllülük esası” gibi kriterlerle tamamlıyor.

Gelinen noktada…

Kentsel dönüşümün en önemli ayağı olan, fakat pek uygulanmayan planlama ve vatandaşla uzlaşma aşamaları çoğunlukla tamamlanmış.

Onun için de…

Edebali önündeki 1 yıllık süreyi hasat zamanı görüyor. Sıranın hasat toplamaya geldiği de sunumundan anlaşılıyor.

 

Dönüşümle birlikte 50 yıllık sorunlar çözülüyor

 

Yıldırım’da çok hızlı kaçak yapılaşmayla bir anda ortaya çıkan bölgeler arasında Ankara Yolu’nun altındaki Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuz Selim, Çınarönü gibi mahalleler başta geliyor.

Arabayatağı Köyü’nın kırsalı ve meralarına kurulan bu mahallelerin 50 yıllık imar sorunu da kentsel dönüşümle birlikte çözülüyor. Şirinevler’in 25 yıllık sorununa çözüm getiriliyor.

Bunlar bile Yıldırım’ı planlı kent yapma yolunda atılan çok önemli adımlar.

 

Yıldırım’da insanı dönüştüren projeler

 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali dördüncü yılı sunumunda yalnızca fiziki değişimi anlatmadı, insanı dönüştüren projelere de değindi.

Örneğin…

10 bin öğrencinin şehir pasaportu projesiyle yaşadıkları kenti tanımalarını sağlayacak gezileri anlattı. Tiyatrodan kültürel etkinliklere, konferanslardan sinemaya kadar sosyal faaliyet rakamları verip, konuşmasını soyadını taşıdığı Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e nasihatiyle tamamladı:

“İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.”

 

Eğitim sektörü sorunlarını çözmek için BTSO’da aday oldular

 

5.-yazi-icin-btso-59.-komite-egitimciler,-alpaslan-yildiz,-recep-yildirim,-simge-kaya,-sami-bayrav.jpg3 Nisan Salı günü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda komiteler ve meclis üyeleri seçimi var. Bu nedenle, komitelerde kıran kırana seçim mücadelesi gözleniyor.

Örneğin…

Eğitim sektörünün kayıtlı olduğu 340 üyeli 59. Komite’de aday olan Alpaslan Yıldız, birlikte hareket ettiği Recep Yıldırım, Simge Kaya, Sami Bayrav’la ziyaretimize geldi.

Şükrü Akyollu ve Ersin Yılmaz’ın da yer aldığı ekibin başkan adayı yok, onun için “kimsenin takımı değiliz” diyorlar.

Hedefleri de şu:

“50 kişilik Eğitim Konseyi kuracağız ve eğitim sektörü sorunlarının çözümü için ortak akılla çalışacağız. Sektöre KOSGEB desteği sağlamak ve okulların katı atık bedeli sorunu için de çözüm üretmek istiyoruz.”

Bu arada…

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da katılacağı ve turizmin konuşulacağı bu akşamki yemeğe itiraz geldi.

İtirazı yapan turizmciler, Burkay’la hareket eden Turizmde Birlik Grubu dışındaki üyelerin davet edilmediğini ifade edip “Oda haksızlık yapıyor” dediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.