1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Şehreküstü’nde
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Şehreküstü’nde

A+A-

Aslında… Adı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değişti, ama Bursa’da yıllarca siyasi parti mitinglerine evsahipliği yapan Şehreküstü Meydanı’nın bu yönüyle zaten demokrasi meydanı olarak işlevi vardı.

Fakat… 

2011 genel seçimiyle birlikte Gökdere Meydanı ve Kent Meydanı mitinglere evsahipliği yapmaya başladı. Tramvay hattının geçmesinden sonra Kent Meydanı programdan çıkınca miting meydanı olarak Gökdere kaldı.

İşte…

2011’den beri kitleleri özleyen Şehreküstü Meydanı, bu özlemini 22 Ekim Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı miting gibi toplu açılış töreniyle giderecek.

Çünkü…

Başta Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı, tarihi eser, metro vagonu, spor tesisi olmak üzere çok sayıda açılışı yanında, yine çok sayıda kamu kurumları projelerine ait açılışları gerçekleştirecek.

Doğal olarak…

Meydandan videokonferans yoluyla açılışı yapılacak tesislere bağlanmadan önce de Bursalılara hitaben bir konuşma yapacak.

Bu konuşma…

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonraki ikinci Bursa konuşması olacak. Önceki konuşmasını 6 Şubat 2015’te Heykel’de Büyükşehir Belediye Binası önünde caddeye kurulan platformda büyük bir kalabalığa yapmıştı.

Erdoğan 21 Aralık 2015’te de Timsah Arena’nın açılışı için Bursa’ya gelmişti.

Yanı sıra…

Gündüz Şehreküstü Meydanı’ndan toplu açılış yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gece de Merinos Fuar Alanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin oğluyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay’ın kızının nikahlarına katılıp tanıklık yapacak.

Bu arada…

Erdoğan 4 Kasım Cuma günü yine Bursa’ya gelecek.

Bu gelişinde de…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in oğlunun Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki Osmangazi Salonu’da kıyılacak nikahında tanık olarak yer alacak.
 

Büyükorhan’da eğitim Kahveci’ye emanet

 

Bir süredir boş bulunan Büyükorhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine Nilüfer Kahveci atandı.

AK Parti’de Tülin Erkal Kara’nın 2011 genel seçiminde milletvekili seçilip Ankara’ya gitmesinden sonra yerine İl Kadın Kolları Başkanı olarak Nilüfer Kahveci görev üstlenmişti.

2 yıl AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı olarak başarıyla görev yapan Kahveci bir süredir siyasette görev almıyordu.

Boş bulunan Büyükorhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanırken, uzun süre ara verdiği öğretmenliğe de dağ yöresi eğitiminde sorumluluk üstlenerek dönmüş oldu.
 

Katılımlarla moral bulan DSP’den “seçim sistemi” çağrısı

 

Bu yolla da… Demokratik Sol Parti’nin geçen hafta yapılan il kongresi sırasında, CHP Yıldırım, Merkez Parti ve Dolunay Partisi’nden bazı katılımlar oldu.

Kongre sonrası…

DSP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge ile sohbet ederken, bu tür katılımların kendileri için de moral verici olduğunu söyledi ve “Siyasette adresin DSP olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Ardından da…

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile birlikte Türkiye’nin her köşesindeki gözlemlerinden çıkardığı sonuçlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

Ülkenin iç ve dış pek çok temel sorununda geniş bir kamuoyu uzlaşması var. Eğer normal demokrasi işlese o uzlaşma Meclis’e yansır.”

Vurguladığı şu:

Millet kendi sorunlarını kendi iradesiyle çözer, ama önce millet iradesinin TBMM’ye yansıması gerekiyor. Bunun için de adaletsiz seçim sisteminin mutlaka değiştirilmesi ve hemen seçimlere gidilmesi gerekiyor.”

Bir önerisi daha var:

Demokrasiye ve millete yazık olmaması için bu seçim sisteminin değişmesi yanında barajların da kaldırılması gerekiyor.”
 

Baro’da genç yarış: Hukukta parti siyaseti yapmayalım!

 

Cumartesi günü Bursa Barosu’nun genel kurulu başlıyor. 2 bin 750 üyesi olan Baro’da pazar günü de seçimler yapılacak. Seçimde 2 grup adına yarış var.

Bunlardan…

Değişim Grubu’nun adayı olan Avukat Şerafettin Yavuz, yönetim kurulu adayı arkadaşlarından Işıl Ereğli ve İrfan Koçak’la ziyaretimize geldi.

Sohbette…

Adaylık çıkışını hukukun üstünlüğü temel ilkesine göre planladığını vurgularken, meslek için zafiyet doğmaması noktasında titiz olduklarını söyledi.

Düşüncesi şu:

Hukuk iyi işlerse her şey çözülür, devletin temeli de sağlam olur. Onun için, herkesin hukuka sahip çıkması gerekir.”

Önemli bir mesajı da var:

Hukukta parti siyaseti yapmayalım. Ne hükümete tabi olalım, ne de hükümete yönelik kavganın içinde olalım. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyelim.”

Ayrıca…

Şerafettin Yavuz ekibini tanıtma yanında projelerini de açıkladığı bir dergi hazırlamış. Kapağında “Birlikte daha güçlüyüz” vurgusu yapılan dergide, 15 projeyi avukatlara aday olarak sunuyor.

Listenin ilk sırasında savunma güvencesi yer alırken, yeni avukatlık kanunu ikinci sırada, yargıda sıfır KDV de üçüncü sırada bulunuyor.

BUTTİM’deki yeni adliye desteklenirken Bursa Barosu’nun bağımsız kendi binasına kavuşması da vaat ediliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.