Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mesleki eğitimde iki müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin Açılış Töreni’nde konuşma yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mesleki eğitimde iki müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Bu sabah Afyonkarahisar’da meydana gelen elim trafik kazasında hayatını kaybeden öğrencilerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Evlatlarımızın ailelerine, yakınlarına ve öğretmenlerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Sizlerle beraber ülkemizdeki tüm öğretmen ve öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim yılını tebrik ediyorum.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda eylül ayı itibarıyla yüz yüze eğitime geçtik. Yaklaşık 1,5 yıl sonra evlatlarımızı çok özledikleri okullarıyla, öğretmenlerimizi de öğrencileriyle buluşturmanın sevincini yaşadık. Geçen hafta Salı günü yine bu salonda üniversitelerimizin 2021-2022 Akademik Yıl Açılış Töreni’ni düzenledik. Böylece 81 vilayetimizin tamamında okul öncesinden üniversiteye kadar, eğitim öğretimin her seviyesinde yüz yüze eğitime başlamış olduk. Beşinci haftasını geride bırakan eğitim faaliyetlerimiz hamdolsun ciddi bir sorunla karşılaşmadan başarıyla devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız, sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi hususunda gereken her türlü tedbiri alıyor. Aynı şekilde illerde mülki idare amirlerimiz konuyu yakından takip ediyor. Velilerimizin ve okul aile birliklerimizin de yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi için samimi gayret gösterdiklerini görüyoruz. Eğitimin tüm paydaşlarında oluşan bu mutabakat ve işbirliği ruhundan biz de büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sürecin başarısı için tedbirlere uyum başta olmak üzere her konudaki gayretlerimizi biraz daha artırmamız gerekiyor. İnancımıza göre, takdir tedbire mani değildir.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK VURGUSU

Salgınla mücadelede bilimin ve tıbbın sunduğu araçlardan faydalanmak, hem insan hem de Müslüman olarak bizim görevimizdir. Devletimiz, insanı yaşat ki devlet yaşasın prensibine uygun şekilde birçok gelişmiş ülkeden bile önce gereken her imkanı vatandaşlarına sunmuştur. Aşılamadaki eşikleri hızla aşarak toplumsal bağışıklığı ne kadar çabuk sağlayabilirsek önümüzdeki kış aylarında o derece rahat ederiz. Diğer türlü havaların soğumasıyla beraber sıkıntılarımızın artmasına engel olamayız. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

Bir dönem evlatlarımız arasında öz-üvey ayrımı yapan politikaların izleri tamamen silinmiştir.

Mesleki okulların başarısı arttıkça mesleki eğitime yönelik ilgi güçleniyor. Liselere geçiş sisteminde başarı gösteren öğrencilerimiz mesleki eğitimi daha çok tercih ediyor. Biz eğitimde günü kurtarmanın değil istikbalimizi garantiye almanın derdindeyiz.

Türkiye’yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet üzerinde yükseltmeyi sürdürüyoruz. 3600 ek gösterge meselesinin önümüzdeki yıl sonuna kadar sonuçlandırmayı planlıyoruz. Biz kuru kuruya söz vermeyiz.

Bu süreçte öğretmenlerimizden tek talebimiz öğrencilerimizi öz güven sahibi bir birey olarak yetiştirmelidir.

MESLEKİ EĞİTİMDE 2 MÜJDE BİRDEN

Mesleki eğitimde bazı müjdelerimiz olacak. Mesleki eğitim merkezlerinde kapasitelerin daha fazla artırılması ve genç işsiz oranını düşürmek için 2 yeni düzenleme yapıyoruz. Mesleki eğitim merkezlerinde öğrencilerin 4 yıl boyunca aldıkları ücretin işveren üzerindeki yükü kalkacak.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X