1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Davutoğlu Bursa`dan Kudüs`e selam verdi, 2023`ü hedef aldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu Bursa`dan Kudüs`e selam verdi, 2023`ü hedef aldı!

A+A-
Bursa`ya ilk gelişi değil elbette... Son gelişinde Dışişleri Bakanı olarak hükümetteydi. Ama... AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak ilk gelişiydi.
 
Bir anlamda...
2002`den beri her seçimde AK Parti`ye oy veren Bursa seçmeni ile dün yeni genel başkan olarak buluştu.
Aslında...
Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun buluşması için güzel bir program yapılmış. 21 tesis açılışı tam bir gövde gösterisi anlamına geliyor. AK Parti`nin 18 Büyükşehir Belediye Başkanı`nın, yani seçilmiş kadrosunun bu buluşma içinde yer alması bu buluşmayı güçlendirdi.
Ayrıca...
Bursa iş dünyasıyla bir araya gelmesi de buluşmanın içeriğini zenginleştirdi.
Dahası...
Ulucami`de cuma namazından çıkışta karşılaştığı ilgi, buluşmanın sıcaklığı açısından bir ölçüydü.
Bu noktadan bakıldığında...
Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun bu ilk Bursa buluşması için düşünce açısından olumlu demek mümkün. İyi düşünülmüş, iyi planlanmış bir yeni Başbakan buluşması olarak kabul ettik.
Fakat...
Bu iyi niyetli planlama miting havasında toplu açılış planlanan alana kalabalık olarak yansımadı. Katılım, belediye açılışları ile kıyaslanabilecek seviyede kaldı.
Nitekim...
Davutoğlu da, "Bursa`dan Kudüs`e selam" göndererek başladığı yarım saat süren konuşmasında Bursa için özel mesaj vermese bile, önemli vurgular yaptı.
Örneğin...
Bursa`ya mart ayında geldiğinde Ulu Şehir tanımı yaptığını, bunun şehir logosuna girerek benimsendiğini görmekten mutlu olduğunu söylerken, logonun eleştirildiği günlerde bu sütunlardan "Ulu Şehir patenti Davutoğlu`nun çıktı"başlıklı yazımızı teyid etti.
Yanı sıra...
Otoyolun 2017`de biteceğini, İzmit Körfez Köprüsü`nün 2015`te açılacağını vurgularken "Osmanlı`nın ilk başkenti Bursa ile son başkenti İstanbul`u birleştiriyoruz" dedi ve ekledi:
"İnsanlar Ulu Şehir`de yaşayıp İstanbul`da çalışır hale gelecekler."
Hızlı trene değinirken "Nasıl gönülleri birleştiriyorsak, şehirleri de birleştiriyoruz" dedi.
Konuşmasının büyük bölümünde Ortadoğu, Kudüs ve Filistin mesajları verdi ve "Bir taraftan dünya mağdurlarına sahip çıkarken, bir yandan Türkiye`yi planlıyoruz" dedi ve 2023 hedeflerini anlattı.
Önceliği de ekonomik büyümeye verdi.
Bu noktada...
Türkiye ihracatının üçte birini yapan Bursa`ya yeni bir sorumluluk yüklerken, Bursa`da 48 milyon ağaç fidanı diktiklerini, 54 milyon çocuğa da ders kitabı dağıttıklarını söyleyip farklı bir fidan yetiştirme bağlantısı" kurdu.
Sonuç olarak...
Başbakan Ahmet Davutoğlu siyasete akademisyenlikten gelmenin avantajı olan hitabet ve kürsü performansı açısından olumlu iz bıraktı.
Ne var ki...
Zaten zayıf olan alanda toplananların konuşmanın 10. dakikasından sonra  dağılmaya başladıklarını gözlemledik.

 

***

 

Merinos`ta polis devleti: Güvenlik önlemi eziyete döndü

 

 

Devlet büyüklerinin iyi korunması konusunda elbette itirazımız yok. Fakat bu koruma işi bazen öyle abartılıyor ki, resmen halka eziyete dönüşüyor.
Örneğin...
Başbakan Ahmet Davutoğlu için miting özelliğinde organize edilen toplu açılış töreninin güvenlik önlemleri halka eziyete dönüştü.
Merinos`ta dün resmen Polis Devleti karşımıza çıktı.
Boynunuzda akreditasyon kartı olması falan hiç önemli değil, insanlar 15-20 metre ötelerindeki bir yere ulaşabilmek için Merinos`un dışına çıkıp tüm alanı dolaşmak zorunda kaldılar.
Öyle ki...
Yaşayan bir merkez olan Merinos dün tam anlamıyla güvenlik adına kilitlendi. Bayrak direklerine kadar her şey söküldü, kafeler boşaltıldı. Durumdan vazife çıkaranlar, uluslararası bilim adamı konuklar ağırlayan Bilim ve Teknoloji Sempozyumu katılımcıları için gelen yemekler bile içeri almadılar.
Daha açık söylemek gerekirse...
Başbakan`ın ilk Bursa buluşmasında miting havasında yaptığı toplu açılış törenine halkın katılımını engellemek için gereken her şey yapıldı.
Alanın zayıf kalmasının nedenleri arasında, bize göre aşırı ve anlamsız güvenlik önlemleri ilk sırayı alıyor. AK Partiteşkilatındaki form düşüklüğü de buna eklenince dünkü boş meydan görüntüsü ortaya çıktı.
Bu kadar güvenmeyip önlem adı altında eziyet edilen halktan 8 ay sonra oy istemek pek kolay olmayacak.
Üstelik...
Bu eziyeti Başbakan adına hareket eden yakın kadro yapıyor. Sempati toplama aşamasındaki Davutoğlu`nu halktan uzaklaştırıyorlar.
O bakımdan...
Başka illeri bilemeyiz, ama dün Bursa`da görüp yaşadıklarımızdan Davutoğlu`nun yakın çevresini gözden geçirmesi gerektiği izlenimi edindik.
Merinos civarındaki tüm esnafın kimliklerinin alınması yanında, alana gelen az sayıdaki katılımcının kalem, çakmak ve bozuk paralarının toplanması da saçmalık.
Nitekim...
Arama noktasında tepki gösteren çok kişinin döndüklerini gördük.
Alanda basın için, başka görevlilerin de bulunduğu bir metre genişliğinde dar bir koridor ayrılması eziyetin bir başka şekliydi. Hele bir haber ajansı ve gazeteye akreditasyon kartı verilmemesi ise işgüzarlıktan başka bir şey değil.

 

***

 

Yıldırımlı 24 muhtardan Başbakan`a dilekçe: Kaçak yapıya su

 

Merinos`ta düzenlenen toplu açılış programında kürsüye önce Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe geldi. İcraatlarının özetini sıralayabildiği konuşmasında "Bu şehir için ne yapsak az" derken samimiydi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise konuşmasında Bursa`nın önemine dikkat çekerken, "Bursa`ya yakışan hedeflere ulaşıp marka şehirler liginin zirvesine çıkaracağız" dedi.
Davutoğlu`ndan önce Bursa Milletvekili olarak, yani evsahibi olarak kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, Ulucami`deki cuma namazı çıkışı Başbakan`ın önünü kesen bir Arap`ın "Sen müslümanların izzetisin"dediğini aktarırken gözyaşlarını tutamadı.
Bugüne kadarki iktidarların hiçbirinin kalkınmada AK Parti`nin eline su dökemeyeceğini vurgulayan Arınç`ın konuşmasında bir vurgu daha vardı:
"Yaptığımız her işin hesabını veriyoruz."
Bu arada...
Tören alanında..
Yıldırım İlçesi`ndeki Yavuzselim, Arabayatağı, Şirinevler, Karapınar, Esenevler, Yiğitler, Erikli, Demetevler, Mevlana, Millet, Ulus, İsabey, Vatan, Mimarsinan, Siteler, Balaban, Değirmenönü, Hacivat, Çınarönü, Duaçınarı, Fidyekızık, Vakıf, Yunusemre mahallelerinin muhtarları ortak imzalı dilekçe verdiler.
Büyük bölümü Ankara Yolu`nun altındaki 24 mahalle muhtarı dilekçelerinde Yıldırım`da yaklaşık 100 bin kişininkaçak inşaat nedeniyle su abonesi olamadıklarını söylediler ve çözüm bulunmasını istediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.