1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Davutoğlu meydana ısındı, Gökdere’den selam verdi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu meydana ısındı, Gökdere’den selam verdi!

A+A-

Bugüne kadar… Her seçim sürecinde meydan mitingleri yapıldığında aynı şeyi söyleyip yazdık:

AK Parti meydanda çok üstün. Diğer partiler AK Parti kalabalığına yaklaşamıyor bile. O nedenle meydanda AK Parti kendisiyle yarışıyor.

Nitekim…

AK Parti’nin mitinglerini hep kendi mitingleriyle karşılaştırdık. Her partiden daha fazla kalabalık toplandığı için AK Parti mitingleri yapılırken güvenlikten trafik düzenine kadar daha fazla özel önlem alındığını da hep gördük.

Dün…

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk kez Gökdere’ye çıkacağı AK Parti mitingine giderken aklımızdan bunlar geçti.

Gördük ki…

Meydan organizasyonu yine her zamanki gibi çok başarılı. Kadının, erkeğin, basının, davetlinin nereden gireceği belli. Meydan süslemeleri güzel. Ses ve görüntü sistemleri en üst düzeyde.

Müzikler de toplananları coşturuyordu.

Fakat…

Meydanda, alışık olduğumuz kalabalık yoktu.

Daha açık söylemek gerekirse, kalabalık açısından bugüne kadarki en zayıf AK Parti mitingi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta, geçen hafta yapılan MHP mitingiyle karşılaştırılabilecek bir katılım olduğunu da vurgulayabiliriz.

Geçmişte kendi mitingleriyle karşılaştırılan AK Parti, dünkü meydan görüntüsüyle MHP’nin geçen haftaki mitingiyle karşılaştırılabilir. Oradaki üstünlüğü de Lig TV’nin ünlü piero cihazı karar verir.

Bu kez…

Meydanın neden zayıf kalmasını elbette sorgulayacaklardır, ama aklımıza gelen iki konu var.

Birincisi…

İnsanlar bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan için geliyorlardı. Köylerine kadar araç tahsis edilmesine karşın meydana gelmeyişlerinin ilk nedeni bu.

İkincisi…

Miting planlamasında Bursa’ya biraz farklı bakmak gerekiyor. Cumartesi miting doğru, fakat cumartesi öğle saatleri bu kent için uygun değil.

Dünkü miting saat 14.00 yerine 17.00 olarak planlansa daha kalabalık olabilirdi.

Yani…

Başbakan Ahmet Davutoğlu önce Gökdere’ye çıkıp akşam Balıkesir’e gitmek yerine, önce Balıkesir’e gidip sonra Bursa’ya gelseydi daha farklı bir meydan olabilirdi.

Yine de…

Bugüne kadar yalnızca Kasım 2014’te Merinos’taki toplu açılışta dinlediğimiz, sonrasında hep televizyonlardan izlediğimiz Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu dün meydana ısınmış gördük.

İlerleyen süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi olma tarzından biraz daha uzaklaşırsa, daha da iyi olacağı anlaşılıyor.

Hatta…

Televizyondan izlediğimiz pek çok mitingden daha iyi bile bulduk. Üniversite Hocası olarak hitabete yatkınlığı, irticalen konuşabilme yeteneğinin yanında içten sesleniyor.

Gerçi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği bir sözü Hürriyet Gazetesi internet sitesinin yaklaşımı zannettiği için haksız suçlama yaptı, ama bu da kendisine bilgi notunu hazırlayanların kurbanı olduğu izlenimi edindik.

Tam 50 dakika süren konuşmasında Bursa’ya da çok samimi selam verdi:

İlim adamlığım dönemimde hep hayal ettim, Bursa’da yaşasam da her sabah namazı Ulucami’de kılsam diye…”

Konuşmasında…

Hızlı treni ve otoyolu anlattıktan sonra söyledikleri de kulağımıza hoş geldi:

Bursa’dan geçmeyen yol, Bursa’ya selam vermeyen kimse kalmayacak.”

 

Davutoğlu’ndan baş başa görüşme

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu miting sonrası Bursa Valiliği’ne gitmeden önce AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi çağırıp bir süre görüştü.

Görüşmede, Bursa’da yapılanlar ve yapılması düşünülenlerin konuşulduğu kulağımıza geldi.

 

Müezzinoğlu’nun vefası

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu aday olduğu günden beri Bursa’da kabul görüyor. Fakat dünkü mitingde meydan boş kaldığı için talihsiz bir başlangıç yaptı. Oysa 2011’deki mitingde dolu meydan ile başlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şanslıydı.

Dün…

Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan önce Müezzinoğlu’nun konuşması vefa olarak anlamlıydı:

Bursa’ya hep önderlik yapan Faruk Çelik Bakanımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

Arınç’tan Bursa’ya teşekkür

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün Gökdere Meydanı’nda toplananlara Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması öncesinde seslenirken “2011’de meydanlar doluydu, bizleri seçtiniz. Hepinizi alnınızdan öpüyorum” diye başlayıp şunu söyledi:

Bursa milletvekili olup, sizi temsil ederken hayatımın en mutlu sürecini yaşadım. Hayatımın son gününe kadar hem Bursa, hem AK Parti’nin hizmetinde olacağım.”

 

Otomotivde beklenmedik işçi hareketi… Bu krize dikkat!

 

İlk haber Oyak Renault’tan geldi. İşçiler, bağlı oldukları sendikanın kendileri için yaptığı toplu sözleşmede haklarını iyi korumadığını ileri sürerek eyleme geçtiler.

Gerekçeleri…

Aynı sendikanın Robert Bosch fabrikasında yaptığı sözleşmede daha iyi çalışma koşulları ve ücret anlaşması sağlamasıydı.

Buna…

Tofaş Otomobil Fabrikası eklendi. Üretimin durması nedeniyle iki fabrika tatile girerken, dün Coşkunöz’den de eylem haberi geldi.

Gerçi…

Geçmişte sendikaların yetki mücadeleleri hep oldu. İşçi-işveren gerginlikleri ve tepkiler de yaşandı.

Fakat…

Bursa sanayisi böyle bir gerekçeyle üretim durmasına alışık değil. Otomotiv sektöründe işçilerin böyle hak aramaları ilk kez yaşanıyor. Dahası, bir fabrikada başlayan eylemin aynı sektörün diğer büyük fabrikalarına sıçraması da ilk kez yaşanıyor.

Yani…

Ortada çok ciddi bir işçi hareketi var ve bu büyüyor.

Bu noktada…

CHP milletvekili adayları ilk andan itibaren hak arayan işçilerin yanında yer alınca bazı siyasi polemikler duyulmaya başlandı. CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’ın dün yaptığı sağduyu açıklaması o nedenle önemsenmeli.

Hakkını arayan herkesin yanındayız.

Yeter ki…

Bu eylemlerden başka şeyler çıkarma hevesinde olanlar fırsat bulamasınlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.