1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Dedikodu yapma zamanı değil, el ele verip birlik olma zamanı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Dedikodu yapma zamanı değil, el ele verip birlik olma zamanı!

A+A-

Bursa üreten bir kent. Sanayide ülkenin gözbebeği, istihdamda örnek, ihracatta lider. Tarımda da öyle. Verimli topraklarında üreten, tarımsal sanayiye öncülük eden cennet gibi bir kentte yaşıyoruz.

Maalesef dedikoduyu da çok seven bir kent.

Öyle ki...

Bu kentten yetişen insanlara karşı da, bu kentten büyüyen firmalara ve kurumlara karşı da acımasız dedikodu yapıyoruz.

Hele...

Sıkıntılı dönemlerde dedikoduyu abartıyoruz. Ülkemizin karşı karşıya kaldığı döviz savaşı nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntılı durumu abartılı ve asılsız dedikodularla içinden çıkılmaz hale doğru sürüklüyoruz.

Nitekim...

Şu sıralarda Bursa'nın neredeyse her köşesinde firmalara yönelik dedikodular aldı başını gidiyor. Neymiş, falanca inşaat şirketi sıkıntıya girmiş. Neymiş, filanca tekstil konkordato ilan etmiş. Neymiş, feşmekan grup sıkıntıya girmiş.

Daha geçenlerde, Bursa'dan doğup ülkenin liderliğini üstlenen, yurt dışında bile yatırımlar yapan kendi devimiz bir şirket batmadığını açıklama gereği duydu.

Benzer dedikodular yine bu kentin önemli firmaları için artarak ve neredeyse her gün yeni firma adları eklenerek sürdürülüyor. Hatta dedikodular kayyum atandığı safsatalarına kadar  vardırılıyor.

Ortada küresel sorunlara dayalı sıkıntılı bir süreç olduğu gerçek, ama konkardato ilan eden, ya da batma sorunu yaşayan firma yok.

O bakımdan...

Asılsız dedikodularla bu kentin ekonomisini ayakta tutan firmalara büyük haksızlık yapılıyor.

Oysa...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrılarında vurguladığı gibi, ülkemizin dışındaki etkenlerden kaynaklanan bu sıkıntılı süreci elbirliğiyle atlatmamız gerekiyor.

Zaman dedikodu zamanı değil. Firmalarımızı, kurumlarımızı dedikodu batağında yıpratmakla bir yere varamayız. Onun için, dedikoduyu bırakıp el ele vermemiz gerekiyor.

Unutmayalım ki...

Firmalarımızın batması, kent ekonomisinin bozulması hepimizin işsiz kalmasına yol açar.

Zaman birlik ve beraberlik zamanı.

 

Geleceğin teknolojisinde Bursa zirvesi

 

2.-yazi-icin-teknofest-bursa-zirvesi-alinur-aktas,-ibrahim-burkay,-cuneyt-sener,-kursat-capar.jpgİstanbul'un yeni havaalanı 3 gün süreyle Teknofest'e evsahipliği yaptı. Birbirinden çarpıcı yarış ve gösterilerle geleceğin teknolojisinin sergilendiği Teknofest'e cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

İşte...

Erdoğan'ın pilot giysisiyle uçaktan indiği ve önemli mesajlar verdiği bu özel güne Bursa'dan da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ve BURULAŞ Genel Müdürü Kürşat Çapar tanıklık ettiler.

 

MHP'de sürpriz gibi değişiklik: Yeni İl Başkanı Kalkancı

 

3.-yazi-icin-mhp-il-baskani-cihangir-kalkanci.jpgAslında... Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Nitekim, çarşamba günü sohbet ettiğimiz MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'a spekülasyonları anımsatıp "Teşkilat revizyonu var mı?" diye sorduk.

Cevabını da, perşembe günü bu sütunlarda yayınladık:

“Genel Merkez’in boşluk olan yerlerle ilgili bazı değerlendirmeleri oluyor. Hatta, böyle bir çalışma devam ediyor. İhtiyaç duyulursa, teşkilatlar için de yapılır, ama şu an böyle bir kararımız yok.”

O gün...

Yani Büyükataman'ın sözlerinin bu sütunlarda yer aldığı gün MHP İl Başkanı Kurtuluş Coşkun, başkan yardımcıları Tugat Sait Seyhan, Cüneyt Subilir ve Mustafa Aydın’la birlikte dün Olay Medya’yı ziyaret etti.

Renkli bir sohbet oldu ve düşüncelerini paylaştı.

Fakat...

Dinlerken Büyükataman'ın sözleri kulaklarımızdaydı. Teşkilat revizyonu için "Yok böyle bir şey yok" dememiş, "...şu an böyle bir kararımız yok" cevabı vermişti.

O karar...

Cumartesi akşam saatlerinde Bursa'ya ulaştı. Tevfik Topçu'nun 24 Haziran seçimi için milletvekili aday adayı olması üzerine MHP İl Başkanı olduğunu 6 Mayıs günü yine bu sütunlardan duyurduğumuz Kurtuluş Coşkun ve yönetimi görevden alındılar.

Yerine de...

MHP Osmangazi İlçe Başkanı Cihangir Kalkancı atandı.

 

Göçle gelenlerin adaptasyonu Kızılay Toplum Merkezi'nden

 

4.-yazi-icin-kizilay-bursa-subesi-baskani-davut-gurkan-toplum-merkezi-yoneticisi-esra-aruk-bilgi-aldi.jpgBursa hem yurt içinden, hem yurt dışından sürekli göç alan bir kent. Gerçi son dönem Suriyeliler gündemde, ama Afganistan'dan ve Kafkaslar'dan da sürekli göçler geliyor.

Ne var ki...

Göçle gelen ailelerin günlük yaşama tutunabilmek için gereksinimlerinden kent yaşamına adaptasyona kadar çeşitli sorunlar var.

İşte...

Sorunların aşılabilmesi, mültecilerin adaptasyonu gibi konularda misyon üstlenen Kızılay bu çalışmaları Hacivat Mahallesi'ndeki Toplum Merkezi'nde yapıyor.

Göçle gelenlere dil eğitimi başta olmak üzere her alanda rehabilitasyon verilirken, aileler ve çocukları için psikolog desteğinden kamuyla ilişkilerde koordinasyona kadar önemli çalışmalar yapılıyor.

Yanı sıra...

Sosyal yaşama yönelik çalışmalar arasında el işler, konfeksiyon ve bilgisayar eğitimi gibi meslek edindirme kursları da yer alıyor.

Ziyaret ettiği Kızılay Toplum Merkezi Yöneticisi Esra Aruk'tan bilgi alan Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan şunu söyledi:

"Toplum Merkezimiz Kızılay'ın yardım ve şefkat elini göç eden ailelerin kente adaptasyonu için de uzatıp toplumsal barışa katkı sağlıyoruz."

 

4 bini aşkın aileye rehabilitasyon desteği

 

5.-yazi-icin-kizilay-bursa-subesi-baskani-davut-gurkan-ve-multeci-cocuklar,-kizilay-toplum-merkezi.jpgHacivat Mahallesi'nde 3 katlı binada faaliyet gösteren Kızılay Toplum Merkezi, ailelerin entegrasyonunu verdiği rehabilitasyon desteğiyle sağlıyor.

Bu konudaki çalışmaları anlatan Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan, son 1 yıl içinde 4 bini aşkın aileye rehabilitasyon desteği sağladıklarını açıkladı.

Bu rakam...

20 bini aşkın mültecinin rehabilitasyonu anlamına geliyor.

Göç İdaresi'yle birlikte yapılan çalışmalarda çocukların okul eğitimleri de önemli bir yer tutuyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.